Manželství a zdravotní stav: Jsou lidé v manželství zdravější? | Moje zdraví

Máte problematický vztah? Může se to podepsat na vašem srdci. A to doslova

Máte problematický vztah? Může se to podepsat na vašem srdci. A to doslova
Páry žijící v trvalém svazku jsou zdravější. Pokud jsou ovšem šťastné • Autor: iStock.com
14. dubna 2018 • 06:00

Jste pořád ve stresu, zdá se vám, že se na vás nemoci jen lepí? V tom případě se vdejte nebo ožeňte a hlavně ve vztahu zůstaňte jako dvě hrdličky. Možná to zní trochu bláznivě, ale vědci skutečně dospěli k tomu, že šťastná a harmonická manželství přinášejí lidem například nižší hladinu cholesterolu a odbourávají stres. Naopak lidé, kteří se „motali“ z hádky do hádky, měli vysoký krevní tlak. Má to ale jeden háček.

Studie publikovaná v časopise Journal of Epidemiology & Community Health není první, která naznačuje souvislost mezi harmonickým rodinným životem a zdravým srdcem. Zmiňovaný výzkum zkoumal zdravotní stav u vybraných párů z Velké Británie po dobu šestnácti let. Odborníci se přitom zaměřili hlavně na zmiňované problémy se srdcem. Výslednou analýzu dokončilo po deseti letech asi 620 z počátečních 2 tisíc párů.

Lepší manželství znamená zdravější srdce

Na výsledcích je zajímavé, že mezi muži, kteří měli trvale dobré vztahy, a mezi těmi, kterým to v partnerském soužití tak neklapalo, nebyl v oblasti srdečních zdravotních problémů zase takový rozdíl. Při bližším zkoumání zahrnujícím věk, vzdělání, tělesnou výšku a váhu a ekonomickou situaci párů si ale vědci všimli malých, ale přesto podstatných odlišností u manželství, která se během deseti let zhoršila či zlepšila.

Muži, jejichž manželství se během sledované doby skutečně ubralo lepším směrem, měli již zmiňovanou nižší hladinu cholesterolu a také ke své výšce přiměřenou tělesnou váhu. Naopak ti, u kterých byla po celých deset let spokojenost se vztahem stále „dobrá“, už tak pozitivních čísel nedosahovali. Nejhůře pak dopadli ti, jejichž vztahy se výrazně zhoršily.

Je lepší být single, nebo žít v páru?

Samozřejmě, že ke zhoršení či zlepšení stavu vašeho srdce nedochází hned, je k tomu potřeba několik let. Odborníci ale upozorňují, že se jedná pouze o jednu studii, a její výsledky by se tak neměly považovat za směrodatné. Je potřeba počkat na další zkoumání, které výše uvedené potvrdí, vyvrátí či rozšíří. Faktem také je, že do konce sledování vydržely spíše ty páry, jejichž vztah byl v normě nebo se zlepšil. Ti, kteří se dostali do zdravotních, finančních či vztahových problémů, většinou ze sledování odešli.

Pravdou také je, že lidé zahrnutí do studie jsou stále relativně mladí, takže se nedá říct, jak se situace bude vyvíjet s jejich přibývajícím věkem. K problémům se srdcem tak může během dalších let přispět spíše věk než mezilidské vztahy. Stále tak existuje mnoho neznámých.

Pokud by se ale výše uvedené potvrdilo, nebyla by to zase taková novinka. Smích přece prodlužuje život. Dalším faktem ale také je, že někteří lidé partnera ani nepotřebují a vůbec se nenudí. Single život je velmi populární po celém světě a jedinci, kteří tento styl vyznávají, jsou v mnoha případech také šťastní.

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.