Jak se oblékat, když máte cukrovku? Kůži diabetiků prospějí zdravé materiály
Onemocnění diabetem se týká všech orgánů v těle. Změny se kromě jiného projeví také na pokožce. Pro její komfort lze díky novým oděvním materiálům udělat mnoho a investovat do vhodného prádla se rozhodně vyplatí.
Kožní komplikace diabetu postihují v průběhu života 25 až 50 procent diabetických pacientů. "Značné rozdíly lze vysvětlit odlišnými názory na hodnocení specificity kožních změn ve vztahu k diabetu a rozdílností mezi jednotlivými typy diabetu,“ vysvětluje MUDr. Pavlína Piťhová z Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze.
Kožní změny můžeme rozdělit na ty, které se objevují většinou při metabolické dekompenzaci a při úpravě hodnot glykemie mizí, dále ty, jež souvisejí s aktuální úrovní metabolické kompenzace (kožní projevy diabetické mikroangiopatie a neuropatie), a nakonec změny vyplývající ze samotné léčby cukrovky (léčba inzulinem, alergické kožní projevy).
Ať tak či tak, problém se vždy odrazí na kůži, která se stává suchou, dráždivou, objevují se na ní puchýřky, pupínky, plísně nebo začervenalé plochy. Navždy už zůstane citlivější než kůže zdravého člověka a je třeba se o ni dobře starat. Kromě správné péče o pokožku je důležitý také výběr vhodného prádla. Prádlo pro diabetiky (které však hojně využívají také například sportovci) je geniálně zkonstruováno jako dvouvrstvý materiál.
Pro diabetika je velmi vhodné, neboť řeší více problémů najednou. Zaprvé zajistí vysoký a rychlý odvod potu, který se neudržuje na povrchu pokožky, a tudíž ji nedráždí. Stříbrná vlákna zajistí vysoký komfort nošení - stříbro, které působí antibakteriálně, nedovolí potu se rozkládat, prádlo tak nezapáchá ani po celodenním nošení. Použitím vysoce filamentových vláken (nahusto spředeného velkého množství vláken) je zabezpečená skvělá ventilace. To je pro diabetiky velmi dobrá zpráva, protože ani po celodenním nošení tohoto prádla nevzniká pocit „ulepené“ pokožky.
Kde takové prádlo vybrat? Zvlášť v případě diabetika platí, že „levné věci jsou drahé“. Tady se opravdu nevyplatí šetřit, poohlížejte se proto po opravdu fungujících výrobcích na místech k tomu určených, například v prodejnách zdravotnických potřeb nebo speciálních obchodech.
Najdete spoustu variant, od spodního tílka až po celotělové zimní zateplené „ribano“. Stříbrná vlákna nebo bambus se dnes běžně používají pro výrobu spodních kalhotek, podprsenek nebo spodků pro pány. Veliký komfort nošení (kůže se nikde nestlačuje ani nedře o švy) zajišťuje bezešvé spodní prádlo.
Co byl měl mít diabetik na nohou?
Začneme od nohou, péče o ně je totiž u diabetika stěžejní. Jeho nohy by měly být bezpodmínečně v suchu a pohodlí. Takové nároky splňují především ponožky či podkolenky z prodyšných a jemných přírodních materiálů. Vhodná je například bambusová viskóza s příměsí elastanu. Lem by rozhodně neměl diabetika nikde tlačit, zařezávat se a omezovat, ponožky by se však ani neměly v botě shrnovat, aby nezpůsobily nebezpečné otlaky.
Bambusové vlákno trumfne bavlnu hned v několika směrech: Má antibakteriální a antimykotické působení, a tak zabraňuje množení bakterií a plísní. Navíc je odolné vůči vlhkosti a je bezpečné i pro alergiky. Stále oblíbenější antibakteriální složkou jsou stříbrná vlákna, o kterých bude řeč v dalším odstavci. Elastan pro změnu zajistí, že ponožka zůstane pružná, dobře přilne k noze, aniž by kůži stlačovala, a neshrnuje se. Stejné materiály jsou používány pro výrobu punčocháčů a legín pro diabetiky (a nejen pro ně).
I s cukrovkou však můžete vypadat skvěle. Podívejte se na 10 celebrit, které mají diabetes na našem videu.
Inteligentní punčochy pro diabetiky
Vědcům z Fraunhofer-Institut für Silicatforschung ISC v německém Würzburgu se ve spolupráci s kolegy z Erlangenu nedávno podařilo vyvinout inteligentní punčochy pro diabetiky, které mohou zabránit vzniku zranění u diabetiků. Punčocháče obsahují asi 40 extrémně tenkých dielektrických elastomerových senzorů integrovaných do textilie. Následná deformace vyhodnocuje tlak a senzor o něm předává informaci např. do smartphonu či tabletu, který pacienta upozorní, že by měl změnit polohu nohou nebo zátěž.
Článek vyšel v původním znění v tištěném magazínu Moje zdraví.