Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Zhubněte před Vánoci a pak se můžete přejídat! Je to dobrý, nebo špatný nápad?

Zhubněte před Vánoci a pak se můžete přejídat! Je to dobrý, nebo špatný nápad?
Má smysl držet před Vánoci dietu? • Autor: istock.cz
12. prosince 2023 • 05:00

Pokud je pravda, že v průměru člověk o svátcích přibere dvě až tři kila, nabízí se myšlenka, zda se nevyplatí je ještě teď rychle shodit do zásoby. S tím, že byste si pod stromečkem mohli bez výčitek dát kapra, salát, linecké i ten vaječňák. Raději to však nedělejte.

Tohle bohužel funguje jen teoreticky. I když si teď budete dejme tomu čtrnáct dní upírat jídlo, abyste do Vánoc rychle shodili, s nadějí, že po svátečním obžerství na tom budete s váhou jako teď, ve skutečnosti bude pak nejspíše vaše váha vyšší. A spalování bude pomalejší, takže se může paradoxně stát, že budete přibírat i v normálním režimu po Novém roce.

Jak zdravě jíst? Toto doporučuje foodbloggerka Karolína Fourová: 

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jak zdravě jíst? Doporučení inženýrky v oboru výživyVIDEO 

„Hubnutí do rezervy je zbytečné, lidé tak vycházejí vstříc jojo efektu, většinou pak přiberou víc, než předtím shodili,“ varuje před podobným nápadem zakladatelka a lektorka ProFit Institutu – lékařka Marie Skalská.

Připomněla zároveň, že jojo efekt znemožňuje další hubnutí – člověku nejenže se vrátí zpátky kila, která měl předtím, ale často se vrátí už jen v tuku, nikoli ve svalech. Opakované jojo efekty mohou navíc podle doktorky zvyšovat riziko vzniku civilizačních chorob, a to právě kvůli tomu, že v těle stoupá podíl tuku.

Ze dvou kil dvacet

Podle výzkumů – jeden dělala před časem například společnost Naturhouse – přiberou lidé v Česku během Vánoc a přes Silvestra v průměru dvě až tři kila a ne všichni se jich pak během ledna dokážou zbavit.

Z jednoho vánočního přejídání se tak může stát základ pro plíživý postupný vzestup váhy, z něhož může po letech být deset i dvacet kilo navíc. Podle lékařky Marie Skalské přitom prevenci před vánočním přibíráním nepředstavují ani různé odlehčené varianty klasických jídel. "Spíš než nahrazovat v bramborovém salátu majonézu jogurtem doporučuji všem dopřát si menší porce, doplnit jídlo zeleninou, která pomůže rychleji zasytit, vychutnat si jídlo všemi smysly a hlavně naslouchat svému tělu a respektovat pocit sytosti," radí lékařka.

Úprava hutné vánoční klasiky podle ní v lidech vyvolává mylný dojem, že se nemusí tak hlídat. Jenže třeba použitím tmavé mouky místo světlé se energetická vydatnost cukroví nijak nezmění.

Začít můžete už teď

Ale zpět k původnímu nápadu. Hubnutí před Vánoci má smysl jen v případě, že by to byl začátek celkové změny životního stylu, nikoli dočasné utrpení, kterým byste si chtěli "udělat strýčka" pro velké vánoční porce.

Výživový poradce Lukáš Vrána z programu The 1:1 Diet připomíná, že zdravý životní styl by měl být vnímán jako něco standardního, a ne jako stav, kdy děláme něco navíc po omezenou dobu. A pokud chce někdo změnit svůj životní styl, je podle něj klidně možné začít se shazováním přebytečných kil ještě před svátky.

 

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.