Výplach nosu solným roztokem: Pomůže na rýmu a ucpané dutiny | Moje zdraví

Dáme si do nosu: Proč jsou výplachy nosu slaným roztokem hotový zázrak

28. listopadu 2022 • 14:00

Solný roztok! Nic víc než obyčejná voda a sůl dokážou skvěle pročistit nosní dutiny. Inspirujte se starou jogínskou metodou.

Vyzkoušela Eva Rýznerová, redaktorka

O přírodním čištění pomocí výplachu nosu jsem se poprvé doslechla před dvaceti lety, když jsem se začala věnovat józe. Jóga totiž zahrnuje nejen systém pohybových cvičení, ale také péči o tělo jako celek. Když se na podzim blížilo obávané období chřipkových epidemií, lektorka doporučovala cvičenkám metodu džala néti, tedy solného výplachu neboli laváže nosu. Pomocí této metody lze propláchnout nos, a zvýšit tak odolnost proti virovým a bakteriálním útokům. Jogíni také věří, že čištění fyzických průchodů pročistí kromě těla i energetické dráhy.

Video se připravuje ...
Jak používat odsávačku na rýmu u kojencůVIDEO 

Tato metoda je také velmi účinná při prevenci a léčbě běžných zánětů horních cest dýchacích, ale i akutních a chronických zánětů vedlejších nosních dutin. U osob trpících alergickou rýmou (zejména v důsledku alergie na pyl a prach) dojde při výplachu nosu k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží. Indové si oblíbili džala néti pro její šetrnost a neuvěřitelnou účinnost. Podruhé mi doporučil výplachy nosu bylinkář Pavel Šíma. Ten k výplachům používal speciální bylinkový odvar připravený z přesličky, která umí rozpouštět nečistoty. Jisté je, že při praktikování této metody dochází ke zvlhčování sliznice a čištění nosních dutin a po ní se dostaví pocit čistého nosu a lepšího dýchání. Pořízení konvičky není nákladné, její cena se pohybuje od 200 Kč do 500 Kč. Pro přípravu roztoku potřebujete jen sůl a vlažnou vodu. Solný roztok při výplachu odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci.

Druhy konviček

V indickém prostředí se používala konvička keramická. V dnešní zrychlené době je nahrazena plastovými výrobky. Plastová konvička je lehká, nerozbitná a dobře se udržuje čistá. V domácích podmínkách je možné ji opakovaně sterilizovat několikaminutovým vyvařením ve vodě. Vzhledem k zanedbatelným provozním nákladům vychází použití konvičky velmi levně.

Naše tipy

KONVIČKA je vyrobena z recyklovatelného PEHD (vysokohustotní polyetylen, PolyEthylene High Density), který je schválen pro styk s potravinami. Konvička je navržena tak, aby voda lehce protékala nosními průchody pouze díky působení gravitace. Koupíte ji za 250 Kč, více na rhinohorn.cz

SÁČKY jsou určeny pro snadné dávkování soli bez použití odměrky. Rhino Salt je sůl na výplach nosu. 30 ks od 125 Kč, k dostání v síti lékáren.

KDY JE VHODNÉ POUŽITÍ METODY VÝPLACHU NOSU?

  • Trpíte nachlazením.
  • Máte problémy s dutinami.
  • Trápí vás alergie na pyl nebo prach.
  • Chcete předejít zánětu středního ucha.

Jak správně propláchnout dutiny metodou džala néti?

Konvičku jsem před prvním použitím propláchla horkou vodou. Poté jsem převařila 250 ml kohoutkové vody a nechala ji vychladnout na tělesnou teplotu (asi 37 °C), její teplotu jsem vyzkoušela prstem. Vodu jsem nalila do konvičky, přisypala jsem hrubou mořskou sůl (asi čtvrt kávové lžičky) a rozmíchala ji. Pravou rukou jsem uchopila konvičku a postavila jsem se k umyvadlu. V mírném předklonu jsem přitiskla špičku nálevky ke straně nosního otvoru, ale jen tak, abych neuzavřela nosní přepážku. Pomalu jsem přelévala vodu do protisměru a přitom dýchala ústy. Musela jsem hledat správný náklon hlavy, aby roztok nestékal do krku, ale do nosní dutiny. Poté jsem přesunula konvičku na druhou stranu a začala s výplachem. Překvapilo mě, jak je použití konvičky snadné. Naštěstí netrpím alergiemi ani chronickými záněty, nicméně poté, co jsem proplachovala nos každý den, jsem začala cítit v hlavě lehkost. Vzpomněla jsem si také na jogínskou poučku – před cvičením jógy je dobré propláchnout nos. Vyzkoušela jsem tedy laváž nosu několikrát před lekcí jógy a pak jsem měla pocit, že mi cvičení jde mnohem lépe.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Blesk zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/bleskzdravi.

Autor: redakce Moje zdraví
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.