Zimní čas 2023: Kdy se mění a co s námi udělá časový posun? | Moje zdraví

Zimní čas: Co s námi udělá návrat v čase o 60 minut?

Zimní čas: Co s námi udělá návrat v čase o 60 minut?
Zimní čas 2023: Kdy se mění a co s námi udělá časový posun? • Autor: profimedia.cz
29. října 2022 • 06:00

V noci ze soboty na neděli nám s příchodem zimního času oficiálně skončí ten letní. Noc sice bude o hodinku delší, pro naše tělo je to ale tak či tak poměrně velká zátěž. Proč?

Kdy se mění čas na zimní v roce 2023?

Ve 3.00 se hodiny posunou zpátky na 2.00 a noc bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas pak bude platit následujících pět měsíců, tedy do poslední březnové neděle příštího roku.

V roce 2023 zimní čas nastane v noci ze soboty na neděli 29. října. 

Video se připravuje ...
Změna času v roce 2022: Budeme stále přepínat mezi letním a zimním časem?VIDEO 

K zavedení změny času původně došlo z důvodu jakýchsi energetických úspor. Ty jsou však nyní spíše zanedbatelné. Co ale opomenout nemůžeme, je vliv této změny na naše zdraví. A dle odborníků je její vliv spíše negativní.

Změna času a vliv na naše zdraví

Ačkoliv je to jen jedna hodina, ne každý organismus tuto změnu přijme bez okolků. Někteří lidé mají kvůli změně času problémy s psychickou i fyzickou výkonností, stěžují si na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavit si pak své vlastní vnitřní hodiny jim zabere nějakou dobu.

Pokud bychom se měli rozhodnout mezi letním a zimním časem, je pro náš organismus rozhodně příznivější ten zimní. Alespoň dle odborníků. 

Změna času a naše biorytmy

Dle odborníků je totiž i tato malá, šedesátiminutová změna pro lidské tělo nepřirozená a rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. Navíc u citlivějších jedinců může dojít k vážnějším zdravotním komplikacím. 

Co dalšího hrozí?

Další častou komplikací po narušení chronobiologických rytmů je podle odborníků zvýšení výskytu srdečních záchvatů a mrtvice. To je však riskantnější hlavně při změně na letní čas, na podzim dle odborníků naopak výskyt infarktů díky změně času klesá. 

Může za to hlavně zhoršení kvality spánku a stres. Nejvíce rizikovým dnem pak bývá podle lékařů hned pondělí po změně času.

Změna času může nepříznivě působit také na těhotné ženy. Američtí vědci ve svém výzkumu zjistili, že právě v období přechodu na letní čas se zdvojnásobil počet potratů u žen, které podstoupily umělé oplodnění.

Ačkoli není zcela jasné, co nárůst potratů v tomto období způsobuje, vědecký tým se domnívá, že je to opět ztracená hodina spánku, která ženám naruší vnitřní přirozený biorytmus. Doufejme, že přechod na zimní čas působí opačně.

Kdy to začalo?

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku.

Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců.

Autor: Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.