Páry řeší svoji neplodnost nejčastěji na podzim. Proč a jakou mají šanci být na Vánoce už v očekávání? | Moje zdraví

Páry řeší svoji neplodnost nejčastěji na podzim. Proč a jakou mají šanci být na Vánoce už v očekávání?

Páry řeší svoji neplodnost nejčastěji na podzim. Proč a jakou mají šanci být na Vánoce už v očekávání?
Těhotenství je pro někoho samozřejmost a pro někoho nesplnitelnou touhou • Autor: iStock.com
5. listopadu 2018 • 06:00

Kliniky zaměřené na léčbu neplodnosti čelí na podzim přílivu párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Počet lidí, kteří vyhledají pomoc reprodukčních specialistů, roste ve srovnání s létem až o čtvrtinu.

„Podzimní měsíce jsou spojeny s rapidním nárůstem léčebných cyklů. Po dovolených k nám vyrážejí psychicky odpočinuté páry, aby pohnuly s procesem, na jehož konci je dítě,“ říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Vrána z ostravské kliniky Reprofit.

Zatímco o letních prázdninách využívají možnosti umělého oplodnění na klinikách lidé, kteří mají v práci volno, tedy především pedagogové, na podzim začínají chodit ti, kteří by už rádi slavili Vánoce s nadějí na narození potomka.

„Podzim je obecně vnímaný jako silně pracovní a v tomto zápalu jsou ti, kterým se nedaří počít, více ochotni situaci řešit a investovat do ní čas a energii,“ vysvětluje MUDr. Vrána. Tradiční „podzimní nával“ na klinikách potvrzuje i Štěpán Machač z IVF Clinic Olomouc.

„Trend je jednoznačně daný návraty z dovolených a blízkostí Vánoc. Říjen a listopad jsou měsíce s největším počtem IVF cyklů,“ doplňuje MUDr. Machač. Podle slov Pavla Otevřela, vedoucího lékaře brněnské kliniky Reprofit, čelí i oni stejnému „boomu“ příchozích v tomto období.

Problémy s plodností má v tuzemsku až čtvrtina párů. Nejčastěji přicházejí řešit potíže s početím mezi 35. a 42. rokem života. Jednou z žen, které s pomocí reprodukční medicíny začaly řešit touhu po dítěti, je Jana z Ostravy. Ta na kliniku zavítala v 37 letech, když se předtím pokoušela s manželem 7 let neúspěšně o miminko. „Známe se od 14 let, oba jsme měli skvělou práci, a tak jsme na založení rodiny začali pomýšlet, až když jsme překročili třicítku,“ vzpomíná Jana.

„Mysleli jsme si, že vše půjde hladce, ale nešlo. Přibližně 7 let jsme se pokoušeli o dítě přirozenou cestou, a když se stále nedařilo, byli jsme frustrovaní. Bavili jsme se i o adopci. Přestože jsme ani jeden neměli žádný vážný zdravotní problém, dítě nepřicházelo, zřejmě tu sehrál negativní roli náš věk. Oba jsme ale děti moc chtěli, a když mě můj gynekolog upozornil na s věkem tenčící se šance počít vlastní dítě, už jsem neotálela. Přibližně v 37 letech jsem začínala s cyklem na reprodukční klinice. Hned napoprvé se lékařům podařilo odebrat asi 10 vajíček, z toho byla půlka životaschopných. A z nich se mi před 3 lety narodil syn a před půl rokem dcera.“

Podle odborníků se v pozdějším věku podaří s pomocí umělého oplodnění otěhotnět přibližně 65 % párů. V České republice podstoupily neplodné páry v loňském roce kolem 24 000 cyklů, z toho přibližně 4 400 za pomoci darovaných vajíček.

Autor: Žaneta Jirásková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.