Senioři a správné zdroje živin
Výživa hraje v péči o seniora velmi významnou roli. Do značné míry ovlivňuje jeho duševní a tělesnou výkonnost, zvládání stresu, odolnost, obranyschopnost a kvalitu života.
Jak by měl senior skládat svou stravu? „Obecným pravidlem by měl být 3x denně zdroj živočišných bílkovin (maso, ryby, vejce a výrobky z nich, mléčné výrobky). Je však třeba si uvědomit, že například 1 sklenka mléka nemá stejný obsah bílkovin jako plátek masa či 100g plátkového sýra. Chceme-li navíc mluvit o vyváženosti stravy, znamená to pestré stravování cca 5x denně, tedy velmi různorodý jídelníček i se zastoupením zeleniny a ovoce, rostlinných olejů a podobně. Pochopitelně je třeba přípravu jídla uzpůsobit možnostem konzumace - například při nekvalitním chrupu nelze očekávat konzumaci nenastrouhané mrkve,“ upozorňuje vedoucí nutriční terapeutka Centra výživy Thomayerovy nemocnice v Praze Bc. Tamara Starnovská.
Nedostatek tuku škodí
Důležitým zdrojem energie jsou sacharidy, bez kterých se neobejdou neurony v nervovém systému nebo červené krvinky. Je však třeba rozlišit, o jaký druh sacharidů jde. Kde jsou ty žádoucí? V bramborách, kukuřici, rýži, obilovinách, celozrnném pečivu. Dalším bohatým zdrojem energie jsou tuky. Na rozdíl od sacharidů jsou hůře stravitelné a vstřebatelné. Tuky jsou součástí buněčných stěn, slouží jako izolační látka, jež chrání organismus proti chladu i jako zásobárna energie. Vhodné jsou zvláště tuky s obsahem esenciálních mastných kyselin.
Které potraviny prospívají srdci? Podívejte se na naše video.
Jejich nedostatek má za následek opožděné a špatné hojení ran, náchylnost k infekcím, šupinatou kůži, poruchy srdečního rytmu. Spotřeba tuků živočišného původu by však měla být omezena. Hlavní stavební složkou svalstva jsou bílkoviny.
Máme-li jich v těle nedostatek, dochází k poruchám tělesného i duševního vývoje, snižuje se odolnost vůči infekcím i hojení ran, dochází k otokům. Je-li však bílkovin příliš, zatěžují ledviny a játra. Někdy (při stresu, horečce, po operaci) jejich potřeba stoupá až na 1 g/kg tělesné hmotnosti denně. Nejvyšší hodnotu mají bílkoviny živočišného původu (maso, vejce, mléčné produkty). Skvělé, protože lehce stravitelné, jsou ryby.
Co jíst pro lepší paměť a koncentraci? Podívejte se v našem videu.
Jak často by měli senioři pít?
Celkové množství vody v těle se během stárnutí snižuje. Vodu ale velice potřebujeme pro udržení mentálních funkcí i pro bezchybné trávení. Je základem života všech buněk v organismu. Její nedostatek v těle může vyústit v těžké stavy, vysokou teplotu, hyperventilaci, zmatenost, bezvědomí. Zvyšuje se rovněž riziko krevních sraženin, častější je výskyt infekcí močového měchýře. Doporučený denní příjem vody je okolo 2 litrů, rozložených do nejméně osmi dávek.
Tři otázky pro Bc. Tamaru Starnovskou:
Jak podpořit imunitu seniora, který má omezenou možnost pohybu?
Imunitní reakce je ovlivněna mimo jiné stavem výživy. Ale patří k tomu i další opatření podle toho, co je pro konkrétní osobu reálné, například včetně velmi důležité rehabilitace nebo stanovené pohybové aktivity. Je objektivně ověřeno, že optimalizace výživy se následně projeví v lepší kondici seniorů, a to jak fyzické, tak psychické, a v lepší odolnosti vůči běžným onemocněním.
Jak pokrýt energetickou potřebu seniora, která může být u některých onemocnění zvýšená?
Je třeba tuto potřebu objektivně zjistit a pak zhodnotit, co lze v běžné stravě pokrýt. Je mnoho možností, jak i v běžné stravě zvýšit obsah energie. Hůře se plní spíše potřebná dávka bílkovin. Vždy je však možné řešení formou doplnění tekuté (dnes už i krémové) výživy.
Jak „donutit“ seniora, aby dostatečně pil? Některé lidi trápí inkontinence a oni se bojí „nehody“…
Je třeba nabídnout různé varianty nápojů a hlavně řešit příčinu odmítání tekutin. V případě inkontinence nakombinovat příjem tekutin tak, aby nekomplikoval vycházky. Je dobré pracovat i s pokrmy, které obsahují více tekutin, tedy využívat polévky, omáčky, kompoty, některé druhy zeleniny apod.