Čepy na mandlích | Moje zdraví

Čepy na mandlích

Čepy na mandlích jsou bílé shluky nebo hrudky na krčních mandlích. Jsou viditelné pouhým okem. Většinou vznikají v souvislosti s infekčními procesy v ústní dutině.

Příčiny čepů na mandlích

Čepy jsou jedním z projevů akutní angíny. V takovém případě je většinou doprovází horečka, bolest v krku a při polykání. Někdy přechází angína do chronické formy a kromě čepů již nezpůsobuje vážnější obtíže s výjimkou zápachu z úst. Někdy se přidává pocit tlaku v mandlích a cizího tělesa v krku.

Povlaky na mandlích doprovázejí i spálu. Také toto onemocnění doprovází horečka, bolest hlavy a krku. Do 12 až 48 hodin se na těle objevuje červená vyrážka, která se podobá husí kůži. Začíná v podbřišku a šíří se na celé tělo, nesvědí a nezasahuje obličej.

Někdy bývají čepy na mandlích přítomny u EB-virózy neboli infekční mononukleózy. K dalším projevům této nemoci patří bolest v krku, zvětšení především krčních a podčelistních mízních uzlin. Někdy se přidává i pocit ucpaného nosu nebo horečky. Časté jsou také únava a nechutenství, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Čepy na mandlích se mohou objevit i u kapavky.

Jak vyléčit čepy na mandlích?

Čepy na mandlích vždy konzultujte s lékařem, který určí jejich příčinu i další léčbu.
Pokud jsou čepy projevem chronického zánětu mandlí, je obtížné se jich zbavit. Doporučuje se kloktání heřmánku a zvýšená ústní hygiena.

TIP NA VIDEO: Jak posilníme náš imunitní systém, abychom se vyvarovali nemocem? Doplňky stravy nestačí.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.