Borrelia miyamotoi: Jak poznat „návratnou horečku“ od klíštat? | Moje zdraví

Návratná horečka (Borrelia miyamotoi)

Klíšťata přenášejí řadu nemocí, vedle lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy mohou člověka nakazit i poměrně nově objevenou nemocí – takzvanou návratnou horečkou, kterou vyvolává Borrelia miyamotoi. Co tato nemoc způsobuje, jak se léčí a jak moc je nebezpečná?

Co je to Borrelia miyamotoi?

Borrelia miyamotoi je bakterie příbuzná té, která způsobuje lymeskou boreliózu. K nákaze člověka dochází stejně, tedy skrze infikované klíště. Poprvé byla tato bakterie objevena v Japonsku v roce 1995. Její výskyt se ale už prokázal i v USA a na území Evropy.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Jak probíhá přenos z klíštěte?

K infikování člověka dochází rychleji než u lymeské boreliózy, v tomto případě se dá riziko nákazy výrazně snížit, jestliže klíště odstraníme do 24 hodin. To u klíštěte nakaženého bakterií Borrelia miyamotoi neplatí, k přenosu totiž klíště potřebuje kratší čas přisátí.

Příznaky návratné horečky

  • horečka
  • zimnice
  • bolest hlavy
  • bolest svalů a kloubů
  • únava

Na rozdíl od lymeské boreliózy se návratná horečka projeví poměrně brzy. A to 2 až 9 dní po přisátí klíštěte, právě to může vést k nesprávné diagnostice. Většina onemocnění, která klíšťata přenášejí, má totiž inkubační dobu mnohem delší.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Hlavním příznakem je horečka, která má tendence mizet a znovu se objevovat. Nemoc naštěstí není extrémně nebezpečná, u oslabených jedinců ale může způsobit velmi závažné komplikace. Může totiž napadnout nervový systém a způsobit například zánět mozku nebo mozkových blan.

Léčba návratné horečky

Pokud je onemocnění odhaleno včas, není léčba nijak náročná. Bolerie spolehlivě zahubí antibiotika. V současnosti se ale běžné tato varianta nemoci netestuje a tak někdy může být diagnostika složitá a zdlouhavá.

Prevence

Na návratnou horečku způsobenou bakterií Borrelia miyamoto, stejně jako na lymeskou boreliózu, zatím neexistuje očkování. Prevence tedy zatím spočívá v ochraně proti přisátí klíštěte. Tedy – používání vhodných a účinných repelentů, důkladným prohlídkám celého těla a případně i bezodkladné vyndání přisátého klíštěte.

Autor: miv
 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.