Trápí vás vypadávání vlasů? Co ho způsobuje a jak mu zabránit?
Alopecie neboli vypadávání vlasů trápí velké procento populace. Řídnoucí „kštice“ se navíc odráží i v naší psychice. Obvykle se jedná o přirozený důsledek stárnutí, někdy se ale stává, že k úbytku vlasového porostu dochází mnohem rychleji. Toto onemocnění má totiž různé příčiny. Jaké to jsou a můžeme své vlasy nějak bránit?
Když máte pocit, že vám nadměrně padají vlasy, což je více než cca 100 vlasů denně, ale asi je nebudete počítat, musíte dát na svůj subjektivní dojem, navštivte lékaře.
„Pokud sledujete úbytek vašich vlasů, nejjednodušší bude navštívit dermatologa, který po stanovení diagnózy pro vás vybere tu nejlepší léčbu,“ podotýká lékařka Lucie Nováková. Jaké typy alopecie známe, jak se jim bránit? A věděli jste, že existuje jeden, jehož příčina je dodnes neznámá?
Androgenní alopecie
Jedná se o mužskou a ženskou plešatost a je to nejběžnější forma tohoto onemocnění. A jak k ní „přijdeme“? Bohužel ji někteří lidé mají zakódovanou v genech.
Telogen efluvium
Jedná se o druhou vůbec nejběžnější příčinu vypadávání vlasů. Tento typ je obvykle spojen s nějakým traumatem či velkou změnou, která ovlivňuje naše tělo a organismus. Může být také vyvolán šokem při úrazu. Postihuje také ženy po porodu, ale obvykle se jim po nějaké době vrátí růst vlasů do normálu.
Anagenní efluvium
Tato ztráta vlasů je spojena s chemoterapií, která zpomaluje růst rakovinových nádorů a jejich metastáz. Po ukončení chemoterapie se růst vlasů znovu obnoví.
Alopecia areata
Při tomto typu již nevratné ztráty vlasů napadá náš vlastní imunitní systém vlasové folikuly (tkáň, která vlas obaluje a z níž vyrůstá). Po zničení vlasových folikul už je na jakoukoliv léčbu bohužel pozdě.
Alopecia totalis a alopecia universalis
Jak už název napovídá, alopecia totalis je úplná ztráta vlasů na pokožce hlavy. Alopecia universalis zas označuje kompletní ztrátu vlasů včetně řas a nosních chloupků. Příčinou je znovu chybně pracující imunitní systém.
Jizvící alopecie
Při této vzácné formě alopecie se na místech vlasových folikul objevují ošklivé jizvy. Kvůli nim pak vlasy nemohou růst. Příčina tohoto typu alopecie je bohužel stále nejasná. Podle odborníků mohou být na vině různé bakteriální, houbové či virové infekce.
Jak probíhá transplantace vlasů?
Jak už jsme uváděli na začátku, ztráta vlasů se může negativně projevit na našem psychickém zdraví. U pacientů jsou časté projevy úzkostí a depresí. Mnoho z nich tak nenavštěvuje jen dermatologa, ale i psychiatra. I když jsou vlasy nenávratně pryč, pořád existují velmi kvalitní a dokonalé paruky, se kterými nemusíte mít strach vyjít na ulici – chápeme totiž, že i „vlasy dělají člověka“. Je to sice velká rána, ale musíte si říct, že jste zdraví, že netrpíte žádnou vážnou nemocí. Jiní, těžce nemocní lidé jsou na tom přece mnohem hůř.
Některé tipy tohoto onemocnění se navíc dají léčit transplantací vlasů. Probíhá tak, že se odeberou vlastní vlasové cibulky a přemístí se na holá místa. Vlasy by pak měly začít znovu běžně růst. Bohužel tuto metodu pojišťovny neproplácí. Jak už jsme ale uváděli, vždy záleží na typu vašeho onemocnění. Při některých variantách nemusí být tento způsob léčby účinný.
Jaká je nejlepší prevence?
Jednoduchá a jasná rada, jak se této nemoci vyhnout, není. Pokud máte o své vlasy obavy, stačí se podívat na vaše příbuzné. Pokud mají všichni dokonalé hřívy, nemusíte se bát, nejběžnější typ tohoto onemocnění je právě genový, jak už jsme zmiňovali. Pokud vlasy ztrácíte, někdy pomáhá třeba změna účesu, která bude úbytek vlasů reflektovat. Příčin, proč vlasy ztrácíte, může být opravdu mnoho. Naše kštice toho totiž hodně vypovídá o stavu našeho organismu. V těle musíme mít samozřejmě dostatek minerálů a vitamínů a potřebná je i dostatečná hygiena.