Mokré starosti s čtyřnožci | Moje zdraví

Mokré starosti s čtyřnožci

Mokré starosti s čtyřnožci
Časté pomočování dospělého psa poukazuje na zdravotní problém. • Autor: shutterstock.com
15. srpna 2016 • 13:59

Když vyvede nějakou tu loužičku štěně, obvykle to jeho majitele nijak nezneklidní. Horší je, když se podobné „nehody“ začnou stávat dospělému zvířeti. 

Se samovolným únikem moči neboli inkontinencí totiž nemívají potíže pouze lidé, ale i čtyřnožci. „Nejčastěji přitom tento problém postihuje fenky,“ říká MVDr. Tomáš Fiala z Veterinární nemocnice a ambulance AA VET v Praze 10. Příčin, proč k tomu dochází, může být řada. Na úplném začátku je proto nezbytné zvíře důkladně vyšetřit a správně stanovit diagnózu. Ne každý únik moči lze totiž považovat za inkontinenci. 

Zvíře, které si často přisedává, ale pouze vymáčkne pár kapiček moči, spíše leckdy trpí zánětlivým onemocněním dolních cest močových. „U koček je toto onemocnění poměrně běžné, ale skutečná inkontinence u nich bývá poměrně vzácná,“ říká MVDr. Tomáš Fiala. „Samovolným únikem moči trpí spíše psi, zejména pak fenky.“ Štěňatům a mladým psíkům se například občas nějaká ta loužička přihodí, když příliš bouřlivě vítají svého páníčka, s dospělým věkem však většinou podobné příhody vymizí.

Pokud ovšem nejde o vrozenou vadu močového ústrojí, ale i tyto anomálie se mnohdy dají celkem dobře diagnostikovat a také operativně řešit. Psi trpící pravou inkontinencí mívají špatně fungující systém močových svěračů. Přestože se při pravidelném venčení bez problémů vymočí, jejich domácí pelíšek bývá mokrý. Nejčastěji přitom k podobným „nehodám“ dochází v noci, kdy je část zmíněného systému, kterou může pejsek ovládat svou vůlí, vyblokována. 

Otazníky kolem kastrace 

Daleko častěji však dochází k inkontinenci u fen po kastraci. Samičí pohlavní hormony totiž ovlivňují množství receptorů na močovém svěrači. Když po kastraci jejich hladina vymizí, svěrače začnou občas hůř pracovat. Proto si také chovatelé leckdy tento zákrok rozmýšlejí. „Kastrace má ovšem i svá pozitiva a majitelům, kteří nemají chovatelské ambice, ji určitě doporučujeme,“ říká doktor Fiala. „Už proto, že jejich fenka nebude mít s největší pravděpodobností v pokročilejším věku problémy s nádory na mléčné žláze, což bývá u samiček nejčastější typ rakoviny.“ A podle jeho slov se díky kastraci také sníží riziko vzniku cukrovky, která bývá u fen spojena s hormonálním cyklem. Problémy s inkontinencí se někdy objevují rovněž u psů se zanedbaným zánětem prostaty. Obzvlášť pokud již mají poškozený systém dolních močových cest. 

Zrádné úrazy 

V pozadí inkontinence ovšem může být i neurologický problém. „Stačí, aby například jezevčík ve vyšším věku špatně doskočil a vyhřezla mu meziobratlová ploténka, která uskřine míšní dráhy,“ uvádí příklad veterinární lékař. Zmíněné nervové dráhy totiž vedou z mozkového kmene, kde se nachází i centrum, které ovlivňuje správné močení. Pokud se tato cesta poškodí, pejsek nejen ochrne, ale zároveň se mu zablokuje souhra močového měchýře a systému močových svěračů. Psí pacient v takovém případě trpí inkontinencí z takzvaného přetékání. Jinak řečeno nemůže se vymočit a z přeplněného močového měchýře moč pouze ukapává. 

Jestliže se podaří provést chirurgickou operaci včas a uvolnit místo, kde je mícha zhmožděná, může se zvíře zároveň zbavit i problémů s močením. Samovolný únik moči může mít na svědomí také nádor nebo kámen vzpříčený v močových cestách. Řešení těchto problémů nebývá vždy snadné. Mnohé už se však dnes dá celkem úspěšně léčit, ať již podáváním léků či chirurgicky. Hodně ovšem záleží na tom, jak rychle se se svým domácím mazlíčkem vypravíte do veterinární ordinace. 

Kdy se vypravit do ordinace? 

* Pokud se štěně starší půl roku stále ještě pomočuje, je vhodné jej nechat vyšetřit veterinářem. K veterináři s sebou vezměte vzorek moči.

* Inkontinence se nejčastěji vyskytuje u kastrovaných fen velkých plemen psů (rotvajler, labrador), zejména ve středním a vyšším věku.

* Močové svěrače mimo jiné působí jako spolehlivá bariéra proti bakteriím. Pokud je jejich systém poškozený a zvíře trpí inkontinencí, hrozí zároveň i riziko zánětů močového ústrojí. Proto se nevyplácí návštěvu u veterináře odkládat. 

Odborná spolupráce: MVDr. Tomáš Fiala Veterinární nemocnice a ambulance AA VET, Praha 10

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.