Nástrahy štědrovečerní večeře: Kost zapíchnutá v krku. Jak si rychle pomoci? | Moje zdraví

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?
Štědrovečerní večeři vám mohou zkazit úplně obyčejné věci, jako jsou kost v krku nebo žlučníkový záchvat • Autor: iStock.com
24. prosince 2021 • 06:00

Atmosféra v období Vánoc je určitě jedna z těch, na kterou se těšíme každý rok. Čas strávený v kruhu svých blízkých se spoustou dobrého jídla však může nepříjemně narušit rybí kost zapíchnutá v krku. Co dělat, když už se kost zapíchne? Hlavně nepanikařit!

Klidný průběh štědrovečerní večeře může zaseknutá kost opravdu zkomplikovat. Může se tak stát, pokud člověk nedává pozor, kost přehlédne nebo jídlo moc hltá, protože celý den čekal na zlaté prasátko. Kost se většinou zasekne v ústech nebo na okraji krční dutiny. Bývá to velmi nepříjemná, bodavá bolest. V případě, že se tak stane, je nutné nepanikařit. V případě, že by kost nešla vyndat, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Video se připravuje ...
Jak vykostit a vyfiletovat kapra, vám poradí Jiří Konhefr, spolumajitel řetězce Food StoryVIDEO 

Babské rady na kost v krku

Vykašlete se na to! Zkuste kost jednoduše vykašlat. Chvíli to různými způsoby zkoušejte, pokud není kost zabodnutá, ale jen zaklíněná, můžete ji kašlem zkusit odstranit.

Dejte si chléb! Nejznámější radou na to, jak se zbavit kostičky v krku, je zajíst ji chlebem. Suchý chléb by měl kost posunout dále do krku a zbavit vás tak nepříjemné bolesti. Doporučuje se také chléb namazat máslem či namočit v oleji, aby byl mastný a kost se v krku rozpohybovala. Možné je chleba namazat i medem a sníst, pokud není kostička zabodnutá v krku hluboko, nalepí se na chléb a problém je vyřešen.

Další známé doporučení je vypít čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, která kost změkčí, a může tedy bezpečně projít krkem až do žaludku. Obecně se doporučují kyselé tekutiny, jako jsou například ocet nebo obyčejná citronka.

Pro ty odvážnější tu máme radu méně příjemnou. Spolkněte kostku ledu a vytáhněte kost z krku pinzetou. Zkrátí vám to trápení a můžete pokračovat v konzumaci štědrovečerní večeře. Bohužel jsou i případy, kdy žádná rada nepomáhá, pak je nutné navštívit lékaře.

Kdy je nutné jít k lékaři?

Pokud člověk zvrací, dáví se nebo nedejbože krvácí, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V období Vánoc je zaseknutí cizího tělesa v ústech či krku častější než v jakékoli jiné části roku. Je nutné dbát na opatrnost během konzumace svátečních, potenciálně rizikových jídel. I svým dětem je potřeba vysvětlit, aby dávaly větší pozor.Autor: Adéla Ondroušová, Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.