Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Chápu lidi, co skáčou bolestí z okna, říká migrenička. Sama konečně našla účinný lék

Chápu lidi, co skáčou bolestí z okna, říká migrenička. Sama konečně našla účinný lék
Migréna se musí léčit jinak něž běžná bolest hlavy • Autor: istock.cz
15. května 2024 • 06:00

Daniela mívala až patnáct záchvatů migrény za měsíc. Vyzkoušela řadu léků na bolest a prošla ordinacemi několika neurologů. Nakonec se naučila migréně čelit po svém.

Migréna je závažné neurologické onemocnění, u kterého neznáme přesnou příčinu. Postihuje asi deset procent populace a nejčastěji se vyskytuje během nejproduktivnějšího věku, tedy mezi 25. a 60. rokem života. V dospělosti častěji postihuje ženy než muže. A opakovanou silnou bolestí hlavy se projevila migréna také u devětačtyřicetileté Daniely. 

Každý lékař měl jiné řešení

„Migrénu mi můj tehdejší neurolog diagnostikoval poté, co mi jedna známá lékařka dala na vyzkoušení triptany na bolest hlavy. Poprvé mi pomohly. Volně prodejný lék na bolest pomáhal dřív, aspoň trochu zmírnil bolest. Neurolog mě však poučil, že u záchvatu migrény je lepší vzít si antimigrenika ihned, protože volně prodejné léky na bolest mohou migrénu spíše dlouhodobě zhoršit. Řekl mi také, že u migrény existuje riziko mozkové mrtvice, že prý má pacientky v mém věku po mrtvici. Mimo to mě poučil, že si mám vést záznamy o záchvatech. Mívala jsem jich tehdy až patnáct za měsíc.“

Co vám může pomoci v boji s migrénou? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Podívejte se na pět tipů, které vám pomohou v boji s migrénouVIDEO 

 

Z bláta do louže

Bolesti hlavy se ale začaly měnit a přišly jiné, na něž už léky této skupiny nezabíraly: „Při jedné kontrole byla v ordinaci místo pana doktora jiná paní doktorka. Když jsem se jí ptala, jestli je nějaké riziko spojené s užíváním triptanů, řekla mi, že by se jich nemělo užívat více než patnáct za měsíc, protože hrozí riziko mozkové mrtvice. Aha? Takže z bláta do louže.“

Další neurolog poslal Danielu na vyšetření EEG a CT mozku. Výsledek byl typický pro pacienty s migrénou. „Lékař mi doporučil antidepresiva a antiepileptika. Ani jedno jsem nechtěla kvůli vedlejším účinkům. Zeptala jsem se na přírodní léčbu a lékař mi doporučil volně prodejný lék s výtažky z ginkga. Myslím, že ‚gingo‘ mi pomohlo právě od těch mých bolestí hlavy, kdy jsem se kvůli únavě nemohla soustředit a musela jsem se přemáhat.“

Bolestí hlavy je 10 druhů. Kterou máte vy a jak se jí zbavit?

Život s bolestí

Protože Daniela nechtěla syntetické léky užívat dlouhodobě, zkouší přírodní způsoby léčby a dochází do Poradny pro bolesti hlavy. „Hledám spouštěče, jenže seznam je čím dál delší. Patří mezi ně nevyspání, alkohol, hormonální změny, výkyvy počasí, stres, lidi, hluk, určitá jídla, zablokovaný krk i cestování, skoro aby se člověk bál něco dělat.“

Trvalo několik let, než Daniela našla vyhovujícího neurologa: "Správného neurologa jsem našla v Poradně pro bolesti hlavy. Je vstřícný, nic mi nenutí, ale zároveň by mi rád nabídl biologickou léčbu, protože jsem vhodný kandidát. Podmínkou je vyzkoušet minimálně dva profylaktické léky bez požadovaného efektu. Zatím jsem zkusila jeden, ale kvůli velké ospalosti a výpadku slov jsem ho musela přestat brát," popisuje Daniela.

Práce musí někdy počkat

Daniela pracuje jako tlumočnice, často cestuje a mluví s lidmi. "Soustředění na tlumočení, naslouchání lidem, hluk, to všechno jde při záchvatu migrény zvládat mnohem hůř. Někdy to nejde vůbec. Pak se cítím provinile, protože moje nemoc komplikuje život dalším lidem," svěřuje se. "Chápu lidi, co mají chuť kvůli bolesti hlavy skočit z okna," dodává. 

Přesto je migréně za něco vděčná: "Nutí mě se zastavit a nic nedělat. Opravdu nic. Nepřeplňovat svůj diář, vypínat mobil, chodit sama do lesa na procházky, pročistit si pravidelně hlavu, spát tak akorát. Práce musí někdy počkat. Nemůžu být pořád s lidmi. Ticho léčí." Daniela pomáhá také jako dobrovolník v organizaci Migréna-help: "Překládat pro ně články mě moc baví, dozvím se spoustu odborných informací a často i žhavých novinek o migréně. Je dobré, když se tyto informace dostanou i k českým lékařům a pacientům. Léčba migrény bude lepší, pacienti nemusejí trpět stigmatem hypochondrů," vysvětluje Daniela.

Pomoc spolutrpitelům

Organizace Migréna-help pomáhá pacientům s migrénou už čtyři roky. Založila ji Rýza Blažejovská, která sama prošla peklem nesnesitelných bolestí hlavy: „Ráda bych přispěla k tomu, aby lidé s migrénou nemuseli procházet tak spletitou a bolestnou cestou jako já, aby měli pomoc, informace a vzájemnou podporu na dosah ihned.“ A to se jí daří. Díky informacím a kontaktům na webu se mohou pacienti poradit s lékaři, psychoterapeuty, mohou se vzájemně podpořit v rámci kruhů sdílení nebo facebookové skupiny. Migréna-help všechnu tuto podporu zaštiťuje, organizuje a šíří dál.

Co je migréna a jak se projevuje?

Migréna není jen bolest hlavy nebo zraková aura. Jsou to také poruchy vidění, jako je tma před očima, světelné záblesky v zorném poli, zhoršení zrakové ostrosti a někdy i ztráta zraku. Dále má migréna vedlejší projevy, jako je celková vyčerpanost, poruchy soustředění, závratě, nevolnost, i vzácné projevy, jako je ochrnutí části těla, výpadky paměti. Je natolik silná, že nemocný není schopný zvládat aktivity běžného dne. "Obyčejnou" bolest hlavy zmírní pohyb venku, odpočinek nebo dostatečný příjem tekutin. Při migréně může každý pohyb znamenat zhoršení. Pomáhá jen naprostý klid a minimalizace jakýchkoli podnětů z okolí.

 

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.