Psoriáza: Jak poznat počáteční příznaky lupénky?
Máte problémy s psoriázou neboli lupénkou? Pravděpodobně o tom víte. Jestli ji ale máte v počátcích a nejste si jisti, přečtěte si deset příznaků toho, že byste měli zbystřit a vyhledat lékaře.
Lupénka neboli psoriáza je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Postihuje hlavně kůži, zasáhnout může také nehty či klouby.
Lupénka patří mezi autoimunitní onemocnění, které člověka dokáže hezky potrápit. Hlavním projevem lupénky je odlupování pokožky, důvodem je především její mnohokrát rychlejší obměna než u pokožky zdravého člověka.
Lupénka nejčastěji postihuje děti mezi 8. a 13. rokem života, projevit se však může kdykoliv. Hlavními příznaky lupénky pak jsou:
Červená vyrážka
Jedním z nejčastějších příznaků lupénky jsou červené zanícené kožní vředy. Místo výskytu vyrážky je dáno typem lupénky, přičemž se podle odborníků mohou pupínky objevit v podstatě kdekoliv. Někdy bývá postižená i tvář, kdy se objevují vřídky kolem obočí, na čele, kolem vlasů a v oblasti mezi nosem a horním rtem. Pokud máte psoriázu na hlavě, může v některých případech dokonce dojít i k dočasné ztrátě vlasů.
Bílá barva
Od klasické vyrážky se ta lupénková liší i barvou. Obvykle se na pupíncích objevuje bílý povlak, který signalizuje přítomnost mrtvých kožních buněk. Tato povrchová vrstva se může snadno odlupovat, přičemž často dochází i ke krvácení.
Suchá nebo popraskaná kůže
Jedním z příznaků je i velmi suchá kůže, která praská a objevuje se krev. Pozor, s lupénkou si nesmíte plést obyčejné lupy – ty jsou totiž obvykle nažloutlé a mastné. Naopak kůže drolící se kvůli psoriáze je stříbřitě bílá.
Bolest, pálení a svědění
Pacienty trpící lupénkou také často trápí neustálé svědění kůže. Časté jsou i případy, kdy to pacient nevydrží a do ordinace pak přijde s totálně „rozdrápanou“ pokožkou.
Tvrdá kůže
Toto onemocnění se také projevuje fleky ztvrdlé načervenalé kůže. Pozor, neplést si s ekzémem, který na první pohled nevypadá tak agresivně jako příznaky psoriázy.
Ztuhlé a opuchlé klouby
Cítíte po probuzení ztuhlé klouby? Může to být známka psoriatické artritidy. Pozor, často se objevuje až po kožních příznacích, někdy se ale tento symptom může objevit ještě před jakoukoliv zánětlivou infekcí kůže. Pacienti mají často otoky na prstech či patách.
Hrůzostrašně vypadající nehty
Tenhle typ lupénky nechce mít asi nikdo. Na nehtech se obvykle objevuje u pacientů trpících psoriatickou artritidou. Nehty jsou obvykle vybledlé, měkké a rozštěpené a vypadají, jako by se rozpadaly.
Červené skvrny
Malé, červené skvrny ve tvaru slz objevující se na pažích, nohou či na pokožce hlavy jsou příznakem typu psoriázy, která postihuje zejména děti a mladé lidi, kteří si prošli nějakou bakteriální infekcí. Z tohoto typu lupénky se může posléze stát chronický problém.
Ošklivé puchýře
Puchýře naplněné hnisem jsou častým příznakem pustulární psoriázy a mohou postihnout jakoukoliv část těla. Objevují se ale obvykle na dlaních či na chodidlech. Existují celkem tři typy pustulární lupénky. Nejnebezpečnější z nich – pustulózní psoriáza, může dokonce ohrozit i život. Pacienti obvykle mají horečku, zimnici, trpí únavou a postižená místa je neustále svědí. Trápí je také rychlý puls a pociťují ztrátu chuti k jídlu. Pokud tyto příznaky pociťujete, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Inverzní psoriáza
Tento typ lupénky postihuje obvykle různé záhyby těla, jako je například podpaží. Na postižených místech se objevují hladké, červené, lesklé skvrny. Dalším místem výskytu jsou také hýždě a prsa. Problémem pro léčbu jsou v těchto místech zejména pot a tření kůže.
Erytrodermická psoriáza
Jedná se o velké červené fleky, které mohou mít vzhled popálenin. Jedná se o velmi vzácný typ, který může být i smrtelně nebezpečný. Mezi další příznaky pak patří kolísání tělesné teploty, zvýšená srdeční frekvence a objevují se i otoky kolem kotníků. Při těchto symptomech je samozřejmě nutné ihned vyhledat lékaře.