Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Tohle vás překvapí: linecké není tak hrozné, ale po vaječňáku se přibírá hodně 

Tohle vás překvapí: linecké není tak hrozné, ale po vaječňáku se přibírá hodně 
Cukroví je kalorické, ale vaječná koňak mnohem více • Autor: istock.cz
23. prosince 2023 • 03:55

Symbolem přebytečných vánočních kilojoulů je kromě salátu a kapra zejména cukroví všeho druhu. Naopak o vaječném koňaku nebo svařeném víně tak špatně nesmýšlíme. Ale měli bychom.

Vaječný koňak je českou vánoční klasikou a mnoho lidí si bez něj svátky ani neumí představit, to už by se spíš vzdali cukroví. Je to také jedna z největších kalorických vánočních bomb – jedno deci má 800 až 1400 kJ, což je opravdu dost. 

Stejně energie v sobě skrývají nejméně dvě vosí hnízda nebo čtyři až šest lineckých koleček, u kterých se možná držíte zkrátka. U vaječňáku je navíc někdy těžké zůstat u jednoho panáka, protože sladká chuť a relativně nízký obsah alkoholu svádějí k častému upíjení.

Jak na domácí vaječný koňak? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Domácí vaječný koňakVIDEO 

"Bohužel jen málokdo si umí představit vánoční svátky bez alkoholu, ačkoli následky jeho konzumace mohou sváteční pohodu spíše pokazit. U alkoholu je rozhodně na místě střídmost a je nutno říct, že tradiční vánoční nápoje, například punč, vaječný likér, bowle, lze připravit i v chutné nealkoholické variantě," upozorňuje Věra Boháčová, nutriční terapeutka se zaměřením na prevenci a léčbu civilizačních onemocnění u dospělých i dětí. Podle ní u všech druhů alkoholu platí, že byste je neměli pít nalačno a vždy je potřeba prokládat je pitím minerálky.

Tady kilojouly neušetříte

Nezáleží přitom zase až tolik na tom, jestli jste si vaječný koňak koupili nebo vyrobili sami, ani na tom, podle jakého receptu jste si ho připravili – můžete například použít kvalitnější alkohol a vyhnout se populárnímu salku, ale základní složení surovin zůstává plus minus stejné, v nápoji je spousta cukru a tuku.

A kalorická bude i verze bez alkoholu. Pro představu, o jakou kalorickou bombu jde: deci obávané coly má zhruba 200 kilojoulů, tedy pětkrát méně než vaječný koňak. "Jen stěží najdeme v konzumaci slazených nápojů, či dokonce v alkoholu nějaké benefity, přesto lze i v tomto případě najít alternativu. Doporučuji vyzkoušet například proteinový nápoj s rumovo-kokosovou příchutí," radí výživová poradkyně Martina Weisserová.

Pokud si budete dělat nějaký domácí vánoční nápoj, je i podle ní lepší varianta bez alkoholu a k jeho slazení použijte xylitol či trochu medu. "Místo smetany můžete použít kokosové, mandlové či kešu mléko," radí ještě.

Svařák? Jeden ano, druhý ani náhodou

Nejspíš tušíte, že ani oblíbený svařák není žádná dieta, protože sice neobsahuje tuk, ale množství cukru v něm je srovnatelné. Má v průměru poloviční energetickou hodnotu ve srovnání s vaječným koňakem, ale většinou se ho vypije více – dvě deci mají obvykle 800 až 1000 kilojoulů.

Ostatní horké vánoční nápoje jsou na tom přece jen o něco lépe. Horká griotka a punč mají kolem 500 kJ na dvě deci, nedoslazovaný grog ještě méně. Takže jeden svařák na trzích si dejte, to vychodíte, ale už si k němu nedávejte druhý, stejně jako si raději odpusťte klobásu nebo trdelník. 

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.