Bedrník obecný | Moje zdraví

Bedrník obecný

Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je vvytrvalá rostlina s bílými až narůžovělými květy. Používá se k rozpouštění ledvinových kamenů, na podporu imunity a k detoxikaci organismu. Je účinný i při onemocnění horních dýchacích cest.

Popis

Bedrník obecný je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 60 cm. Vyznačuje se nepříjemným "kozlím" zápachem. Má lysou, oblou a jemně rýhovanou lodyhu a vřetenovitý kořen světle hnědé barvy. Květy jsou bílé až narůžovělé barvy. Plody jsou vejčitého tvaru a na hřbetu žebernaté.

Účinné látky

Z důležitých látek obsahuje bedrník silici s deriváty eugenolu a aromatické kumariny, dále třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin, tanin. 

Účinky na zdraví

V tradičním léčitelství se bedrník obecný užívá k odstraňování a rozpouštění ledvinových kamenů, na podporu imunity a celkově k podpoře detoxikace. Při onemocnění horních cest dýchacích se podával kvůli své schopnosti zvyšovat sekreci sliznic a tím podporovat lepší průběh tohoto onemocnění. Pokud je používán zevně, má hojivý účinek. V léčitelství se podával ve formě tinktury nebo prášku.

Bedrník není vhodný v těhotenství a po zánětu ledvin, při předávkování dochází k přecitlivělosti na světlo. Bylinku by neměli užívat ani pacienti s poruchou krevní srážlivosti (obvykle mají předepsaný Warfarin nebo podobný lék).

Další použití

Mladé listy s užívají jako koření do polévek a omáček především ve středomořské kuchyni.

Výskyt

Bedrník roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách, na mezích a náspech. Vyhledává místa se suchou a kamenitou půdou a s nižším obsahem živin.

Sběr

Sbírá se kořen na jaře během března a dubna nebo na podzim v září a říjnu. Podzimní sběr v říjnu kolem jedenácté hodiny dopoledne je kvalitnější. Kořen očistíme a podélně ho rozpůlíme, sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě 35 °C. Dobře usušený kořen má kořenitou a nasládlou chuť. Skladujeme ho ve vzduchotěsných nádobách, protože snadno navlhne a zplesniví.

Domácí recepty

Bylinkové máslo

80 g másla, 1 malá cibulka, lžíce bedrníku, petrželky a kopru, sůl, pepř, pár kapek citronové šťávy a sójové omáčky. Bylinky pokapejte citronovou šťávou a sójovou omáčkou a vetřetee do másla, osolte, opepřete a dejte do chladničky ztuhnout. Použijte jako pomazánku na chlebíčky.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.