Generační péče: Kosmetický návod
- Péče o pleť již v mládí se zúročí v pozdějším věku
V průběhu života naše kůže čelí nejrůznějším potížím: Trápí ji akné, přílišná mastnota nebo suchost, pigmentové skvrny, vrásky, ochablost, matnost. Prakticky na každý problém však kosmetika a estetická medicína má řešení.
Kůže funguje jako ochranný plášť našeho organismu. To na ní pochopitelně zanechává stopy - působením vnitřních a vnějších vlivů zaznamenáváme od dětství až do dospělosti neustálé funkční změny jak na vnější, tak i na vnitřní vrstvě kůže. A to od pubertálních projevů až po přechodové potíže, kdy přirozené obnovovací schopnosti pokožky stále více klesají. Buňky pomalu ztrácejí schopnost samoregenerace a věkem je oslabena i odolnost vůči vlivům životního prostředí a bakteriím. Následky jsou suchá pleť, stále hlubší vrásky, ztráta elasticity, pokleslé kontury obličeje, povadlá kůže na břiše nebo na stehnech.
Stárnutí se bohužel nedá zastavit. Všechny tyto problémy však může o pár let odložit dobrá kosmetika a estetická medicína, jelikož je z praxe prokázáno, že přiměřená péče má na pokožku větší vliv než proces stárnutí. Jak si jinak vysvětlit, že žena v padesáti může vypadat o deset let mladší - anebo starší. Pojďme se podívat, jak pečovat správně o pleť v jednotlivých fázích života. Péče o pleť v pubertě
Do věku dvaceti let je pokožka většinou dobře hydratovaná. Mnohé trápí spíš mastnější vzhled, noční můrou mladistvých bývá akné, tedy zvýšená tvorba kožního mazu, který následně ucpává póry. V tomto životním období je nutné pleť hlavně správně a pravidelně čistit.
Dodávat jí zvláštní výživu není zatím nutné, stačí ji dostatečně hydratovat. U aknózní pleti je potřeba použít přípravky s lehce kyselým až neutrálním pH, které obsahují složky zabraňující zánětům. Dobré je však myslet trochu dopředu a pokožku chránit, takže žádné opalování bez ochranných prostředků s vyšším faktorem.
Následky by se v pozdějším věku jistě projevily.
Péče o pleť 20–30 let
I když máme úplně jiné starosti a preference, je dobré už teď začít uvažovat o budoucnosti své pleti. Neodlíčit se před spaním? Tyto výstřelky patří k „telecím“ letům. Přitom platí, že každodenní čištění pleti je prostě samozřejmost! A jestliže se ženy budou chtít dlouho radovat z krásné pleti bez vrásek, musí ji správně chránit a hydratovat. Ochrana před slunečními paprsky platí stále, spíše se přiostřuje.
Příliš intenzivní kosmetické prostředky nejsou nutné, neznamená to ovšem, že na sebe můžeme nanášet cokoli. Je třeba zvolit správné přípravky podle typu pleti, poradit může matka nebo ještě lépe kosmetička. Optimální je udělat si občas peeling. Dobrý vliv na udržení svěžesti mladé pokožky mají také vitaminy A, C a E.
Péče o pleť 30–40 let
Obnovovací schopnost pleti pomalu slábne, ztrácí elasticitu a schopnost vázat vlhkost, objevují se první vrásky - hlavně okolo očí. Pokud tedy chceme zachovat její svěžest a pevnost, musíme zařadit silnější prostředky. Pravidelné čištění by mělo být doplněno o peeling a hydratační masky.
Měly bychom také začít používat jiný krém na den a jiný na noc a pořídit si krém na oční okolí. Kosmetické produkty by měly obsahovat ovocné AHA kyseliny, kyselinu hyaluronovou, ceramidy, peptidy, koenzym Q10 a vitaminy C a E.
Péče o pleť 40–50 let
Toto období je velmi důležité - právě teď se rozhoduje o tom, jak dlouho si mladistvý vzhled udržíme. Když péči zanedbáváme, vypadá pokožka unaveně a ztrácí jas. Pokud jsme dosud nenavštěvovaly kosmetický salon, je nejvyšší čas; odbornice nám nejen poradí, jak nežádoucí proces stárnutí udržet v mezích, ale díky dobrému vybavení (např. ultrazvuková špachtlička, biostimulační laser) se jí podaří účinné látky vpravit hlouběji do hlubších podkožních vrstev.
Navíc může doporučit některé z neinvazivních zákroků estetické medicíny, jež dokážou umazat až několik let: laserové či radiofrekvenční ošetření, mikrodermabrazi apod.
Péče o pleť po padesátce
Kůže již dozrála, nyní je velmi důležité používat produkty určené pro tento věk. Jen ty jsou schopné – do určité míry – poradit si s hlubšími vráskami, se sušší a matnější kůží. Jsme po menopauze a produkce kolagenu skončila. Snížilo se i její množství v pleti, slábne rovněž činnost mazových žláz.
Kdo si dříve stěžoval na mastnou pokožku, je nyní ve výhodě – vrásky se mu tvoří méně a později. Ale kůže viditelně ochabuje a gravitace má za následek nežádoucí převisy na tvářích, podbradku a očních víčkách. Je nutné přestoupit na kosmetiku se silnými omlazujícími účinky.
Anti-agingové přípravky by měly obsahovat kyselinu hyaluronovou, kolagen, aminokyseliny a dobře se osvědčuje také kosmetika s fytohormony. Jsou to rostlinné výtažky získávané ze sóji, divoké rýže nebo slunečnicových semen. Stimulují obnovu buněk, zpevňují kontury tváře.Tělu prospějí rovněž potravinové doplňky s obsahem vitaminů A, D a vápníku, které pokožku posilují zevnitř a zabraňují jejímu vysoušení. V kosmetickém arzenálu by neměly chybět depigmentační preparáty s obsahem ovocných kyselin nebo s kyselinou azelainovou, které regulují činnost kožních buněk (melanocytů).
Vybrat si lze některý z mnoha miniinvazivních omlazovacích zákroků, např. obličejové výplně, plazmaterapii (při níž se pro rozjasnění pokožky aplikuje vlastní upravená krev) či přenos vlastního tuku do partií, kde se ho nedostává.
Velkým hitem jsou biovlákna, která pokožku pozvednou a vypnou. Radikálním řešením je lifting celého obličeje a krku, který ubere až deset let a stejně dlouhou dobu by měl vydržet jeho efekt.