5 věcí, které byste měli vědět o lupénce | Moje zdraví

5 věcí, které byste měli vědět o lupénce

5 věcí, které byste měli vědět o lupénce
Autor: istock.com
25. října 2021 • 12:00

Lupénka neboli psoriáza patří mezi onemocnění, která jsou stále obestřena tajemstvím. Lékaři zatím nevědí, co přesně ji způsobuje. U nás ji má přibližně čtvrt milionu pacientů, ale spousta z nás neví, že lupénka může mít mnohem závažnější projevy, než jsou puchýřky a odlupující se šupinky.

1. Není to jen vyrážka

Jedná se o typ imunitně zprostředkovaného onemocnění, kdy tělo nedokáže rozeznat rozdíl mezi zdravými buňkami a cizími tělesy. Výsledkem je, že bílé krvinky a ostatní složky našeho obranného systému napadají svou vlastní tkáň. V ní pak dochází k chronickému zánětu a v případě psoriázy k několikanásobnému zvýšení produkce nových kožních buněk. Typickým projevem nemoci jsou vyvýšená červená ložiska pokrytá stříbřitě lesklými šupinkami. Tato místa mohou svědit nebo pálit a při škrábání jemně krvácí. Psoriáza tedy není jen tak nějaká vyrážka, která rychle odezní. A už vůbec nesouvisí se zanedbanou hygienou. 

Video se připravuje ...
Jaký je život s lupénkou v Česku?VIDEO 

2. Lupénka není nakažlivá

Obavy z přenosu nemoci jsou naprosto zbytečné. Lupénka není nakažlivá              a můžete si s pacientem klidně podat ruku a bez obav pobývat v jeho blízkosti. Odhaduje se, že dědičnost má na svědomí vznik psoriázy asi u 30 procent pacientů. Nedědí se však choroba jako taková, ale pouze náchylnost k ní. Pro rozvoj nemoci jsou podstatné také spouštěcí faktory, například poranění kůže, stres, alkohol, kouření nebo některé léky. 

3. Moderní medicína dokáže potlačit projevy psoriázy

Ačkoli psoriáza není zcela vyléčitelná, moderní medicína, například biologická léčba, dokáže úspěšně potlačit její příznaky a projevy. Nejen o těchto možnostech budou 3. listopadu od 17:00 mluvit nejlepší čeští odborníci v talk show Lupénka načisto. Nenechte si ji ujít na Facebooku nebo webu pacientské organizace SPAE ČR a nechte se povzbudit a inspirovat příběhy pacientů, které léčba doslova dokázala postavit zpátky na nohy. Více na www.spae.cz. 

4. Psoriáza se obvykle vyvíjí v dospělosti

Nemoc se nejčastěji objevuje u mladších lidí mezi 15 a 35 lety. Druhým vrcholem je pak období nastupujícího stáří, zejména od 55 let. Pokud jste v rizikovém věku a máte podezření, že se u vás objevují příznaky psoriázy, neodkládejte návštěvu dermatologa. I v případě lupénky totiž platí, že pro úspěšnou léčbu je rozhodující včasná diagnostika.

5. Lupénka neznamená konec života 

Jakkoliv je lupénka nepříjemná, není nutné podléhat skepsi. Dobrou zprávou je, že 80 procent lidí má jen mírnou formu onemocnění. Dalším, kteří jsou postiženi vážnějšími formami, například psoriatickou artritidou, dokáže pomoct lékařská věda.

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.