Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Jak na koliky u kojenců? Kdy pomůže změna stravy, kdy jde o alergii a co dokážou homeopatika? 

Jak na koliky u kojenců? Kdy pomůže změna stravy, kdy jde o alergii a co dokážou homeopatika? 
Koliky u dětí souvisí s nezralým zažívacím ústrojím • Autor: istock.cz
7. května 2024 • 06:00

Koliky u kojenců patří mezi největší problémy, se kterými se rodiče novorozenců musí vyrovnat. Co opravdu může pomoci na zažívací potíže? Kdy je třeba nasadit léčbu a kdy si vystačíte s režimovými opatřeními?

Jak vysvětluje dětská lékařka Květa Kacířová, o kolikách u dětí se hovoří ve chvíli, kdy k nim dochází minimálně třikrát denně, třikrát týdně a tři týdny po sobě. Potíže začínají obvykle od 2. týdne věku dítěte s vrcholem okolo 6. týdne. V tu dobu totiž u dítěte dochází k růstovému spurtu, zažívací ústrojí dorůstá a celkově jde o velký zvrat ve vývoji. Dítě se například poprvé usměje.

Šestý týden bývá nejhorší, ale problémy tímto zdaleka nekončí. Mohou se protáhnout až do  tří let věku dítěte. V takové chvíli je však třeba myslet i na vážnější diagnózy, jako je refluxní choroba. Ta bývá často dědičná. Při dlouhodobějších potížích je proto třeba ji vyloučit. Naopak ale platí, že reflux čili zvracení natráveného jídla je zhruba do ukončeného 4. měsíce normální.

"Téměř nikdy se příčina potíží nezjistí, opravdu vážná diagnóza se týká jen zhruba pěti procent případů," vysvětluje Květoslava Kacířová.

Kolika neboli bolení bříška může také vést k zácpě. „Není ale úplně snadné říci, jak častá frekvence stolice je u dětí normální, některé plně kojené děti mají denně 10 až 15 stolic, jiné jen jednu za 14 dnů. A přitom oboje považují pediatři za "normální". "Vše záleží na zralosti střeva a mikrobiomu," dodává Kacířová.

Právě stav střeva a mikrobiomu by nahrával myšlence, že mohou pomoci probiotika. Ano, ale jak vysvětluje doktorka Kacířová, nelze doporučit jeden výrobek paušálně. Vždy je lepší  poradit se s lékařem, ten rozhodne v závislosti na věku, stavu dítěte a jeho obtížích. Například dítě s ekzémem bude potřebovat mikroflóru ovlivnit jinak než kojenec po léčbě antibiotiky.

Alergie na mléko? Spíše výjimečně

Naopak jen výjimečně se naplní obavy rodičů z toho, že dítě má alergii na bílkovinu kravského mléka. Častější, avšak stále výjimečná je pak alergie na mléčný cukr čili laktózu. K ní totiž obvykle dochází spíše ve vyšším věku v důsledku narušení mikrobiomu například po antibiotikách, ale i kvůli stresu a někdy prostě čistě jen kvůli stárnutí. "Vrozená intolerance laktózy je velice výjimečná," shrnuje Kacířová.

Jaká je tedy hlavní příčina kojeneckých kolik? Nejčastější příčinou kolik je funkční nezralost střeva, proto u předčasně narozených dětí bývá stav obvykle ještě horší.

Co můžou dělat rodiče? Každá maminka se určitě bude zamýšlet nad tím, jak může ovlivnit svoji stravou obtíže miminka. "Pokud dělá jídlo dobře vám, bude dělat dobře i dítěti," říká k tomu doktorka Kacířová. Každopádně platí, že maminky by hlavně měly jíst pravidelně a zdravě. K tomu určitě pomohly i změny, kdy otcovéi po porodu zůstávají doma a podílí se na péči o novorozence a domácnost. 

Úlevu přinášejí masáže bříška olejíčky, které jsou pro kojence příjemné. Případně lze vyzkoušet i léky na rozpouštění břišních plynů s obsahem simetikonu. Po poradě s pediatrem můžete vyzkoušet také probiotika.

Léčba bez obav

Další variantou je využití homeopatické léčby, která má právě pro tyto případy více možností. V první řadě může uklidnit maminku, která by se jinak zdráhala užívat při kojení klasické léky. Zejména ve chvíli, kdy je rodina vystresovaná, je první volbou lék Sedatif PC. "Ten považuji za velkého pomocníka v šestinedělí," doplňuje Kacířová s tím, že kojenci se může podat i rozpuštěný v malém množství (cca 30 ml) převařené kojenecké vody.

Stejně tak se podávají další homeopatické léky, které podle Kacířové ve většině případů zaberou. V první řadě je to lék Colental. Ten je určený k léčbě kojenecké koliky u novorozenců a kojenců, která se projevuje například bolestí bříška, nadýmáním a neklidem. Jde o vícesložkový lék, který se prodává v praktickém balení po jednotlivých ampulkách, které se aplikují dětem rovnou do pusy.

Další homeopatika jsou jednosložková a podávají se na základě projevů nemoci a typologie dítěte. Poradit se můžete s pediatrem, který homeopatii zná a umí ji používat:

Magnesia phosphorica  9 C

Používá se ve chvíli, kdy má dítě křečovité bolesti a je neklidné. "Typicky se to děje u dětí, jejichž maminkám na konci těhotenství tvrdlo břicho, a proto užívaly hořčík. Také dítě má tvrdé a nafouklé břicho," popisuje Kacířová. V takové chvíli se doporučuje opět rozpustit lék (5 granulí) v malém množství převařené kojenecké vody a podat jej dítěti injekční stříkačkou rovnou do pusy. Dělejte to opatrně a nevytvářejte velký proud.

Nux vomica 9 C

Pomáhá ve chvíli, kdy došlo k narušení mikrobiomu, například maminka musela užívat antibiotika kvůli zánětu prsu. "Příznakem je, když se dítě propíná do luku a zároveň má nafouklé břicho," vysvětluje Kacířová. Dávkování léku je stejné jako u předchozího léku.

Colocynthis 9 C

Pomáhá u dětí, které jsou podrážděné a mají nafouklé břicho. "Typické pro ně je, že jim úlevu přináší poloha v klubíčku," popisuje lékařka. Dávkování léku je stejné jako u předchozích léků.

Cuprum metallicum 9 C

 "Je určeno pro děti, které mají křečovité bolesti, často hodně intenzivně sají a mívají pak škytavku," říká lékařka. Dávkování léku je stejné jako u předchozích léků.

Lycopodium clavatum 9 C

Pomáhá zejména dětem, které mají novorozeneckou žloutenku, jsou tedy žluté a neklidné. "Časté je také nafouklé břicho a výraz připomínající starce. Lék pomáhá nejen na koliku, ale také na odbourání žloutenky," radí doktorka Kacířová.

Tento typ dětí velice často vyžaduje prs a pláče i při kojení. Je to způsobeno hltáním a následným hromaděním plynů v břiše, což způsobuje bolest. Miminko přestává pít, i když není nasycené a brzy má opět hlad.  Dávkování léku je stejné jako u předchozích léků.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.