Jak odstranit klíště a jak poznat encefalitidu a boreliózu? Poradíme vám | Moje zdraví

Jak odstranit klíště a jak poznat encefalitidu a boreliózu? Poradíme vám

Jak odstranit klíště a jak poznat encefalitidu a boreliózu? Poradíme vám
Autor: istock.com
29. května 2020 • 06:00

Sezóna klíšťat je tu, a právě teď je víc než kdy jindy potřebné vědět, jak se nebezpečného přisátého roztoče zbavit. Nejdůležitější je odstranit ho co možná nejdříve, tedy ihned po návratu z lesa nebo místa, odkud jste si nezvaného hosta přinesli.

Po každé procházce do lesa, ale i kamkoli jinam do přírody nebo i po práci na zahradě si pečlivě prohlédněte celé tělo od hlavy k patě a zkontrolujte, zda se na vás nepřisálo klíště (zaměřte se při tom na třísla, podpaží, podkolenní jamky, kůži za ušima).

Základem je odhalit a odstranit klíště včas, abyste co nejvíce snížili riziko přenosu infekce (nejobávanějšími jsou nákazy klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou). Naučíme vás, jak přisáté klíště šetrně a správně vytáhnout.

Podrobný návod, jak odstranit klíště

1. Nasaďte si jednorázové gumové rukavice a připravte si speciální pinzetu nebo kleštičky (seženete bez problémů v lékárně).

2. Zakousnuté klíště a okolní kůži potřete nebo zakápněte důkladně dezinfekčním prostředkem. V žádném případě nepoužívejte olej nebo jakýkoli jiný tuk či mast. Podle posledních výzkumů se klíště kvůli tuku začne dusit a vyvrhne do rány veškerý svůj obsah, tedy potenciálně také viry encefalitidy nebo bakterie, které způsobují onemocnění boreliózou. Tím se zvýší pravděpodobnost nákazy člověka.

3. Podle lékařů a hygieniků se již upustilo od metody „vytočení“ klíštěte proti směru hodinových ručiček, což často způsobuje přetržení parazita a následně je třeba navštívit lékaře k jeho úplnému odstranění. K vytažení klíštěte použijte pinzetu či kleštičky, a to tak, že ho jemně uchopte a kývejte jím ze strany na stranu. Po chvíli se pustí. Na trhu se objevily také speciální karty se zářezy pro bezpečné odstranění klíštěte. Pomocí této karty ho pevně podeberete těsně u kůže a snadno vytáhnete ven.

4. Po vyjmutí postižené místo na kůži znovu pečlivě potřete nebo postříkejte dezinfekcí. Pokud vám v ráně zůstala kusadla, nelekejte se, z nich už se nenakazíte. Tělo si s nimi samo poradí, časem se vydrolí nebo vyhnisají. Místo na kůži ale sledujte, zda nedochází k zanícení.

5. Jak se zbavit vytaženého klíštěte? Rozhodně ho nerozmačkávejte nebo nedrťte mezi prsty či nehty, zabalte ho do ubrousku a spláchněte do záchodové mísy.

6. Během následujících tří týdnů sledujte pravidelně místo, kde jste měli klíště přisáté. Může se objevit menší červený flíček nebo zarudlá boulička, která svědí. To je normální reakce. Pokud se ale skvrna začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře a nechte se vyšetřit.

7. Chcete vědět, zda bylo klíště infikováno? Vložte ho do igelitového pytlíku a odešlete do specializované laboratoře k rozboru. Existují i domácí testy na boreliózu, které seženete v lékárně.

Za žádných okolností nepodceňujte případné příznaky nákazy encefalitidou ani boreliózou. Jde o velmi agresivní a zákeřná onemocnění, která mají bez léčby závažné a někdy i fatální následky. Při sebemenším podezření na nákazu tedy raději vždy vyhledejte lékaře.

Příznaky lymské boreliózy

Jako první z příznaků se objevuje červený kruh s bílým flíčkem uprostřed (erythema migrans) v místě, kde bylo infikované klíště přisáto. Tento flek má cca 5 centimetrů v průměru a lze ho pozorovat i několik týdnů po kousnutí klíštětem. Uvádí se ale, že přibližně u poloviny případů se tento příznak objevit nemusí. 

Během těchto dnů až týdnů se objevují horečkabolest hlavy, bolesti svalů a kloubů a únava. Tyto příznaky však většinou postupně vymizí.

Po několika týdnech se asi u 60 % pacientů, kteří nebyli léčeni antibiotiky, objeví příznaky artritidy, tj. bolestivé a oteklé klouby, nejčastěji postiženým kloubem je koleno. Někdy pacient skončí v nemocnici s problémy s hybností a až tam se diagnostikuje lymská borelióza. Příznaky většinou do několika měsíců odezní, avšak zhruba u pětiny pacientů artritida trvá.

Lymská borelióza může též postihnout centrální nervový systém, lékaři v tomto případě hovoří o neuroborelióze. Může způsobit ztuhlý krk a velmi silné bolesti hlavy, záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku (meningitida). Může napadnout i periferní nervový systém, to se projevuje například nedoslýchavostí, poruchami vidění nebo závratěmi. Příznaky neuroboreliózy jsou problémy s pamětí, deprese, ospalost během dne a bdělost v nočních hodinách a poruchy pozornosti.

Fotografie skvrn, které se mohou po nákaze vytvořit na kůži, najdete zde.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida má pomalý, zcela nenápadný nástup, takže nakaženého člověka obvykle vůbec nenapadne, že v jeho těle probíhá infekce, která ho může ohrozit nejen na zdraví, ale i na životě. Počáteční příznaky se totiž podobají obyčejné chřipce. Mezi příznaky patří bolest svalů a kloubů, únava a zvýšená spavost. Tyto potíže po pár dnech samy odezní a stav nemocného se zlepší, až vrátí do obrazu plného zdraví.

Poté přichází druhá fáze onemocnění, kdy je zasažen nervový systém nemocného. Tato fáze se projevuje brněním končetin, poruchou zraku a sluchu, problémy s mluvou, psychickými potížemi, světloplachostí, bolestmi hlavy a vysokými teplotami až horečkou. Objevuje se zhruba po 2 týdnech od prvních příznaků.

V této fázi dochází k napadení mozku nebo jeho obalů. Otok mozku, který zánět doprovází, může ve vážných případech vést až ke kómatu. Při lehčím průběhu – meningitidě – virus postihuje „jen“ mozkové pleny, při těžším – encefalitidě – zasahuje mozkovou tkáň. Krajním následkem může být i smrt.

Mnoho pacientů, kteří prodělali klíšťovou encefalitidu, trpí celoživotními následky. V extrémních případech je nemoc smrtelná, nejčastěji u pacientů ve věku nad 50 let.

Nechte se očkovat

Nejjistější formou prevence klíšťové encefalitidy je očkování, které se aplikuje celoročně a přispívají na něj zdravotní pojišťovny. „Vysokou míru ochrany zajistí již první dvě dávky vakcíny aplikované v intervalu 2 týdnů až 3 měsíců. V roce 2018 byl zaznamenaný výrazný nárůst počtu nakažených od 35 let věku, očkovat by se proto měli hlavně dospělí ve středním a především starším věku, kdy je prognóza nemoci horší s vyšším výskytem trvalých následků,“ radí docent Rastislav Maďar, člen Mezinárodní expertní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier. 

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.