Minerální voda jako superpotravina | Moje zdraví

Minerální voda jako superpotravina

Minerální voda jako superpotravina
Minerální voda je pro naše tělo důležitá. • Autor: istockphoto.com
4. srpna 2016 • 12:40

Orientace na biopotraviny, nákupy na farmářských trzích, sledování alergenů v potravinách, snaha jíst málo kalorické pokrmy, fitness aktivní způsob života, to vše již patří k chování současné populace. Cílem je udělat více pro své zdraví a ruku v ruce s tím dbát na štíhlou postavu. V oblasti výživy se také usídlil nový pojem superpotraviny, které mají být v tomto trendu nápomocny.

Superfoods, jak se také superpotravinám říká, jsou speciální potraviny, které v sobě skrývají vysoký obsah prospěšných bioaktivních látek. Velkým a hlavním benefi tem těchto superpotravin je, že obsahují komplexní spektrum živin, které v této přirozené podobě a díky vzájemnému propojení působí na organismus mnohem lépe a účinněji než samostatně izolované vitaminy a živiny. Superpotraviny tedy ve své přírodní a čisté podobě obsahují komplex vitaminů, minerálů, antioxidantů a enzymů potřebných pro naše tělo. Jednou z nejdůležitějších superpotravin je minerální voda, která obsahuje hořčík, vápník, draslík, sodík, jod, železo a mnoho dalších důležitých látek nepostradatelných pro zdravý a dlouhý život.

Voda v lidském těle podporuje funkce všech orgánů, včetně mozku, a když budeme dodržovat správný pitný režim, budeme se také lépe soustředit v práci a lépe ukládat do paměti nové informace. Protože dehydratace je jednou z příčin vylučování stresového hormonu kortizolu, zároveň nám minerální voda pomůže v boji s únavou a případným stresem. Pití minerální vody také udržuje v běhu metabolismus, což je důležité pro štíhlou linii. Zanedbávání pitného režimu a následná plíživá dehydratace, kterou okamžitě nepociťujeme, mohou v nadcházejícím zimním období způsobit mnohem větší náchylnost k onemocnění rýmou a virózami. Vysušené sliznice ztrácejí svou přirozenou obranyschopnost. Podle americké studie již osm malých skleniček vody za den může jako jedno z preventivních opatření pomoci odvrátit onemocnění chřipkou.

V nadcházejícím chladnějším období lze imunitu posílit také sportem, u kterého bychom ale opět neměli zapomínat správně pít. Základem pitného režimu je pravidlo, že každý dospělý člověk by měl za den vypít 2-3 litry neslazených tekutin. Sport toto množství ještě dále navyšuje. Při sportování se v těle vytváří nadbytečné teplo. Aby nedošlo k přehřátí organismu, pocením se tělo ochlazuje a udržuje v rovnováze. Spolu s potem z těla odchází velké množství důležitých minerálů (hořčík, sodík, draslík…) a stopových prvků, které je nutné průběžně doplňovat. Během sportovních aktivit můžeme ztratit až 20 mg hořčíku a 40 mg vápníku v jednom litru potu. Nedostatek minerálů pak vede k nerovnováze organismu a řadě problémů, jako jsou silná únava, ztráta energie, bolesti hlavy, zpomalení regenerace, svalové křeče, bolesti a tiky. Přírodní minerální vody tak pro sportovce představují ideální příjem tekutin a minerálů v té nejpřirozenější formě.

Voda jako superpotravina i pro ty nejmladší z nás

Dodržování správného pitného režimu je důležité u dospělých, ale ještě důležitější u dětí. Děti musejí oproti dospělým přijímat poměrově mnohem více tekutin, aby byl zajištěn jejich bezproblémový růst a vývin. Zatímco v organismu dospělého člověka tvoří voda 60 % hmotnosti, u kojenců je toto procento nejvyšší - až 80 % z celkové hmotnosti kojence tvoří voda. V kojeneckém období tak miminko musí přijmout nejvíce tekutin na kilogram své váhy za celý svůj život. Pro kojence je po mateřském mléku nejvhodnějším a nejbezpečnějším způsobem doplňování tekutin a zajištění pitného režimu kojenecká voda, jejíž množství by se od 10. měsíce mělo pohybovat kolem 200 ml za den.

Balená kojenecká voda musí kvůli svým nárokům projít řadou přísných testů, čímž tak představuje nejvyšší stupeň nadstandardní kvality a je zaručeno její původní složení s optimálními hodnotami. Také se nesmí jakkoli upravovat. Kojenecká voda je proti znečištění dobře chráněna - jedná se o vodu podzemní, čerpanou z hloubek až několika desítek metrů, kde je chráněna vrstvou hornin, které slouží jako přírodní filtr.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.