Pohybový aparát stárne spolu s námi | Moje zdraví

Pohybový aparát stárne spolu s námi

Pohybový aparát stárne spolu s námi
Pohybový aparát se postupem času opotřebovává. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:03

Již nám není dvacet, třicet, čtyřicet… Sem tam máme problémy po ránu rozhýbat své tělo, někde píchá, jinde bolí, pohybový aparát hlásí, že je třeba mu věnovat zvýšenou péči. Naše tělo může postihnout nejen artróza, ale i artritida či Bechtěrevova nemoc. Vše se dá moderními metodami přiměřeně „zvládnout“ za předpokladu, že se odhalí včas a pacient se sám aktivně zapojí do nápravy dle doporučení lékaře. 

Pravdou je, že si lidé často pletou artrózu (osteoartrózu) a artritidu. Jaký je tedy mezi nimi základní zásadní rozdíl? „Artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest, otok a podobně, ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá. Zatímco artritida je prvotně zánětlivé onemocnění kloubů, kdy dochází k zánětu v oblasti malých, ale i velkých kloubů a následně k jejich degeneraci, artróza je degenerativní onemocnění velkých, ale i malých kloubů, u kterého dochází k úbytku chrupavky v důsledku jejího opotřebení. Toto opotřebení může být většinou způsobeno vlivem věku nebo nadměrné zátěže vyvíjené na kloub,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, MBA, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. 

„Důležité je artrózu podchytit v její počáteční fázi, kdy se začne projevovat bolestivostí. Doporučuji navštívit lékaře, který po vyšetření určí intenzitu i rozsah kloubního postižení a odliší, zda se jedná o strukturální změny chrupavky (artrózu), nebo o funkční problém kloubu. Při počátečním stupni artrózy a při změněné funkci kloubu je možné úspěšně snižovat bolest například pomocí vhodné rehabilitace. Nedoporučuji řešit ji jen léky proti bolesti, důležité je nejdříve vyšetřit zdroj bolesti a následně kloub odborně léčit,“ říká lékařka a dodává: „Při vzniku artrózy dochází k nevratnému poškození kloubní chrupavky a následně i kosti v důsledku opotřebení. Artróza se vyléčit nedá, v počáteční fázi můžeme cílenou rehabilitací dosáhnout u pacientů zmírnění bolestí a zpomalení onemocnění. Pomoci nám mohou také přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, jež pomáhají posílit kloubní chrupavku, zvýšit její pružnost a také vázat v ní vodu a zmírnit tak progresi onemocnění.“ 

Přístup k léčbě artritidy 

„Artritida je v podstatě autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku špatného nastavení imunitního systému tělo napadá svou vlastní tkáň. Dochází tak k zánětu kloubní chrupavky i kosti a může následně vést též k trvalému degenerativnímu poškození kloubu. Příznaky jsou velmi podobné jako u artrózy. Jde především bolest a ztuhlost kloubů, mohou to být také otoky či výpotky kloubů a celkový pocit únavy. Při léčbě je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci, a především farmakologickou léčbu, abychom mírnili bolest a zpomalili projevy nemoci,“ podotýká primářka Tomanová.

Osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin (kosti ztrácejí vápník, tedy minerál, který způsobuje jejich tvrdost, přičemž nedochází k jeho plynulému a stejně hodnotnému doplňování). Tím se kost stává křehčí. Po 30. roce věku kostní hmoty ubývá přirozeně, nicméně svým nevhodným životním stylem přispíváme k úbytku rychlejšímu (viz box rizikové faktory). Jak můžeme rozpoznat, že změny (křehkost, řídnutí kostí) již probíhají, existují prvotní příznaky a možnosti včasného odhalení jiným způsobem, než že si bohužel všimneme až častých úrazů a zlomenin? „Mezi příznaky osteoporózy patří bolest kostí a samozřejmě následně jejich lomivost, kdy v kostech dochází k úbytku kostní hmoty (jak anorganické, tak i organické složky). Pokud u pacienta dojde ke zlomenině kosti překvapivě již při malém úrazu a malé síle vnějšího působení, může být příčinou právě osteoporóza. Vhodné je preventivně podstoupit denzitometrické vyšetření, pomocí kterého se měří hustota kostní tkáně a lze tak u pacientů odhalit osteoporózu včas, ještě než si začneme všímat prvních příznaků,“ uvádí lékařka. Pokud již pacient osteoporózou trpí, ohroženy jsou prakticky všechny kosti v těle. K častým a závažným zlomeninám ovšem patří například zlomenina krčku kosti stehenní nebo zlomenina obratlů. Často se setkáváme také se zlomeninami předloktí. Osteoporóza postihuje ženy až 3x častěji (zejména s příchodem menopauzy) než muže. U mužů je průběh osteoporózy pozvolnější a dochází k němu až v pozdějším věku vlivem přirozeného úbytku kostní tkáně. Velký podíl na rozvoji osteoporózy má v tomto případě také dědičnost. 

Bechtěrevova choroba  

Bechtěrevova choroba patří také mezi zánětlivá revmatická onemocnění. Postihuje nejčastěji klouby páteře, ale i úpony a šlachy. Záněty kloubů bývají rovněž propojené se záněty ostatních orgánů, například očí nebo močopohlavního ústrojí. Toto onemocnění se projevuje již v poměrně mladém věku, kolem 30. roku života, častěji u mužů, výrazně postihuje oblast meziobratlových kloubů páteře. V důsledku zánětu toto onemocnění vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli, které mají za následek zhoršení hybnosti páteře, což může vést až téměř k nepohyblivosti a invalidizaci pacientů. „Pokud je tato choroba odhalena včas, kromě farmakologické léčby je další možností, jak oddálit zhoršování příznaků, každodenní rehabilitační cvičení. Pacienti nejdříve začínají nácvik rehabilitace s fyzioterapeutem, po zaučení již mohou cvičit sami. Kupříkladu speciální rehabilitační metoda Infi nity má velké množství variant cviků, které lze využít též v rámci autoterapie. Zároveň je vhodná i pro pacienty, kteří již mají určitá pohybová omezení,“ vysvětluje MUDr. Tomanová. U artritidy se zpravidla střídají období klidu s obdobím vyšší aktivity (zhoršením nemoci). Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, častější bývá u žen. 

 Odborná spolupráce: MUDr. Michaela Tomanová, MBA, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, www.rehabilitacniustav.cz

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.