Neviditelná rovnátka: Invisalign | Moje zdraví

Neviditelná rovnátka: Invisalign

Neviditelná rovnátka: Invisalign
Rovnátka jsou vyrobena na míru. • Autor: istockphoto.com
18. srpna 2016 • 13:23

Pětadvacetiletá Francouzka Elsa pracuje v Praze jako učitelka francouzštiny. Po rodičích zdědila nesprávně postavené zuby. Protože jí nesrovnalost začíná vadit, rozhodla se s námi zjistit, jaké jsou její možnosti v oblasti ortodoncie. Soukromá klinika Erpet Medical Centrum ji zaujala mimo jiné pro možnost aplikace neviditelných rovnátek. 

Důvodem, který Elsu přivádí k lékaři je, že už nechce, aby jí špatně postavené zuby kazily úsměv. Na klinice Erpet Medical Centrum se jí hned po příchodu ujímá stomatolog-ortodontista MUDr. Štěpán Slezáček. Kromě klasických vyšetřovacích metod zjišťuje, jaké je postavení horní a dolní čelisti – i to je pro pozdější nošení rovnátek důležité. Lékař nevyšetřuje jen samotné zuby, zkoumá i měkké tkáně dutiny ústní a čelistní kloub, dále si všímá úsměvu, typu obličeje a profilu obličeje. „To vše se musí brát v potaz při plánování ortodontické léčby,“ dodává. 

Po důkladné prohlídce, ze které pro Elsu vyplynulo několik úkolů, jí sestřička odebírá otisky horních i dolních zubů pro dokonalý model, podle kterého se rovnátka budou později připravovat. Nakonec se Elsy ujímá sestra, která jí na digitálním rentgenu provádí dva snímky zubů – jeden zepředu, druhý ze stran. Snímky ukáží, v jakém postavení se nacházejí zuby, kde vyčnívají z osy nebo zda se někde v dásni netvoří „třetí“ zuby. Snímek se prakticky ihned objeví na obrazovce počítače lékaře, který tak okamžitě získává první náhled, jak na tom jeho klient je. Lékař klientku informuje, že její vada vyžaduje nejprve použití klasických rovnátek. Jde v podstatě o drátky protažené mezi „zámečky“, které jsou napevno nalepeny na zubech.

Drátek se postupně podle potřeby utahuje a zuby se tak po kousíčkách posouvají do správné polohy. Jakmile se chrup srovná do výchozí polohy, bude možné přejít na neviditelná rovnátka. Elsa nakonec odchází s doporučením ke svému stomatologovi – jakmile bude mít vše vyřešené, může začít s používáním rovnátek. Výroba rovnátek Invisalign probíhá v USA. Lékař-ortodontista odešle pacientovy otisky a rtg snímky do USA, kde vytvoří trojrozměrný digitální model ústní dutiny. Výrobce v Americe podle tohoto modelu zhotoví sadu dlah, které pacient nosí. „Pacienta sledujeme v rámci pravidelných kontrol. Pokud dojde k nepředpokládanému vývoji, přizpůsobíme se situaci – vždy můžeme postavení chrupu ovlivnit podle našeho přání,“ uzavírá lékař. 

Pro nápravu nesprávného postavení chrupu neviditelná rovnátka většinou postačí. Vynález, který se jmenuje Invisalign, je vyroben z průhledné umělé hmoty, která nedráždí sliznice. Každý pár takových rovnátek je vyroben naprosto přesně na míru zákazníkovi. Ten obdrží vždy několik párů nebo kusů (podle toho, zda rovnátka používá na jednu, nebo obě čelisti).

Rovnátka se od sebe vždy mírně liší – v tom spočívá jejich síla: ta, která se používají jako první, jsou tenoučká, jen 0,5 milimetru, a postupně (po dvou týdnech) se mění za stále silnější. Konečná tloušťka rovnátek je až 2 milimetry a zuby tak nenápadně posunují do správní polohy. Neviditelná rovnátka jsou pro klienta výhodná hned z několika důvodů: dají se na zuby pohodlně navléknout a opět sejmout, když se potřebujete najíst nebo si vyčistit zuby. Další nespornou výhodou je pohodlí. A to nejlepší znovu zopakujeme i nakonec: Jsou neviditelná. 

„Je velice důležité, abychom rovnátka nasazovali na dokonale sanovaný chrup. Pozdější opravy by totiž byly velice složité a mohou zkomplikovat celou léčbu. Proto je velice důležitá moje komunikace s ošetřujícím zubním lékařem. S tím jsem v kontaktu nejčastěji po e-mailu nebo po telefonu. Musíme si totiž navzájem vyjasnit, které zuby je nutné opravit, které zaplombovat či které by se měly vytrhnout. Tak se vyhneme pozdějším nedorozuměním. Před zákrokem je vždy nutné sladit naše vzájemné požadavky,“ říká lékař MUDr. Štěpán Slezáček .

Erpet Medical Centrum je soukromá zubní klinika, která se nachází v centru Prahy. Nabízí široký rozsah služeb v celé oblasti ambulantní stomatologie. Disponuje novými stomatologickými ordinacemi, 2 chirurgickými sály, 2 ordinacemi dentální hygieny, digitálními rtg službami, zubními laboratořemi se širokou nabídkou protetických prací a centrální sterilizací. Personál je jazykově vybaven pro poskytování služeb zahraničním klientům. Prioritou při ošetření je pohodlí klienta a bezbolestnost zákroku. Více na: www.erpetmedical.cz 

Jaké budou náklady: Cena za vstupní vyšetření a doporučení dalšího postupu: 0–500 Kč Cena klasických rovnátek: 30–40 tisíc Kč. Doba používání se mírně různí, většinou to bývají 1–2 roky, méně často i více. Cena neviditelných rovnátek Invisalign: 100–120 tisíc Kč. Finální cena se stanoví podle individuální potřeby klienta. Objednací lhůta: 2–3 týdny 

Autor: Markéta Ostřížková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.