Borrelióza a encefalitida: Kdy očkovat, jaké jsou příznaky a jaká je léčba? | Moje zdraví

Klíšťata na jaře útočí hlavně na teplých a prosluněných místech

Video se připravuje ...
27. dubna 2017 • 06:00

Teplých dnů je během roku čím dál tím více. Lidé se možná radují a vychutnávají paprsky slunce. Bohužel, s teplejším počasím se prodlužuje i sezona, po kterou jsou aktivní klíšťata. Riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou se tak zvyšuje.

Klíšťata jsou parazité, od nichž se v našich podmínkách můžeme nakazit dvěma vážnými nemocemi, a to klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou. „Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené viry rodu flavivirů. Nemoc zasahuje nervovou soustavu včetně mozkové tkáně. Člověk se tímto typem viru nakazí od infikovaného klíštěte, případně infikované klíštěcí nymfy. Pokud dojde k přisátí parazita či nymfy, po dvou hodinách začne docházet k prostupu virů ze slin klíštěte do lidského organismu. Zde se viry postupně začnou množit, šířit a napadají tkáně nervové soustavy,“ vysvětluje na úvod vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Ostravě-Hrabůvce doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D.

Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění napadající nervovou soustavu, klouby a další orgány. Jeho původcem je spirocheta Borrelia. „I lymeská borrelióza je infekční onemocnění, jímž se nakazíme od infikovaného klíštěte nebo klíštěcí nymfy. Přenos infekce však vyžaduje přisátí po delší dobu, než je tomu u klíšťové encefalitidy. Aby došlo k prostupu bakterie z parazita do těla hostitele, je nutné přisátí alespoň po dobu 24 hodin. V Evropě byly bakterie Borrelia nalezeny i v tělech ovádů, komárů a dalšího létavého hmyzu. Přenos touto cestou však zatím nebyl zcela potvrzen a zdá se jako nepravděpodobný,“ říká lékař.

Klíšťová encefalitida má pomalý, zcela nenápadný nástup, takže nakaženého člověka obvykle vůbec nenapadne, že v jeho těle probíhá infekce, která ho může ohrozit nejen na zdraví, ale i na životě. „První fáze nemoci přichází jeden až tři týdny po vstupu infekce do organismu, tedy po přisátí klíštěte, a velmi se podobá běžné viróze. Mezi příznaky patří bolest svalů a kloubů, únava a zvýšená spavost. Tyto potíže po pár dnech samy odezní a stav nemocného se zlepší, až vrátí do obrazu plného zdraví,“ popisuje docent Maďar. Poté přichází druhá fáze onemocnění, kdy je zasažen nervový systém nemocného.

Horší průběh u dospělých

„Tato fáze se projevuje brněním končetin, poruchou zraku a sluchu, problémy s mluvou, psychickými potížemi, světloplachostí, bolestmi hlavy a vysokými teplotami až horečkou. V této fázi dochází k napadení mozku nebo jeho obalů. Otok mozku, který zánět doprovází, může ve vážných případech vést až ke kómatu. Mnoho pacientů, kteří prodělali klíšťovou encefalitidu, trpí celoživotními následky. V extrémních případech je nemoc smrtelná, nejčastěji u pacientů ve věku nad 50 let,“ dodává lékař.

„Onemocnění mívá obvykle horší průběh u dospělých než u dětí, u nichž nemusí dojít k rozvoji zánětu mozkových tkání. Výzkumy však ukazují, že nákaza v dětství může stát za mnoha potížemi. Studie naznačují, že děti, které mají poruchu soustředění, učení či spánku, často mívají v krvi protilátky proti klíšťové encefalitidě. Což ukazuje na to, že tyto děti někdy v minulosti nákazu prodělaly, ovšem průběh infekce nebyl dramatický, takže nemoc mohla proběhnout skrytě, nebo dokonce pod obrazem jiného onemocnění. Jak se ale zdá, právě prodělání této infekce může být příčinou výše jmenovaných specifických problémů,“ přibližuje odborník.

Léčba klíšťové encefalitidy

Léčba nemoci je velmi komplikovaná a její průběh i následná rekonvalescence závisí hlavně na odolnosti organismu. „Vzhledem k tomu, že jde o virový zánět mozku, není možné nemoc léčit antibiotiky, ta jsou v tomto případě neúčinná. Léčba spočívá v tlumení příznaků (bolestí hlavy, horečky, třesu končetin, křečí) a v řádné hydrataci organismu. Ve vážných případech jsou podávány kortikoidy určené na snížení otoku mozku. Léčba je však zdlouhavá a nemocný je velmi často hospitalizován v řádu týdnů. Následná rekonvalescence trvá týdny až měsíce, podle průběhu onemocnění. U části pacientů však nikdy nedojde k plnému uzdravení, tito nemocní se potýkají s celoživotními následky a mnohdy odcházejí do invalidního důchodu,“ podotýká docent Maďar.

Lymeská borrelióza je onemocnění, které se velmi často demonstruje na kůži, kde dochází k prvnímu pomnožení bakterií. „Mezi první projevy nemoci patří vznik červené skvrny s bledším středem v místě přisátí klíštěte. Tato skvrna je velká několik centimetrů a objevuje se zhruba několik dnů až jeden měsíc po vstupu infekce do organismu. Skvrna následně spontánně vymizí,“ popisuje lékař. Problém ovšem je, že se skvrna nemusí objevit vždy. „Tato fáze nemoci nebolí, člověk se však může cítit unaveně,“ doplňuje docent Maďar. Postupně ale dochází k rozvoji dalších problémů.

„Ty jsou již neurologického původu. Například brnění, závratě, škubání ve svalech, stěhovavé bolesti končetin a podobně. Přidat se mohou i bolesti kloubů či bolest páteře,“ říká odborník. Borrelióza je nemoc léčitelná antibiotiky. Pokud ovšem terapie má být úspěšná, je nutná včasná diagnostika. „Nemoc může přejít i do chronické fáze, kdy se nemocný potýká s řadou nespecifických obtíží, a až následně, poté co je odebrána krev, se přijde na to, že dotyčný prodělal toto onemocnění. Pak je doporučena odpovídající léčba, její úspěšnost však nemusí být vysoká,“ dodává lékař.

Jak se bránit

Prevence klíšťové encefalitidy i lymeské borreliózy je vzhledem k rozsahu území, kde se vyskytují infikovaná klíšťata, stále složitější. „Nakažená klíšťata lze v současné době nalézt prakticky na celém území Čech i Moravy, i v městských parcích. A obdobně jsou na tom okolní státy. Lokalit, kde se infikovaná klíšťata v Evropě nacházejí, je stále více,“ varuje docent Maďar. Pokud jde člověk do parku či do lesa, měl by se vyvarovat chůze ve vysoké trávě, vhodné je chodit po zpevněných cestách. Dobré je také používání repelentů. „V rodinách, které mají psa nebo kočku, je třeba myslet i na to, že právě oni mohou klíště zvenku přinést na své srsti. Pravidlem by tak mělo být, že po návratu z přírody pečlivě prohlédneme sebe, potomky i zvířecí mazlíčky. Prevencí obou nákaz je včasné odstranění přisátého klíštěte,“ doporučuje odborník.

Test na borreliózu 

Vyndali jste přisáté klíště. Máte dvě možnosti: likvidaci,nebo otestování. Jednou z možností je testovací sada bakterií Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie jsou příčinou lymeské borreliózy, která postihuje lidi i zvířata. Test se dá koupit v lékárně. Klíště se vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí. Směs se pipetou přenese na tester (podobný těhotenskému testu). Během 10 minut získáte výsledek, zda by se mohlo jedno o infikované klíště. Klíště také můžete poslat na otestování do některé z laboratoří, jež vyšetření provádějí. Test si hradíte sami. 

V případě klíšťové encefalitidy je účinnou prevencí i vakcinace. Ta by měla být ideálně aplikována s dostatečným předstihem před jarní sezonou.

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., Centrum očkování a cestovní medicíny, Ostrava-Hrabůvka

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.