Roupi, škrkavka a toxoplazmóza! Jací parazité nás opravdu ohrožují a co je zbytečné strašení? | Moje zdraví

Roupi, škrkavka a toxoplazmóza! Jací parazité nás opravdu ohrožují a co je zbytečné strašení?

Roupi, škrkavka a toxoplazmóza! Jací parazité nás opravdu ohrožují a co je zbytečné strašení?
Roupi se přenášejí kvůli špatné hygieně • Autor: istock.cz
10. června 2024 • 06:00

Někteří parazité, kteří mohou infikovat člověka, jsou uzpůsobeni k životu uvnitř lidského těla a usídlí se v zažívacím traktu. Co se pak děje dál?

ČLÁNEK ODBORNĚ GARANTOVAL: MUDr. RNDr. František Stejskal, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.

Dodržování veškerých zásad hygieny je hlavním předpokladem toho, že se do vašeho těla nenastěhuje parazit. Ale i tak se může stát, že hostíte nezvaného návštěvníka. Mohou vás na to upozornit některé příznaky.

Hbití roupi

Nejrozšířenějším střevním parazitem u nás je roup dětský. Jak už jeho název napovídá, vyskytuje se zejména u dětí a velmi rychle se šíří v dětském kolektivu i následně v rodině. Roup je malý bělavý červík a přežívá v tlustém střevě. "U dětí nákaza probíhá příznakově, což se projevuje zejména škrábáním a drbáním v okolí konečníku, kde se samičky roupů v noci pohybují a kladou vajíčka. U dospělých je nákaza téměř bezpříznaková, důvodem je vybudovaná slizniční imunita, která redukuje počet parazitů v těle," vysvětluje MUDr. RNDr. František Stejskal, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.

„Pokud se dítě podrbe v okolí konečníku a následně si olízne prsty, kde se zachytí vajíčko roupa, tak se samo infikuje. To je základ stále se opakující autoinfekce. Ta dokáže přetrvávat i řadu měsíců až let a může zasáhnout i celou rodinu,“ dodává lékař.

Z toho důvodu je nutné v případě, že dojde k potvrzení infekce u jednoho člena rodiny, přeléčit i ostatní. Celou domácnost je třeba řádně uklidit, vyprat lůžkoviny, ručníky a podobně. „Přeléčení by mělo proběhnout ve dvou fázích s dvou- až čtyřtýdenním odstupem a dávky léků by měly být stanoveny vždy s ohledem na hmotnost konkrétního pacienta,“ doplňuje MUDr. Stejskal. Léčebné preparáty jsou vázány na předpis a léčba by měla být pod dohledem lékaře.

Tasemnice z masa

Když se řekne střevní parazité, tak se mnohým lidem vybaví obrázek tasemnice. I ta patří k parazitům, se kterými se lékaři ve svých ordinacích mohou setkat. Tasemnicí se ročně infi kuje zhruba desítka lidí a zdrojem infekce je syrové či špatně tepelně zpracované hovězí maso. „Nejrozšířenější tasemnice u nás je Taenia saginata, česky tasemnice bezbranná. Jejím mezihostitelem je hovězí dobytek. Proto je z pohledu infekce riziková zmíněná konzumace syrového hovězího masa, konečným hostitelem je člověk, u kterého se parazit usídlí v tenkém střevě. Průběh infekce probíhá obvykle bezpříznakově a člověk přijde na to, že je nakažen, když si všimne článku tasemnice ve své stolici,“ popisuje lékař.

Dalším druhem tasemnice, který se u nás může velmi vzácně objevit, je Taenia solium, česky tasemnice dlouhočlenná. Mezihostitelem tohoto druhu parazita je prase domácí a prase divoké. Vzácně, zhruba jednou za rok, se v Česku vyskytne tasemnice dětská. „I v těchto případech platí, že léčba parazitárních infekcí spadá do rukou specialisty,“ říká odborník.

Škrkavky od psa nechytíte

Dalším nechtěným nájemníkem našeho zažívacího traktu jsou škrkavky. Bývají dlouhé asi dvacet centimetrů a patří mezi oblé červy. „Škrkavky žijí v tenkém střevě, ale kvůli jejich migraci se může stát, že je nakažený člověk vyzvrací, tak se tomu děje zejména u dětí,“ popisuje MUDr. František Stejskal.

Škrkavkou se můžeme nakazit při konzumaci kontaminované a špatně omyté zeleniny či ovoce. „Lidé se často domnívají, že se škrkavkou nakazili od svého psa. To je ale omyl, lidskými škrkavkami psi napadeni nejsou. Ve střevě psů a koček se vyskytují zvířecí škrkavky ze skupiny Toxocara. Po spolknutí jejich vajíček se u dětí může vzácně rozvinout onemocnění nazývané larvální toxokaróza,“ vysvětluje lékař. I u infekce škrkavkou je možné říci, že probíhá bezpříznakově a léčba spadá do rukou lékaře.

Toxoplazmóza straší těhotné

Mezi parazitární onemocnění, která nás mohou sužovat, patří i toxoplazmóza, jejímž původcem je prvok Toxoplasma gondii. Člověk se toxoplazmózou může nakazit od kočky, z kočičích exkrementů, případně z kontaminované půdy nebo ovocem a zeleninou, které jsou kontaminované.

Riziková místa jsou dětská pískoviště, ale i záhonky v zahrádkách, do nichž kočka chodí vyměšovat. „Toxoplazmóza se v organismu šíří krví a ve většině případů probíhá bezpříznakově. Riziková je pro těhotné ženy, a to pouze v případě, že u ženy dojde během gravidity k prvoinfekci, což je zásadní. Pokud se těhotná žena infikovala před začátkem těhotenství, tak pro ni nákaza nebývá nebezpečná. K nákaze toxoplazmózou může dojít i konzumací syrového masa, proto by se jí měly těhotné ženy vyvarovat. Problém je i oční forma toxoplazmózy, která může zanechat vážné poškození zraku,“ vysvětluje lékař.

Toxoplazmóza obvykle nevyžaduje žádnou léčbu. "Výjimku tvoří zmíněné těhotné ženy a lidé s oční formou. V těchto případech spadá léčba do rukou lékařů specializovaných infekčních center," uzavírá doktor Stejskal.

Jistota až po vyšetření

Na otázky odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

Kde je možné získat parazitologické vyšetření?

Vyšetření se provádí na parazitologickém úseku oddělení mikrobiologie v nemocnicích nebo ve zdravotním ústavu. Nejdříve navštivte svého lékaře, který vám vyšetření zajistí. Dejte si však pozor na podvodné vyšetřovací metody či zavádějící informace na některých webech. Postižení parazity v našich podmínkách je velmi vzácné. Cílem reklam je donutit vás nakoupit drahé a nepotřebné preparáty.

Jak se provádí diagnostika parazitů?

Parazitární onemocnění se prokazují nalezením a určením jejich původců v těle člověka. Střevní parazité se prokazují vyšetřením stolice, krevní parazité vyšetřením krve. Další druhy se vyšetřují z kůže a z útvarů na ní vzniklých. Používají se histologické řezy, kousky tkání. Ve vzorcích stolice hledáme pod mikroskopem dospělé jedince, vajíčka parazitů nebo cysty (vývojová stadia červů nebo prvoků). Ale k diagnostice roupa dětského jen vyšetření stolice nestačí, a musíme použít jinou metodu. Stejné je to s diagnostikou tasemnic.

Podrobné informace o vyšetření najdete na www.laboratornitesty.cz

 

Autor: Petra Klomínková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.