5 tipů, jak připravit děti na návštěvu lékaře | Moje zdraví

5 tipů, jak připravit děti na návštěvu lékaře

5 tipů, jak připravit děti na návštěvu lékaře
Autor: istock.com
10. listopadu 2019 • 06:00

Spolu s podzimem právě prožíváme období nachlazení s červenými nosy a s tím spojené časté návštěvy lékaře. Obzvlášť s dětmi, které si bacily snadno přenáší ve školkách či školách, jsou návštěvy ordinací téměř na denním pořádku. S tím pak bývá často spojený strach a obavy. Jak vše zvládnout, abyste vy i dítě vyvázli bez zbytečných scén a slz? 

Se strachem z lékaře ze strany dítěte se setkal v různé míře skoro každý z nás. Ať už se jedná o preventivní prohlídku, návštěvu z důvodu nemoci nebo dlouhodobější pobyt v nemocnici, první a zcela zásadní věcí je dítě o průběhu takové návštěvy či pobytu pravdivě informovat. Podle dětské psycholožky PhDr. Evy Šimotové se mnoho rodičů domnívá, že je lepší svému dítěti nesdělovat informace o tom, co ho čeká, z toho důvodu, aby tím nezvýšili jeho strach, nebo proto, že malé dítě by podaným informacím stejně nerozumělo. Stejné je to i s uklidňováním, že to nebude bolet, což může vést jen ke zklamání dítěte a ztrátě jeho důvěry. „Mnohem účinnější je dítěti říct, jak bude návštěva v ordinaci pravděpodobně probíhat, co se bude dít, přiznat, že některé zákroky mohou být nepříjemné nebo dokonce trochu bolet. Samozřejmostí je pak ujištění, že vše společně zvládnete a že budete nápomocní, ať už se bude jednat o domluvu s lékařem o poskytnutí trošky času na adaptaci, nebo držení za ruku atd.,“ říká dětská psycholožka.

Zahrajte si na doktora

Ideální formou přípravy na návštěvu lékaře je vysvětlení pomocí hry. Jeden z rodičů může hrát doktora a „léčit“ například panenku nebo plyšového medvídka a dítě může dělat sestřičku. Na pana doktora nechte zahrát si i svou dceru nebo syna. Mohou panenku třeba poslechnout, předepsat jí sirup na kašel nebo dát očkovací injekci a podobně. Případně podle toho, na jaké vyšetření se s dítětem chystáte, si zkuste zahrát na to, jak zhruba by vyšetření mohlo probíhat. Vysvětlete dítěti základní pojmy, jako je lékař, nemocnice, záchranná služba. Nebojte, opravdu nemusíte být odborníci, stačí vycházet ze svých vlastních zkušeností. Zároveň se nebojte přiznat, že některé informace týkající se lékařské péče nevíte a že i pro Vás to bude nová zkušenost.

Dbejte na první dojem

Co si budeme povídat, první dojem dělá hodně. Dnes už dětské ordinace, čekárny nebo oddělení v nemocnici bývají většinou krásně barevné a plné hraček. Ovšem stačí jedna nepříjemná zkušenost, například formou očkování nebo odběru krve, a dítě si ji bude dlouho pamatovat. Zejména pokud jde o návštěvu lékaře specialisty, kde lze očekávat delší vyšetření nebo nutnou spolupráci dítěte s lékařem, a především, pokud jde o první návštěvu, je vhodné na ni dítě psychicky připravit. Asi nikdo z rodičů nechce, aby jejich dítko trpělo syndromem bílého pláště. Pokud je to možné, zkuste se předem domluvit s lékařem, informujte ho o tom, že Váš potomek má strach z návštěvy ordinace a že bude pravděpodobně potřebné dopřát mu více času. Může také pomoci prohlídka ordinace, lékařského náčiní a podobně, to vše za vlídné asistence personálu.

Emoční opora a zklidňující pomocníci

Návštěva lékaře patří bezpochyby mezi zátěžové situace. „Ve všech takových situacích je zapotřebí ujistit dítě, že pocity, které zažívá, jsou zcela v pořádku, nemusí se za ně stydět a většina by je pravděpodobně prožívala ve stejné podobě a míře,“ vysvětluje PhDr. Eva Šimotová s tím, že emoční opora dokáže dítě dobře provést situací stresu a dodává: „Pro snazší zvládnutí stresové situace nebo emočního vypětí můžete sáhnout také po vhodných doplňcích stravy, jako je například zklidňující sirup Barny’s Dětský HypnoX, který je nenávykový a bez vedlejších účinků.“ Stejně vám poslouží ale i Bachovy kapky nebo homeopatika, případně se můžete o vhodném přípravku poradit v lékárně. Lékařka pak obecně doporučuje pocity pojmenovat a případně navrhnout, jak bychom je sami zpracovali. Důležité je, aby se dítě necítilo se svými emocemi samo nebo netrpělo pocity viny za jejich nepatřičnost. Velice nápomocná je proto přítomnost některého z rodičů u vyšetření, případně náročnějšího zákroku či hospitalizace. U dětí do patnácti let je navíc tato přítomnost povinná.

 „Třešnička“ na závěr

Za absolvování lékařské prohlídky můžete bez obav dítěti slíbit malou odměnu, ať už v podobě pochvaly za statečnost, nějaké sladkosti, hračky či společného zážitku. Můžete mu také vyrobit diplom za odvahu s čokoládovou medailí. Nebojte se, v tomto případě rozhodně nejde o rozmazlování, ale naopak o ocenění toho, že dítě svůj strach nebo stres úspěšně překonalo. Navíc svoji statečnost tak bude moci předvést kamarádům. Pokud by dítě mělo jakékoliv otázky k tomu, jak vyšetření probíhalo, určitě mu je s klidem a rozumně vysvětlete. Bude vám za to vděčné.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.