Plasty ve vodě | Moje zdraví

Proč pijeme vodu s plasty? Mohou za to sušičky

Proč pijeme vodu s plasty? Mohou za to sušičky
Voda z kohoutku je většinou označována za kvalitnější než v lahvi. V obou ale můžete najít stopy mikroplastů • Autor: iStock.com
12. září 2017 • 06:00

„Plasty nás zamořují“ – článků s podobnými nadpisy najdete v médiích tisíce. Téma plastových odpadů ale rozhodně není žádná nafouknutá bublina. Odborníci totiž zjistili, že miliardy lidí po celém světě pijí vodu kontaminovanou mikroplasty. Proč?

Pokud hovoříme o znečištění vody plasty, nejedná se přitom o nějaké rozvojové země. Znečištění plasty bylo v pitné vodě zjištěno v USA i ve vyspělé Evropě. Podle britského serveru The Guardian vědci testovali studenou pitnou vodu pro organizaci Orb Media. Jak už jsme zmiňovali, velký problém s kontaminovanou pitnou vodou mají USA, vedle nich na tom není dobře ani v budoucnu nejlidnatější stát světa – Indie.

A co to vlastně mikroplasty jsou? Jedná se o ani ne milimetrové kuličky, které se přidávají zejména do kosmetických výrobků. Při sprchování či mytí hlavy se pak dostávají do odpadních vod a „putují do světa“. Velkým problémem jsou i mikročástice objevené v oceánech, kde ohrožují celé populace mořských živočichů.

Více o výzkumu plastů ve vodě v oceánech najdete v článku na info.cz.

Plasty v potravinách

Jak přesně plasty v lidském těle působí, není ještě zcela jasné. Jisté je, že pozitivní vliv nemají. Vědci upozorňují, že na mikroplasty se v odpadní vodě mohou nabalit různé bakterie, spolu s nimi nám pak mohou proniknout do orgánů. Mikroplasty se objevují i v tělech mořských živočichů. Pokud si tak v nějaké „rybářské baště“ pochutnáváte na dobrůtce z oceánu, možná se vám nevědomky do těla dostávají mikroplasty plné bakterií.

To ale není všechno, plasty byly objeveny i v medu a v cukru, a aby toho nebylo málo, i v německých pivech. Plasty se do pitné vody mohou dostávat různými způsoby. Zmiňovaná plastová vlákna s největší pravděpodobností odpadem ze sušiček. Vědci upozorňují, že čističky odpadních vod zatím nejsou na mikroplasty připravené.

Jak zbavit vodu plastů a chromu?

Pokud si nechcete nechat zamořovat tělo plasty, jedním z řešení je upravovat pitnou vodu domácími filtry. Na trhu jich existuje řada. Existují i takové, které vodu zbaví nechvalně proslulého chromu 6, což je nebezpečný karcinogen, známý hlavně kvůli filmu Erin Brokovich, který byl natočen podle skutečné události. Filtrace vody je podle zkušeností uživatelů velmi zdlouhavá. Vyplatí se proto mít v lednici či jinde větší zásobník na již vyfiltrovanou vodu, nemusíte se pak zdržovat při každé skleničce.

Autor: Daniel Mareš
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.