Jak pít kávu zdravě? Šest tipů, po kterých si ji dopřejete bez výčitek | Moje zdraví

Jak pít kávu zdravě? Šest tipů, po kterých si ji dopřejete bez výčitek

Jak pít kávu zdravě? Šest tipů, po kterých si ji dopřejete bez výčitek
Káva je skvělým začátkem dne, když víte, jak ji pít • Autor: iStock.com
3. září 2022 • 06:00

Pokud bez šálku voňavé kávy nedáte po probuzení ani ránu, máme pro vás dobrou zprávu. I káva se dá pít zdravě a my vám poradíme, jak na to.

Pravidelné pití kávy pomáhá odvrátit celou řadu onemocnění včetně cukrovky 2. typu, Parkinsonovy choroby i rakoviny tlustého střeva a prsu. Pokud chcete maximalizovat výhody pití kávy, máme pro vás šest zaručených tipů, díky kterým budete mít svůj ranní rituál ještě raději.

Video se připravuje ...
15 otázek pro baristku Petru Davies. Jak uvařit skvělou kávuVIDEO 

Nejdříve vypijte sklenici vody

I když různé výzkumy prokázaly, že kofein je takzvané diuretikum (což znamená, že naše tělo dehydratuje), může se přesto náš organismus pravidelnému příjmu kofeinu přizpůsobit. Faktem zůstává, že lidé, kteří svůj den začínají s šálkem kávy v ruce, poté během dne už moc čisté vody nevypijí. Máme pro vás proto radu. Hned jak se probudíte, běžte do kuchyně a dejte si skleničku vody. I po šálku kávy se pak během dne nebudete cítit dehydratovaní.

Vyhýbejte se umělým sladidlům

Umělá sladidla sice mohou být bez kalorií. Různé výzkumy ale uvádějí, že i tak je jejich konzumace spojena se zvýšeným rizikem vzniku obezity, srdečních chorob či cukrovky typu 2. Takže umělá sladidla nechte na pokoji a raději si do ranní kávičky dejte malé množství skutečného cukru. Samozřejmě pokud nesladíte, tím lépe.

Video se připravuje ...
Jak do cappuccina nakreslit srdíčko technikou latte artVIDEO 

S cukrem to nepřehánějte

U cukru ještě chvilku zůstaneme. Americká kardiologická asociace totiž doporučuje denně zkonzumovat maximálně šest lžiček cukru. Pozor, čím cukr nabíráte. Bylo by dobré jej do kávy přidávat skutečně čajovou lžičkou. Stále tak budete mít přehled, kolik cukru sníte. Pokud si do šálku dáváte předem slazené mléko či smetanu, cukr už vynechejte.

Pijte jen kvalitní mléko

Pokud pijete kávu s mlékem, pamatujte na to, abyste si vždy kupovali jen výrobky od kvalitních dodavatelů. Právě ta mléka, která jsou vyrobena ekologicky šetrným způsobem, totiž obsahují více živin a také protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny.

Můžete začít používat mléka vyrobená z mandlí, kokosu, kešú oříšků a dalších rostlinných zdrojů. Ta totiž mohou mít mnohem méně kalorií než například různé typy smetany. I v tomto případě je ale vždy potřebné sledovat obaly, znovu byste to totiž mohli třeba s cukrem přehnat. Pamatujte si, že čtyři gramy cukru se rovnají jedné čajové lžičce.

Místo cukru zkuste třeba skořici

Nejlepší trik, jak docílit snížení příjmu cukru, je velmi jednoduchý. Můžete ho totiž nahradit třeba skořicí, zázvorem, muškátovým oříškem či hřebíčkem. Kromě zajímavé chuti a aroma kávy nám například zmiňovaná skořice reguluje hladinu cukru v krvi.

Před spaním už kávu nepijte

Ráno můžete vypít klidně více kávy. Navíc pokud budete dodržovat výše popsané tipy, pochutnáte si na ní ještě více a navíc s čistým svědomím. Jen pozor na jednu věc, ale tu asi znáte. Kávu byste totiž neměli pít šest hodin předtím, než půjdete spát. Může se vám pak totiž stát, že budete mít tolik energie, že se do rána nevyspíte.

Autor: Daniel Mareš
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.