Deset způsobů, jak bojovat s depresí | Moje zdraví

Deset způsobů, jak bojovat s depresí

Deset způsobů, jak bojovat s depresí
Pozitivní myšlení a zaměření se na přítomnost je nezbytnou podmínkou toho, abyste se cítili lépe • Autor: iStock.com
2. září 2022 • 14:00

S plíživým příchodem podzimu se i my často přistihneme, jak říkáme: „Mám depku.“ Řeč není o onemocnění, které je třeba řešit odborně, ale o splínu. Pocitu smutku, který nám kazí pozitivní náhled na život. Trápí často bezdůvodný smutek i vás? Přečtěte si našich deset rad, jak se zbavit deprese.

1. Nedělejte ze všeho katastrofu

Vzít si jednu událost a pak s ní zacházet jako se zdrojem negativity je kontraproduktivní. Snažte se nevidět věci černě: To, že momentálně nemáte práci, neznamená, že pozítří budete bezdomovci. Myslet pozitivně se vyplatí.

Video se připravuje ...
Jaké potraviny vám zlepší náladu?VIDEO 

2. Přestaňte pořád dokola přemýšlet o negativních věcech

Když se vám stane něco nepříjemného, pohádáte se s kolegou nebo kamarádem, není dobré pořád dokola si celou situaci přehrávat a říkat si, co všechno je špatně. Smysl má zaměřit se na budoucnost a jak se příště špatné situaci vyhnout. Nikdo z nás není schopen odhadnout, co se bude dít. Je dobré vnímat přítomnost, aktuální chvíli a užívat si každou příjemnou věc, která se vám stane.

Stres je často spouštěčem deprese, podívejte se v našem videu, jak se ho zbavit.

Video se připravuje ...
10 rad, jak se zbavit napětí a stresuVIDEO 

3. Nevracejte se do minulosti

Je velmi snadné neustále si říkat: Měl jsem udělat to a to, a ne to a to. Tím se však pouze zacyklíte v kruhu vlastního smutku. Stejně jako v předcházejícím bodě se zaměřte na přítomnost. Důležité je, co je teď, minulost nezměníte.

4. Oslovte okolí

Charakteristickým znakem deprese nebo splínu je pocit izolace. Ale nikdo vám nepomůže, pokud mu nedáte najevo, že o pomoc stojíte. Sdílení svého smutku s ostatními, a to nejen při osobním kontaktu, ale i na sociálních sítích nebo internetových diskusích, vám může pomoci získat podporu a pochopení vaší situace.

5. Dodržujte denní režim

Lidé, kteří jsou v depresi, velmi často zapomínají dělat běžné denní činnosti – jíst, spát nebo se převléknout. Přitom tyto nezbytné rituály udržují tělo i duši v setrvačnosti a chrání ho před kolapsem.

6. Věci nejsou černobílé

Věci, lidé ani situace nejsou nikdy jen špatné ani nikdy jen dobré. To je fakt, se kterým je nutné se smířit. Když vás opustí partner, nemůžete si to vykládat tak, že vás nikdo nemá rád. Je lepší si říct, že je ještě spousta lidí, kterým na vás záleží. Je to pravidlo pověstné poloprázdné či poloplné sklenice.

7. Připomínejte si realitu

Negativní myšlenky, které máte v sobě, je nutné začlenit do reality. Je to skutečnost, nebo jen výplod vaší fantazie? Opravdu je váš problém ten největší, který může lidstvo postihnout?

8. Stanovte si chytré cíle

Stanovte si jednoduché a dosažitelné cíle. Napište si je a odškrtávejte. S každým odškrtnutým úkolem se vám uleví. Uvidíte, kolik jste toho zvládli, a budete se cítit lépe.

9. Sepište si věci, které vám dělají radost

Seznam věcí, které vám v životě dělají dobře, je důležitý. Zaprvé se sami zamyslíte nad tím, co je na světě hezké, a zadruhé ty věci začnete zase postupně dělat. Dělejte je, i když na ně nemáte hned chuť. Chuť se dostaví a vy začnete zase myslet pozitivně.

10. Nepopírejte, že jste v depresi

V každé životní situaci platí – přiznat si problém je prvním krokem k jeho řešení. Přiznejte sobě i okolí, že se necítíte dobře, a začněte pracovat na nápravě.Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.