Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Jak poznáte, že vám selhávají játra? Varují tyto nebezpečné signály!

Jak poznáte, že vám selhávají játra? Varují tyto nebezpečné signály!
Bolest zad? Může jít o potíže s játry! • Autor: istock.cz
26. dubna 2024 • 05:00

Obezita, konzumace alkoholu a také prodělané nemoci mohou vážně ohrozit zdraví jater. Problém je, že mnoho postižení tohoto důležitého orgánu probíhá dlouho bez příznaků. Co by vás mělo varovat? 

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako jsou detoxikace, zajištění metabolismu či ukládání živin. Játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace a dokážou se vypořádat s mnoha problémy. Samozřejmě ale nezvládnou všechno a jejich potíže jsou zákeřné v tom, že často probíhají nepozorovaně. Jak vysvětluje praktický lékař Michal Lazák, ohrožují je nejen vnější vlivy, jako jsou alkohol nebo viry, ale také obezita

Příznaky selhávání jater

Bojujete s obezitou? Na jaká umělá sladidla nesázet? Podívejte se na video:

Video se připravuje ...
Náhrady cukru: Které rozhodně nepoužívat a jaká mají rizika?VIDEO 

Obezita je příčinou mnoha civilizačních nemocí včetně jaterních chorob. Játra jsou totiž většinou prvním orgánem, který je při akumulaci tukové tkáně postižen. Na vysokou váhu reagují ukládáním tuku, které vede k takzvanému ztukovatění čili steatóze a nealkoholové tukové chorobě jater. Obezita totiž likviduje celé tělo.

Jaterní steatózou trpí asi 25 procent dospělé populace, ale až 75 procent diabetiků. Právě ti by na zdraví svých jater měli myslet, potíže totiž dlouho probíhají skrytě. "Je důležité, aby pacienti věděli, že pokud jsou obézní nebo mají nadváhu, může se jich steatóza týkat. Měli by se obrátit na svého praktického lékaře, který jim doporučí další postup," upřesňuje doktor Václav Šmíd ze IV. interní kliniky VFN v Praze. 

Varovné signály, které játra vysílají, když už nezvládají svou práci, může nemocný zpočátku ignorovat. Patří mezi ně únava, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu nebo svědění. Kdy bychom tedy měli zpozornět a problémy konzultovat s lékařem a čeho bychom si měli všímat?

Únava

Únavu a letargii je snadné považovat za běžný vedlejší důsledek stresujícího života, avšak silné vyčerpání může poukazovat i na problémy s játry. Játra jsou zodpovědná za zpracování a uvolňování energie z potravy, ale pokud jsou poškozena, může být jejich schopnost efektivně zpracovávat živiny snížena, což vede k únavě a snížené vitalitě. V případě poruchy funkce jater dochází ke zhoršené eliminaci toxických produktů metabolismu v těle, což může vést k chronické únavě, malátnosti.

Zápach z úst

Pokud máte nepříjemný zápach z úst, který přetrvává i po důkladné ústní hygieně, může to být další známka problémů s játry. Játra jsou zodpovědná za detoxikaci a odstraňování odpadních látek z těla. Pokud jsou poškozená nebo nefungují správně, mohou se tyto látky v těle hromadit a způsobovat právě zmíněný zápach z úst. Játra jsou také zodpovědná za produkci žluči, a pokud dojde k její nadprodukci, může nemocný pociťovat hořkou pachuť a zápach z úst.

Žluté zbarvení kůže a očního bělma

Žluté zbarvení kůže a očního bělma, známé jako žloutenka, je významným příznakem problémů s játry. V důsledku poklesu jejich funkce a kvůli neschopnosti účinně vylučovat odpadní produkty z těla se může v krevním řečišti hromadit žlučové barvivo bilirubin. U zdravého člověka se bilirubin zpracovává v játrech a vylučuje se močí a stolicí. Pokud však játra nefungují dobře, hromadí se v těle. Kůže a oční bělmo mohou následně získat nažloutlou barvu, moč se zdá být tmavší a stolice světlejší. Tento příznak je třeba brát vážně a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.

Bolest pod žebry

Jedním z možných příznaků nesprávné funkce jater je bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti těsně pod pravými žebry. Bolest může být zpočátku jen mírná a postupně se může zintenzivňovat, proto je velmi důležité ji nepodceňovat. Obvykle se objevuje v důsledku zvětšení jater či zánětu. Bolest se může šířit i do zad pod lopatky a při některých onemocněních se objevuje i otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní dutině.

Vystouplé cévy

Dalším viditelným příznakem nesprávné funkce jater jsou vystouplé cévy, tzv. pavoučí žíly. Játra jsou zodpovědná za regulaci průtoku krve v těle. Při jejich poškození může dojít ke zvýšení krevního tlaku, což vede k rozšíření drobných cévek v povrchových vrstvách kůže. Výsledkem mohou být pavoučí žilky, zejména na obličeji, krku a horní části hrudníku. V pokročilých stadiích jaterního onemocnění se objevují vystouplé podkožní žíly na břiše vzniklé v důsledku zhoršeného průtoku krve nemocnými játry.

Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Kromě případné léčby je také důležité dodržovat správnou životosprávu, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování jater. „Základem je vyhýbat se rizikovým faktorům, jako jsou alkohol nebo kouření, smaženým jídlům, polotovarům a tučným jídlům, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce a pravidelně se věnovat fyzické aktivitě. Pomoct mohou také přípravky, které podporují regeneraci jater, například esenciální fosfolipidy,“ doplňuje Michal Lazák.  

 

 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.