7 varovných příznaků závislosti na mobilu! Jak na digitální detox?
Mnoho lidí se v současnosti cítí bez internetu ztraceno. Když někdo neodpoví na jejich volání nebo e-mail hned, znervózní. Jsou zvyklí být každodenně konfrontováni s nesčetnými podněty zvenčí a pokud se chvíli žádná věc neděje, přijde jim to divné. Jak poznáte, že potřebujte digitální detox?
Hodně lidí se bojí přiznat svoji závislost na chytrém telefonu. Mají ho pořád u sebe, ustavičně sledují novinky nebo se dívají, zda jim nepřišly nové zprávy. U některých je vazba až tak velká, že si berou mobil do sauny, posilovny nebo do plaveckého bazénu. Permanentní dostupnost už patří k „výbavě moderního člověka“. Není divu, že pak v lavině neustále valících se informací trpí nervozitou, podrážděností, vyčerpáním nebo ztrátou pozornosti.
Dny bez internetu
Z těchto důvodů mnoho osob zařadilo do svého života dny bez internetu. Vědomě se tak odpojují ze sítě, aby měly chvíle ticha, klidu a času pro sebe. Takzvaná digitální detoxikace však kromě psychického odpočinku podporuje i produktivitu a kreativitu. Během ní poznáte nové lidi a zážitky, jež vám přinesou bouřlivý příliv nápadů do hlavy.
7 varovných příznaků závislosti na komunikačních technologiích:
- Když nemáte mobil u sebe, jste nervózní, při ztrátě signálu pociťujete návaly úzkosti.
- Telefon nejste schopni vypnout v kině, v divadle, na koncertě nebo při sportu.
- Více než třikrát denně kontrolujete příspěvky na sociálních sítích.
- Místo reálného světa žijete v říši lajků, sdílení a komentářů.
- Všechno fotíte a s každou drobností se chlubíte na sociálních sítích.
- Máte strach, že když nebudete on-line, něco vám unikne.
- Zprávy kontrolujete i v noci.