Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitem, jehož nejčastějším přenašečem jsou kočky. U většiny lidí má mírný průběh, nebezpečná je ale pro určité skupiny pacientů, zejména pro ženy v druhém a třetím trimestru těhotenství, u kterých hrozí riziko poškození plodu.
Toxoplazmóza je nejčastější lidskou parazitickou chorobou v ČR. Původcem je jednobuněčný parazit Toxoplasma gondii. Jejím přenašečem je nejčastěji kočka domácí. Nákaza se šíří trusem, který může kontaminovat vodu nebo potraviny, člověk se může nakazit i při "mazlení se s kočkou" nebo vyklízení kočičího záchodu. Nakazit se mohou i další hospodářská zvířata. V takovém případě se člověk může nakazit při manipulaci se syrovým masem nebo při jeho nedostatečné tepelné úpravě.
Postihuje
Projevuje se
U většiny lidí má nemoc mírný průběh, rizikovým skupinám pacientů ale může způsobit značné problémy. Patří k nim především ženy v druhém a třetím měsíci těhotenství, u nichž hrozí riziko poškození plodu. Značné zdravotní komplikace hrozí i HIV pozitivním lidem nebo pacientům po transplantaci či ozařování.
Příznaky
U některých lidí probíhá nákaza bez příznaků. Mohou být přítomny bolesti hlavy, únava, zvětšení lymfatických uzlin, projevy onemocnění se mohou podobat chřipce.
Inkubační doba
5–20 dnů.
Inkubační doba
5 - 20 dnůOčkování
neLéčba
U mírných nebo bezpříznakových forem onemocnění se toxoplazmóza neléčí. Je možné brát léky na podporu imunity. Toxoplazmóza se léčí u těhotných žen, dětí s vrozenou toxoplazmózou, u dětí do pěti let a u specifických skupin pacientů.
Jak si pomoci sám
Pokud nepatříte do rizikové skupiny, můžete podporovat svoji imunitu vhodnou stravou (ovoce a zelenina, čerstvá jídla), dopřejte si odpočinek a dostatek spánku, pobyt na čerstvém vzduchu, můžete si zakoupit prostředky na podporu imunity v lékárně.
Vyšetření
Nemoc se většinou potvrzuje na základě vyšetření krve.
Komplikace
U těhotných žen může způsobit poškození plodu. Může být i spouštěčem závažnějších a trvalých chorob, jako jsou například epilepsie či hluchota.
Závažnost onemocnění
Prevence
Pokud máte kočku, navštěvujte pravidelně veterináře. Dbejte na správnou hygienu rukou, především po „mazlení se“ s kočkou a dalšími zvířaty. Dbejte na dezinfekci domácího kočičího záchodu. Nekrmte vaši kočku syrovým masem. Dodržujte obecné hygienické zásady, jako je mytí rukou po návratu domů, myjte zeleninu a ovoce, dodržujte správné zásady při manipulaci se syrovým masem a maso dobře tepelně upravte.