Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku? | Moje zdraví

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?
Štědrovečerní večeři vám můžou zkazit úplně obyčejné věci, jako jsou kost v krku nebo žlučníkový záchvat • Autor: iStock.com
24. prosince 2020 • 06:00

Atmosféra v období Vánoc je určitě jedna z chvil, na kterou se těšíme každý rok. Čas strávený v okruhu svých blízkých se spoustou dobrého jídla je skvělý plán na tyto chladné večery. Tradičním českým jídlem Vánoc je bramborový salát a obalovaný kapr či jiná ryba, která pochopitelně má mnoho kostí, a nese tak riziko uvíznutí kostičky v krku. Co dělat, když se vám do krku opravdu nějaká kost zapíchne?

Klidný průběh štědrovečerní večeře může zaseknutá kost opravdu zkomplikovat. Může se tak stát, pokud člověk nedává pozor, kost přehlédne nebo jídlo moc hltá, protože celý den čekal na zlaté prasátko. Kost se většinou zasekne v ústech nebo na okraji krční dutiny. Bývá to většinou velmi nepříjemná, bodavá bolest. Existuje několik babských rad, které nám mohou, ale nemusí pomoci. Je lepší tyto rady nejprve vyzkoušet než panikařit a jezdit k lékaři.

Babské rady na kost v krku

Vykašlete se na to! Zkuste kost jednoduše vykašlat. Chvíli to různými způsoby zkoušejte, pokud není kost zabodnutá, ale jen zaklíněná, můžete ji kašlem zkusit odstranit.

Dejte si chléb! Nejznámější radou na to, jak se zbavit kostičky v krku, je zajíst ji chlebem. Suchý chléb by měl kost posunout dále do krku a zbavit vás tak bolesti. Ne vždy toto pomáhá. Doporučuje se chléb namazat máslem či namočit v oleji, aby byl mastný a kost se v krku rozpohybovala. Možné je chleba namazat i medem a sníst, pokud není kostička zabodnutá v krku hluboko, nalepí se na chléb s medem a máte vystaráno.

Další známé doporučení je vypít čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, která kost změkčí, a může tedy bezpečně projít krkem až do žaludku. Obecně se doporučují kyselé tekutiny, jako jsou například ocet nebo obyčejná citronka.

Pro ty odvážnější tu máme radu méně příjemnou. Spolkněte kostku ledu a vytáhněte kost z krku pinzetou. Zkrátí vám to trápení a můžete pokračovat v konzumaci té zákeřné ryby. Bohužel jsou případy, kdy žádná rada prostě nepomáhá, pak je nutné nasednout do auta a navštívit lékaře.

Kdy je nutné jít k lékaři?

Pokud člověk zvrací, dáví se nebo nedej bože krvácí, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V období Vánoc je zaseknutí cizího tělesa v ústech či krku častější než v jakékoli jiné části roku. Je nutné dbát na opatrnost během konzumace svátečních, potencionálně rizikových jídel. I svým dětem je potřeba vysvětlit, aby dávaly větší pozor.Autor: Adéla Ondroušová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.