Nadměrné zvracení v těhotenství | Moje zdraví

Manželka prince Harryho Meghan je těhotná. Trpí stejnými nevolnostmi jako její švagrová, vévodkyně Kate?

Manželka prince Harryho Meghan je těhotná. Trpí stejnými nevolnostmi jako její švagrová, vévodkyně Kate?
Meghan Markle na svatbě princezny Eugenie • Autor: Profimedia.cz
15. října 2018 • 10:00

Těhotenství oznámila Meghan na páteční svatbě princezny Eugenie. Spekulovalo se o tom ale už delší dobu. I když uvedla, že je ve 12. týdnu těhotenství, její kulaté bříško schovávané pod volnými outfity napovídá, že je už v pokročilejším stádiu. Vyhnula se jí hyperemesis gravidarum, tedy nadměrné zvracení, kterým trpěla její švagrová vévodkyně Kate? 

Nadměrné zvracení (hyperemesis gravidarum) se objevuje u těhotných zhruba od prvního do čtvrtého měsíce. Příčina není jasná, ale v lékařských publikacích se dočtete, že roli hrají hormonální změny.
Dlouhotrvající zvracení těhotnou ohrožuje ztrátami tekutin i živin, proto je v těchto případech také velice často nutná hospitalizace. Těhotná zvrací nezávisle na jídle, je zesláblá, vyhublá a dehydratovaná.

Často se dostavují teploty, kůže je suchá a může být i mírně nažloutlá. Při hospitalizaci se vyšetřují minerály, ketolátky v moči a provádí se jaterní testy. Hrozí zde poškození jaterní tkáně. V lehčích případech pomáhají režimová a dietní opatření, v těžších je nutná infuzní terapie.

Zvracení v těhotenství by se nemělo brát na lehkou váhu, zvláště, když se zhoršuje. Důležitou roli hrají správná životospráva, která má být pravidelná a po menších dávkách, a pitný režim.

Těhotenské nevolnosti rozlišují celkem čtyři druhy zvracení:

  • Ranní zvracení (vomitus matutinis) – nejlehčí forma zvracení. Projevuje se většinou ráno a nalačno.
  • Těhotenské zvracení (emesis gravidarum) – častější zvracení, většinou po jídle. Těhotné se většinou jídlu vyhýbají nebo hladoví, což vede k ubývání na váze. Často je nutná hospitalizace.
  • Nadměrné zvracení (hypermesis gravidarum) – viz popis výše.
  • Zhoubné zvracení (hypermesis maligna) – nejtěžší forma těhotenského zvracení. To je časté, křečovité a zvratky obsahují krev. Je nutná hospitalizace. Takové těhotenství může skončit samovolným potratem.

Více o porodu vévodkyně Meghan čtěte ZDE.

Chcete vědět víc o těhotenství vévodkyně Kate, podívejte se na video.

Video se připravuje ...
Vévodkyně Kate je potřetí těhotnáVIDEO 

Zkušenosti maminek s hyperemesis gravidarum

V souvislosti s informací, že se vévodkyně Kate nemohla zúčastnit prvního školního dne svého syna George, se na sociální síti často objevily hlasy maminek, které tvrdily, že se měla „zmobilizovat“ a zvládnout to. Jenže, jak se říká, kdo to nezažil, nemůže soudit. Přinášíme zkušenosti maminek, které právě nadměrné zvracení v těhotenství trápilo.

Markéta: „Já mám také diagnostikováno hyperemesis gravidarum a nepomáhá opravdu nic. Byly dny, kdy jsem nebyla schopná vstát ani z postele. Věřte, že když zvracíte minimálně dvacetkrát denně a neudržíte v sobě ani hlt vody, nemáte sílu ani energii vůbec na nic. Takže řeči typu "když se chce, všechno jde" může pronést opravdu jen někdo, kdo toto nezažil.“

Jitka: „S touto těžkou formou těhotenské nevolnosti jsem se setkala již při svém prvním těhotenství. Pronásledovalo mě úporné zvracení vedoucí k dehydrataci a silné apatii. Co druhý den jsem ležela v nemocnici na kapačkách a léčba byla neúspěšná. Bohužel první těhotenství mi bylo z důvodu komplikací ukončeno. Nyní jsem těhotná podruhé a tato nemoc se mi opět nevyhnula. Od počátku těhotenství prožívám peklo. Kdo se s touto nemocí nesetkal, nemůže pochopit. Pevně doufám, že tentokrát boj nad ní vyhraji a vše, co nás potkalo, se stane jen smutnou vzpomínkou.“

Článek vyšel v původní podobě na webu maminka.cz.

Autor: red
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.