Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Nadměrné pocení nohou? 7 rad, jak se toho zbavit

Nadměrné pocení nohou? 7 rad, jak se toho zbavit
Jak se zbavit nadměrného pocení nohou • Autor: istock.cz
23. února 2024 • 03:10

Nadměrné pocení nohou, známé také jako hyperhidróza, není jen nepříjemné, ale také může likvidovat společenský život. Zde jsou některé účinné metody, jak se tohoto problému zbavit.

Pocení nesouvisí jen s teplem, nevhodnými materiály, ale třeba také s hormonálními vlivy a  stresem. „Ve stresu se aktivuje nervový systém, vyplaví se hormony adrenalin a kortizol a naše tělo se dostane do stavu ‚bojuj, nebo uteč‘. Tato reakce přirozeně stimuluje potní žlázy, aby se během psychické zátěže organismus ochladil a udržel si zdravou tělesnou teplotu,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. Zajímavostí je fakt, že stresový pot je mnohem více cítit. Má totiž odlišné složení, které je bohaté na bílkoviny, tuky a jiný druh bakterií. Rozklad potu těmito bakteriemi pak způsobuje velmi intenzivní zápach.

Vysoké podpatky nohám rozhodně nesvědčí. Podívejte se na video o jejich historii: 

Video se připravuje ...
Co všechno víte o vysokých podpatcích? Zde je jejich historie ve 2 minutáchVIDEO 

Pocení je každopádně přirozený způsob, jak se tělo ochlazuje, běžné pocení proto nemusíte řešit. Nadměrné ale může být známkou poruchy známé jako hyperhidróza nohou. Nejenže je to nepříjemné, ale vlhké prostředí může také vést k růstu mikroorganismů, které způsobují zápach nohou, puchýře a další poškození včetně plísňových infekcí.

Jak se s pocením nohou vypořádat?

1. Sucho a čisto v první řadě

Důležité je nohy udržovat v čistotě a suchu. Denně si myjte nohy mýdlem a vodou a ujistěte se, že jste je důkladně osušili, zejména mezi prsty.

2. Používejte ponožky odvádějící vlhkost

Další na řadě je udržet nohy co nejméně vlhké. Vybírejte ponožky vyrobené z přírodních vláken, jako jsou bavlna nebo syntetické materiály odvádějící vlhkost, které vám pomohou udržet nohy v suchu, a vyhněte se ponožkám vyrobeným ze syntetických materiálů. Bavlna a zejména pak vlna jsou vždy nejlepší řešení.

3. Vyberte si prodyšnou obuv

Chodidla tvoří asi 7 procent povrchu těla, ale ztráta potu nohou obvykle tvoří pouze 3–4 % ztráty potu celého těla. Důvodem, proč se nohy mohou nadměrně potit, je to, že jsou příliš uzavřené v botách. Pokud to jen trochu jde, větrejte a hlavně nenoste umělé materiály. Boty střídejte a nechte je pořádně vyschnout.

4. Kupte si absorpční vložky do bot

Kupte si vhodné vložky do bot, které mají antibakteriální schopnosti. Mohou obsahovat stříbro nebo třeba aktivní uhlí. Často je vyměňujte.

5. Vsaďte na antiperspiranty

Stejně jako antiperspiranty do podpaží pomáhají ty určené na nohy. Obsahují hliníkové soli a ty ucpávají potní žlázy.

6. Nechte si aplikovat botulotoxin

Zvýšené pocení na ploskách nohou můžete dočasně řešit aplikací botulotoxinu do kůže. Nevýhodou je bolestivost ošetření a to, že vydrží zhruba jen rok. Vždy je ale dobré se poradit se svým lékařem, zda za problémy není nějaký jiný zdravotní důvod.

7. Udržujte pokožku zdravou

Dbejte na to, aby pokožka nohou byla zdravá. Pokud se vyskytnou šupinatění a jiná poškození, vyhledejte kožního lékaře. Problémy, mezi které nejčastěji patří plíseň na nohou, řešte. "Pokud si lidé všimnou změny zbarvení nehtu či struktury kůže, měli by problém ihned začít řešit. Často mu ale nevěnují pozornost, a nemoc se tak může šířit dál nejen na jejich další části těla, ale i na ostatní členy domácnosti," vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU. Pomoct mohou i volně prodejné preparáty z lékárny. Tam vám poradí, jaké zvolit.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.