Problémy domácích mazlíčků: Když ledviny začnou stávkovat | Moje zdraví

Problémy domácích mazlíčků: Když ledviny začnou stávkovat

Problémy domácích mazlíčků: Když ledviny začnou stávkovat
Ledviny může poškodit prochladnutí i strava. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 14:04

Ledviny pomáhají tělu zbavit se škodlivin. Platí to nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků. 

Za určitých okolností mohou ale ledviny začít stávkovat. „Mnozí chovatelé tyto problémy bohužel podceňují,“ říká MVDr. Václav Naxera z veterinární kliniky v Praze 3. „A přijdou až ve chvíli, kdy už má zvíře rozvinuté příznaky onemocnění ledvin.“ Nevědomky pak doslova ohrožují život svého domácího mazlíčka. V počátečních stadiích nemoci totiž veterinární lékaři ještě dokážou funkci ledvin obnovit. Pokud však dojde k jejich akutnímu selhání, bývá už léčba velmi obtížná.

Jakého psa vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde.

V těle se začnou hromadit odpadní látky a zvíře mívá podobné obtíže jako při akutní otravě. Ve srovnání se psy mají kočky obvykle horší životní prognózu. Nemoc u nich totiž zpočátku probíhá bez zjevných příznaků, ale o to akutnější mívá později průběh. S funkcí kočičích ledvin může citelně zahýbat například i drobný kamínek, který zatarasí močové cesty. Moč tak nemůže volně odcházet a odplavovat nahromaděné odpadní látky. Ze zdánlivě „banálního“ problému se tak po krátkém čase může stát velice vážné onemocnění.

Jakou kočku si vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde.

Příčiny onemocnění ledvin bývají velmi různorodé - od bakteriálních zánětů přes močové kamínky až po prochlazení. V podzimním a zimním období k němu může dojít například tehdy, když majitel nechává svého psa dlouho uvázaného před nákupním střediskem. Funkci ledvin však může poškodit také nedostatečný pitný režim nebo nesprávná strava obsahující příliš velké množství soli, fosforu a oxalátů. „Stejně tak jako nesprávný chovatelský management,“ míní MVDr. Naxera.

„Majitelé psů by měli své domácí mazlíčky venčit alespoň třikrát denně, ale ne vždy tomu tak je.“ V takovém případě dochází k zadržování moči a následnému poškození ledvin. Zhoršit jejich činnost může ovšem také nadváha, cukrovka či paradentóza. Zanícené dásně se nejednou stávají vstupní branou nejrůznějších infektů, které zatěžují organismus zvířete po všech stránkách. A mimo jiné poškozují i vylučovací aparát. Obzvlášť ohrožení přitom bývají zvířecí senioři, kteří častěji trpí chronickými chorobami i problémy se zuby. 

Bez dlouhého otálení 

Nemocná zvířata častěji močí, jejich moč mívá jinou barvu i koncentraci než obvykle. „Kromě toho také odmítají potravu a omezují pohyb,“ doplní další příznaky onemocnění ledvin doktor Naxera. Citliví bývají rovněž na změnu polohy nebo na dotyk v oblasti břicha. Zánětlivá onemocnění ledvin jsou navíc obvykle doprovázena také zvýšenou teplotou. V takovém případě by majitel podle slov veterinárního lékaře neměl s návštěvou ordinace dlouho otálet. Podstatu choroby je možné obvykle odhalit na základě laboratorního testu moči a krve, případně i s pomocí sonografického či rentgenologického vyšetření ledvin a močového měchýře. Při léčbě onemocnění ledvin dnes veterináři mají k dispozici nejrůznější léčebné prostředky. Patří k nim například léky, které dokážou srovnat minerální profil, snížit tlak krevního toku před ledvinou nebo odstranit zánět. 

Závod s časem 

U psů jsou velice nebezpečné různé otravy, které mohou nejen ohrozit činnost ledvin, ale i život zvířete. Poměrně časté bývají zejména u mladších jedinců a adolescentů, pro něž jsou neznámé chutě neodolatelnou výzvou. Nejednou tak otestují i nemrznoucí kapalinu, jed na krysy nebo přípravek na ochranu rostlin. Při konzumaci podobných „pochoutek“ dochází velice rychle k selhání ledvin. Záchrana zvířete pak v takovém případě leckdy doslova připomíná závod s časem. „Při akutní intoxikaci může veterinář doporučit zvířecí dialýzu,“ upozorňuje doktor Naxera. „Je to však poměrně finančně náročný zákrok, který v Praze, pokud vím, provádí pouze jediné pracoviště.“ V některých zahraničních státech se provádějí dokonce též transplantace ledvin u zvířat. Ty jsou však v České republice zatím hudbou budoucnosti. Ale i u nás je už dnes možné leckterým problémům s ledvinami včas předejít. 

Jak předcházet problémům?

* Zajistit, aby zvíře mělo po celý den stálý přístup k tekutinám.

* Odstranit z jeho dosahu veškeré léky a chemikálie.

* Nezapomínat na pravidelné venčení.

* Krmit domácího mazlíčka kvalitní odlehčenou dietní stravou, která odpovídá jeho věku a zdravotní kondici.

* Při prvních příznacích onemocnění ledvin navštívit veterinární ordinaci. Nečekat, že „to“ přejde samo, a neexperimentovat s bylinkami. 

Odborná spolupráce: MVDr. Václav Naxera, veterinární klinika, Praha 3

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.