Rizikové sporty z hlediska možných úrazů páteře | Moje zdraví

Rizikové sporty z hlediska možných úrazů páteře

Rizikové sporty z hlediska možných úrazů páteře
Lyžování je vhodné, ale pouze pokud nepadáte. • Autor: shutterstock.com
18. července 2016 • 14:42

Jaké sporty se hodí pro muže, kteří trpí bolestmi zad? A jakým by se naopak měli vyhnout?

„Pozor je třeba dávat všude tam, kde hrozí nekontrolovatelné pády a srážky, tedy všude tam, kde můžeme inkasovat úder zezadu (při kopané, basketu, házené), zakopnout a upadnout… Obecně do rizikových patří halové sporty, kde je velký odpor podlahy a na klouby a páteř jsou kladeny značné nároky při prudkém brzdění a změně směru. Řekl bych to takto – když už tenis, tak raději na antuce, když už kopanou, tak raději na trávě, a sporty jako basketbal, volejbal či házená by se měly zcela vyloučit,“ doporučuje MUDr. Pavel Poštulka z privátní ortopedické ordinace mužům, kteří mají problémy se zády.

Časté jsou rovněž otázky na plavání a lyžování. „Plavání je všeobecně prospěšná sportovní aktivita téměř za všech okolností, s jedinou podmínkou – že pacienti mají osvojený správný plavecký styl. Pokud si tím nejsou jistí, měli by používat pouze plavání naznak. Pokud totiž plavou na břiše (prsa, kraul) s nepřirozeným záklonem hlavy, kdy se bohužel reflexně aktivují vzpřimovače v celém úseku páteře, způsobí si tak nakonec více škody než užitku.

Co se týče lyžování – pro pacienty s degenerativními změnami nejsou limity za předpokladu, že nepadají! Je třeba vyhledávat pouze terény, které jsou schopni zvládnout, dávat si pozor na nárazy z boku či zezadu a volit takové sjezdovky, kde směrem nahoru mohou sedět. Den strávený na kotvě je pro záda spíše zátěží než pomocí. Rozhodně se při jakékoli sportovní aktivitě nepřetěžujte!“ radí odborník.

Ideální pohyb pro každého

Jestliže hledáte sport, který je univerzální, lehce dostupný a téměř bez rizika, podle MUDr. Poštulky je jím nordic walking neboli severská chůze. „Za hranicemi je to nesmírně rozšířená aktivita, u nás zatím ještě pokulháváme.“ Čím je tento pohyb tak výjimečný? „Je to celoroční aktivita, která prakticky nemá limity z hlediska dostupnosti sportovišť a vybavení. Pohyb, který výrazně připomíná období, kdy jsme patřili mezi čtyřnožce, čili kvadrupedální lokomoci (pohyb na všech čtyřech), zapojuje téměř vymizelé mechanismy a reflexy, které jsou obsaženy v každém organismu, a aktivuje svaly, o nichž ani nevíme, že je máme. Dochází k harmonickému protažení a posílení svalů organismu jako celku a zlepšení stability páteře. Navíc si každý může dávkovat zátěž podle svého aktuálního zdravotního stavu,“ uzavírá ortoped.

Odborná spolupráce: MUDr. Pavel Poštulka privátní ortopedická ordinace, Praha 4 www.postulka.cz

 

 

Sledujete MS v basketbaluOn-line přenos zápasu ČR-Turecko sledujte zde.


Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.