Rakovina mízních uzlin
Rakovina mízních uzlin je maligní onkologické onemocnění, při kterém jsou uzliny lymfatického systému postiženy nekontrolovatelným bujením. Příčiny vzniku této nemoci nelze přesně určit. Častější výskyt je u starších lidí a více u mužů než žen. Dále pak může být rizikem pro lidi s narušeným imunitním systémem.
Součástí mízního neboli lymfatického systému jsou mízní cévy, mízní uzliny a tkáně. Jeho úkolem je odvádět z tkání vstřebané látky a odpadové produkty. Při onemocnění a nesprávné funkci tohoto systému dochází ke ztrátě imunity a selhávání transportních a filtračních schopnosti mízy.
Příznaky rakoviny mízních uzlin
Příznakem onemocnění mízních uzlin rakovinou je:
· otok uzlin v krku, podpaží nebo tříslech
· dlouhodobá únava
· zvýšená teplota
· noční pocení
· dušnost
· neodůvodněné hubnutí
Léčba rakoviny mízních uzlin
Včasným zjištěním nemoci a její správnou léčbou je možné zmírnit nebo dokonce zastavit rakovinotvorné bujení. K léčebným metodám podle typu a závažnosti nemoci patří:
- chemoterapie
- radioterapie (ozařování)
- imunoterapie
- transplantace krvetvorných buněk
- kombinace výše uvedeného
Léky
I bez známek infekčních příznaků jsou podávány různé druhy antibiotik. Při bolestech utišující léky a pro podporu imunity vitamíny a minerály jako doplněk stravy.
Homeopatika
Homeopatie má za úkol především prevenci rakoviny, když už se nemoc objeví pak ji léčit a v neposlední řadě zmírnit bolesti v pokročilém stadiu nemoci.
Mezi nejužívanější homeopatika patří Arsenicum album, bomatum nebo iodatum, dále například Aurum muriaticum, Baryta iodata, Cadmium sulphuratum nebo Hippomanes. Dále pak všechny Kaliové soli, Magnesium phosphoricum a další.
Vždy je třeba homeopatickou léčbu konzultovat se zkušeným ošetřujícím lékařem, aby jste si více neublížili než pomohli.
Postihuje
Projevuje se
Domácí léčba a babské rady
Pro léčbu rakoviny je důležitý odpočinek, dlouhý spánek, zdravé jídlo, pitný režim, hlavně klid bez jakýchkoli psychicky zátěžových situací.
Rada moudrých kořenářek a léčitelů, aby tělo zůstalo zdravé nebo se z případné nemoci vyléčilo je:
- 2x ročně detoxikační kůry
- strava z převážné většiny syrové více zeleniny než ovoce
- vyhýbání se zpracovaným potravinám s chemickými přísadami nebo jinak chemicky ošetřeným
Vyšetření
Vstupní vyšetření mají zcela podstatný vliv na prognózu nemoci. Skládají se například z celkové anamnézy pacienta, fyzikálního vyšetření celkového stavu organismu, sedimentace, krevního obrazu, biochemického vyšetření, CRP a dalších. Podstatná pro lékaře je biopsie uzliny, celotělové CT vyšetření, rentgen hrudníku a sono břicha.
V těhotenství
U těhotných žen je jakýkoli druh rakoviny závažnou komplikací a je nutné co nejrychleji případné příznaky konzultovat s gynekologem.
Možné komplikace
Jako u každého onkologického onemocnění i pacienty s rakovinou mízních uzlin provází úzkost a deprese, únava, průjem nebo zácpa, nevolnost, zvracení a v případě této konkrétní diagnózy v pokročilejším stádiu i velké bolesti.
Prevence
Vyhýbejte se stresovým situacím, imunitu posilujte zdravou stravou bez alkoholu, cigaret a kofeinu, do denního plánu zařaďte pohyb. Užívejte doplňky stravy.
Kdy jít k lékaři
Pokud delší dobu pozorujete uvedené příznaky, které vás znepokojují, navštivte praktického lékaře, který vám doporučí příslušná vyšetření.