Co váš vztah pohřbí nebo prohloubí? Pět zkoušek vztahu, které musíte přestát
- Krize přijde v každém vztahu
Vztahy procházejí různým obdobím, začínají zamilovaností, ale postupně jsou vystavovány mnohým zkouškám. Co vás rozdělí a nebo naopak stmelí a jak to překonat?
1. Narození dítěte
Tohle je zrovna jeden z okamžiků, po kterém většina párů touží a těší se na něj. O to větší možná bývá rozčarování z vlastních pocitů, že ne vše je tak láskyplné, jak to vypadalo předem. Ano, když se váš život smrskne jen na krátký odpočinek mezi kojením a haldou špinavých plen, těžko hledat sílu pro romantiku či pochopení pro druhého.
Odborníci se shodují: O všem spolu s partnerem mluvte. O nedostatku spánku, o svých negativních pocitech, o sexu i o svých obavách. Totéž pochopitelně platí i pro muže. Miminko je prostě zatěžkávací zkouška vztahu. Více si přečtěte zde.
2. Neplodnost
Vypadá to, že si člověk nevybere – když má dítě, tak je to síla, ovšem když ho nemá, a moc si ho přeje, není to o mnoho lepší. Po marném snažení o početí totiž také přichází krize. Partneři se mohou začít navzájem obviňovat z toho, že se druhý dostatečně nesnaží nebo to neprožívá. Nebo to může být naopak a partner může trpět pocitem nedostatečnosti a toho, že selhává. I tady je každá rada drahá, každopádně pomůže neobviňovat sebe ani druhého z nastalé situace a soustředit se na společný cíl: stát se rodiči. A prozkoumat nejrůznější další možnosti.
3. Nevěra
Toto je naopak situace, která vypadá na první pohled jako jasný konec vztahu. Ale nutně to tak být nemusí. Pokud budete přemýšlet ve stylu "jeden viník, který se musí kát, a druhý hrdina, který mu odpustí", budete nejspíš ti, jejichž vztah nevydrží. Pokud ovšem připustíte, že situace se nevzala jaksi sama od sebe, ale schylovalo se k ní delší dobu, a tím pádem mohou mít svůj podíl oba, máte podle odborníků větší šanci na obnovení a posílení vašeho vztahu. Kdy má cenu odpustit nevěru? Více informací čtěte v našem článku:
4. Nemoc
V tomto případě je na první pohled jasné, že zatěžkávací zkouškou si projde nejen ten, který onemocní, ale i jeho okolí. Může to být dočasná neschopnost po nehodě nebo operaci, která jednoho paralyzuje, učiní zcela závislým na druhém a přinese pocity neschopnosti nebo zbytečnosti. Může to být nemoc jednoho z rodičů, o kterého se váš partner začne starat, což pochopitelně znamená méně času, energie i peněz na vás.
Jednoduchá rada na to, jak se vyrovnat s těžkou nemocí v rodině, pochopitelně neexistuje. Snad jen taková, že i v tomto případě je potřeba o svých pocitech mluvit, a to nejen s partnerem, ale v ideálním případě i s odborníkem.
5. Finanční krize
Ztráta zaměstnání jednoho z partnerů je také další nepříjemná věc, kterou ovšem můžete ustát se ctí. I finanční krize často s pohodou páru pořádně zamává. Podle posledních výzkumů se ukazuje, že hádky kvůli penězům jsou ve vztazích mnohem častější než kvůli sexu nebo dětem. Klíčem k úspěšnému překonání takového špatného období je opět nehledat viníka a o společném hospodaření se radit – jak spolu, tak případně s odborníkem.
Svatbu teprve plánujete? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!