Folikulitida (zánět vlasových váčků)
Folikulitida je zánět vlasových váčků, ze kterých vyrůstají vlasy a chlupy. Může se objevovat kdekoli na těle, ale nejčastější je na hlavě, na obličeji a oblastech odřených oblečením, jako jsou stehna nebo třísla.
Vyvolavateli folikulitidy jsou bakterie streptokoky, zvláště Staphylococcus, nebo kvasinky či jiný typ plísní. Plísňová folikulitida vzniká nejčastěji u lidí s poruchou imunitního systému.
Postihuje
Projevuje se
Nemoc vzniká na podkladě poškozených folikulů, k jejichž dráždění dochází při holení, odření oděvem, dále je dráždí pot, olej a make-up. Ve vlasových váčcích se potom začne rozvíjet zánět.
Rizikem zvyšujícím rozvoj folikulitidy jsou koupání v nedostatečně chlorované vodě, nošení těsného oděvu, dlouhé používání antibiotikových a steroidových mastiček, práce s oleji, zranění, které se infikuje, diabetes a AIDS.
Příznaky folikulitidy
Folikuly mají vzhled rudých pupínků s vlasem v centru. Mohou obsahovat hnis a často svědí a pálí. Inkubační doba je několik hodin.
Podívejte se, jak vypadá folikulitida.
Fotogalerie
Fotogalerie
Léčba folikulitidy
Mírná folikulitida trvá zhruba dva týdny, přikládání teplých obkladů z vinného octa snižuje svědění. Dále se používají antibiotikové nebo protiplísňové krémy a léčebné šampony. Pokud je infekce nesnadno léčitelná a urputná, lze zničit infikované vlasové váčky laserem.
Léky
Na nemoc zabírají antibiotika a antimykotika.
Bylinky
Pomáhají odvary a obklady z heřmánku lékařského a třezalky tečkované.
Homeopatika
Z homeopatik je účinná Phytolacca decandra.
Domácí léčba a babské rady
Proti svědění pomáhají obklady z octa.
Vyšetření
Diagnózu většinou určí kožní lékař již na základě vyšetření postiženého místa pohledem.
Inkubační doba
Několik hodinDélka léčby
Dva týdny a déleMožné komplikace
Komplikací folikulitidy je furunkl, česky nežit. Ten může vytvořit absces a napadnout okolní tkáně (např. furunkl na hlavě může způsobit trombózu kavernózního splavu nebo hnisavý zánět mozkových blan) nebo vyvolat otravu krve.
Trvalé následky
Většinou se zahojí bez jizev, v případě komplikací a vzniku furunklu je možné, že zbude jizva.
Závažnost onemocnění
Prevence
Dodržování hygienických návyků, častá výměna oblečení, mytí hlavy, nošení nedráždivých a nepříliš těsných oděvů.
Kdy jít k lékaři
Při zarudnutí vlasových váčků, bolestivosti, otoku.