Než se ohlásí problémy : Restart pohybového aparátu | Moje zdraví

Než se ohlásí problémy : Restart pohybového aparátu

Než se ohlásí problémy : Restart pohybového aparátu
Nejen cvičení, ale i výživa je důležitá. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:07

Rychlejší opotřebení chrupavek a rozvoj artrózy může způsobovat řada faktorů. Mezi ty hlavní patří nadměrné zatížení kloubů, včetně obezity, dále přetěžování či jednostranná zátěž nebo zranění pohybového aparátu nejen při sportu, ale například i při práci. Příčinou však může být také naopak nedostatek pohybové aktivity, dědičnost, špatné držení těla nebo nevhodná obuv.

Rozvoji osteoporózy je možno předcházet tím, že vyloučíme rizikové faktory, jež můžeme sami ovlivnit. Vhodný je pravidelný pohyb, který zatíží, ovšem nepřetíží tělo, například dvacetiminutové procházky. Vyplatí se také úprava jídelníčku. Je dobré přijímat hlavně potraviny bohaté na vápník, což nejsou jen mléčné výrobky, ale také například luštěniny. Zapomíná se i na doplnění vitaminu D, buď pomocí umělých preparátů, nebo přirozenou cestou, tedy díky přiměřenému pobytu na slunci. Také bychom měli přestat s kouřením a omezit pití alkoholu.

Kromě „zdravého života“, tedy životního stylu, který podporuje naše zdraví a činí nás odolnější vůči onemocněním, včetně snazšího zvládání stresových situací, je vhodné nezanedbávat cvičení a rehabilitaci v případě, že se již zdravotní obtíže objevily. 

Co se pohybového aparátu týče, je vhodná kupříkladu speciální rehabilitační metoda Infinity, která je zacílená na zlepšení stability, koordinace, vnímání a ovládání celého těla. Využívá poznatků neurofyziologie, biomechaniky a anatomie. Celkovou koncepcí a komplexním přístupem umožňuje nejen zlepšení daného onemocnění pohybového ústrojí, ale i uvolnění, protažení a posílení všech partií v důsledku práce s přirozenou gravitací, dýcháním a vrozenými, geneticky danými reflexy. Tento typ rehabilitace je vhodný ke zvládání různých pohybových komplikací, ale též jako preventivní cvičení. „Pokud nejste limitováni svým zdravotním stavem, můžete cvičit v plném rozsahu pohybu, tedy v makropohybu, aniž byste pohybový aparát přetěžovali. V případě, že pacient trpí bolestí nebo je z nějakého důvodu omezena jeho hybnost, například po úrazu či operaci, může Infinity provádět i v mikropohybu, v rozsahu milimetrů. 

Při cvičení s vizualizací, což je další z možných způsobů léčby, nemá tato metoda prakticky žádné kontraindikace. Přitom je vědecky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy, a tak příslušné svaly v malé míře zapojuje, i když fyzicky necvičíme. Je zapotřebí soustředění a představa konkrétního pohybu, který pacient provádí v mysli. Tímto způsobem mohou rehabilitovat i lidé, kteří jsou nepohybliví, mají nařízený pooperační a poúrazový klid nebo mají kvůli onemocnění omezenou hybnost. Metoda umožňuje optimalizaci funkce svalů a aktivuje i svaly, které se při normálním cvičení přetěžují nebo naopak špatně aktivují. Postupně dochází v tom určitém čase k optimalizaci postavení těla, ke zlepšení jeho vyvážení a následně k optimalizaci funkce pohybového ústrojí,“ uzavírá primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová. 

S narůstajícím věkem stále více pociťujeme stárnutí našeho pohybového aparátu, přičemž degenerativní procesy se odehrávají mnohdy zprvu nenápadně, než se projeví velkou bolestí či výrazným omezením hybnosti, proto je zapotřebí naučit se své tělo správně vnímat a reagovat na jeho zprvu jemné, později razantnější signály k nápravě.


Odborná spolupráce: MUDr. Michaela Tomanová, MBA, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, www.rehabilitacniustav.cz

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.