Moringa oleifera fenomén mezi plodinami | Moje zdraví

Moringa oleifera fenomén mezi plodinami

Moringa oleifera fenomén mezi plodinami
Moringa je strom pocházející z Indie. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 15:29

Zázračný strom. Strom dlouhého života. Tak říkají domorodí lidé stromu Moringa. Smetanově bílé květy přecházející do zlatavé až narůžovělé barvy voní podobně jako konvalinky s nádechem medu. 

Moringa olejodárná původně pochází z úpatí Himálaje v severozápadní Indii a je zmiňována už ve staroindických posvátných textech (védách). Současný svět Moringu „znovuobjevuje“ a seznamuje se s jejími léčivými účinky, nicméně ji znali též starověcí Řekové, Římané či Egypťané, vlivem indické Ájurvédy (tradiční holistický léčebný systém) se pak poznatek o její blahodárnosti rozšířil i v tibetském, čínském a perském lékařství. 

Nyní roste především v tropických a subtropických oblastech světa (Afrika, Arábie, Asie, Karibik a Kanárské ostrovy - zejména Tenerife), daří se jí v suchém klimatu a písčité půdě, má ráda teploty mezi 25 a 40 °C. 

Co je vlastně na tomto stromu tak zvláštního? 

Obsahuje 2x více vysoce kvalitní bílkoviny než sója, 7x více vitaminu C než pomeranče, 4x více vitaminu A než mrkev, 17x více vápníku než mléko, 25x více železa než špenát, 15x více draslíku než banány, 7x více vitaminů B1 a B2 než kvasnice, 6x více polyfenolů než červené víno, 4x více kyseliny listové než hovězí játra, 4x více vitaminu E než pšeničné klíčky, 2x více magnézia než hnědé proso, 2x více vláknin než celozrnné pečivo, 1,5x více esenciálních aminokyselin než vejce, 26 protizánětlivých látek, 46 antioxidantů, má vysoké podíly cenných omega-3, 6 a 9 mastných kyselin, nejvyšší hodnoty chlorofylu, jaké kdy byly u rostlin zjištěny, dále zde nalezneme zeatin a salvestroly (specifické obranné látky, které jsou známy jako pomocník proti rakovině). 

V čem může pomoci? 

Moringa podle dostupných informací pomáhá u více než 300 druhů zdravotních obtíží (mohou ji konzumovat i malé děti a zvířata): reguluje vysoký krevní tlak, pomáhá při osteoporóze, působí proti bakteriím (je osvědčeným antibiotikem), plísním a virům, využít ji můžete při oslabení imunity, bolestech kloubů, brzdí růst nádorů (používá se zejména u rakoviny kůže), má blahodárný vliv na očistu střev od parazitů, zpomaluje proces stárnutí, má pozitivní vliv na funkci neurotransmiterů, zlepšuje kvalitu mateřského mléka…

Je také přidávána do kosmetických přípravků, krémů, šamponů, zubních past či mýdel pro svou schopnost zvláčňovat a hydratovat pokožku a působit antibakteriálně. Moringa je podle všeho rostlinou bucnoucnosti s kořeny pevně uchycenými v dávné minulosti a je jen na nás, zda ji dokážeme dostatečně moudře využít i v přítomnosti.

Využitelný je celý strom, každá část má léčivé účinky: listy, květy, plody (lusky), semena, pryskyřice i kořeny. Roste velice rychle, až šest metrů za rok, bez velkých nároků na zavlažování. 

Semena dokáží zbavit vodu bakterií a virů (dezinfi kovat ji), což skýtá velký potenciál pro současný svět a jeho problémy s pitnou vodou, a poskytují také jeden z nejkvalitnějších olejů vůbec (behenový olej). 

Tip: Na webových stránkách www.kvalitnizivot.com najdete mnoho dalších informací o tom, jak lze Moringu použít. 

Zpracováno podle knihy „Moringa - zázračný jedlý strom“ autorky Barbary Simonsohn

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.