Jak se naladit na úspěšný den? Přestaňte se litovat a vzdávat po prvním neúspěchu | Moje zdraví

Jak se naladit na úspěšný den? Přestaňte se litovat a vzdávat po prvním neúspěchu

Jak se naladit na úspěšný den? Přestaňte se litovat a vzdávat po prvním neúspěchu
Jak vrátit úsměv na tvář? • Autor: istockphoto.com
10. prosince 2021 • 14:00

Úspěšným lidem se všechno daří, mají štěstí ve všem, pro co se rozhodnou a umějí vše otočit ve svůj prospěch. Možná ano. A možná ne a jen patří mezi ty, kdo zkrátka myslí pozitivně. Umějí kontrolovat své emoce, myšlenky i chování. Chtějí být úspěšní a chtějí se cítit dobře. Proto některé věci nedělají. Zkuste se inspirovat.

Minulost není důležitá

Něco se vám včera nepovedlo? Poučte se z toho. Neztrácejte čas probíráním špatného pořád dokola. Uvědomte si svou chybu a zaměřte se na její řešení. Neopakujte to samé, posuňte se dále. Využijte minulost k tomu, aby vaše budoucnost byla o to lepší. Uvědomte si, že máte možnost rozhodnout se jinak, lépe.

Video se připravuje ...
Až polovině Čechů hrozí duševní porucha. Dělníci jsou šťastnější než manažeři!VIDEO 

Nelitujte se

Neodevzdali jste včas práci, propadli jste u zkoušky, dostali pokutu za rychlou jízdu? Neplýtvejte energií na sebelítost. Nezaobírejte se tím, jak je hrozný šéf, učitel nebo jakou máte karmu. Převezměte zodpovědnost sami za sebe. Svět není spravedlivý a život není jednoduchý. Nad svým jednáním ale máte vždy kontrolu vy sami. V každé situaci si můžete rozhodnout, jak se zachováte. Jaký bude váš další krok, je jen na vás.

Uvědomte si, že některé skutečnosti prostě neovlivníte

Je zbytečné nadávat na počasí. Pršet nepřestane proto, že se zlobíte. Myšlenky můžeme mít zaplněné hněvem nad zkaženým dnem nebo přemýšlením nad tím, jak se vhodně obléknout, abychom se i v dešti cítili dobře, nebo jaké příjemné aktivity je možné dělat, i když nám počasí zrovna nepřeje. Některé věci změnit nemůžete. Určitě ale můžete změnit svůj přístup k nim. V dopravní zácpě budete stát naštvaní úplně stejně dlouho jako klidní.

Nevzdávejte se po prvním neúspěchu

Něco prostě není možné zvládnout hned napoprvé. Dělat chyby je zdravé a prospěšné. Z chyb se můžete inspirovat a využít je ke svému zlepšení a růstu. Pokud usilujete jen o jednu podobu svého výkonu, možná se okrádáte o snazší řešení, na které přijdete, pokud vyzkoušíte do cíle dojít různými cestami. Věci je potřeba zkoušet tolikrát, dokud je neuděláte tak, abyste byli spokojení nebo dosáhli výsledku.

Neočekávejte výsledky hned

Když se o něco snažíte, neočekávejte, že se úspěch dostaví okamžitě. Každá změna chce svůj čas. Je důležité vnímat naše snažení v čase a vnímat ho realisticky. Do večera deset kilogramů nezhubnete, dům do zítřka nepostavíte a třicet maturitních otázek se na jedničku do večera také nenaučíte. 

Nebojte se přiměřeně riskovat

Není moudré dělat unáhlená rozhodnutí, kterými si uškodíte. Ve složité situaci ale asi vždy nějaké problémy a špatné následky budou. Bez nich by nebyly ani možné výhody. Důležité je, abyste si byli vědomi rizik a rozvážili si, zda je možné svoji šanci něčím vylepšit nebo zda vám prostě stojí za to riziko podstoupit.

Nechtějte se zavděčit všem

Prospěšné je přiznat si, že není v mých silách zavděčit se všem a v každé situaci. Někdy je potřebné říci ne i za cenu, že druhý bude smutný nebo naštvaný. Zůstat milý, laskavý a ohleduplný, ale připustit možnost svého selhání ve snaze učinit všechny okolo sebe šťastnými. Nebát se zůstat sám. Spokojení a produktivní můžeme být i bez přítomnosti ostatních.

Nebojte se změny

V životě se vše neustále mění. Změny jsou nevyhnutelné a je zbytečné snažit se jim vyhýbat. Je potřeba si uvědomit, že jste schopní se změnám přizpůsobit, že máte schopnost na změnu reagovat a v nové situaci obstát. Neztrácejte čas přemýšlením nad tím, proč to nemůže být jako dříve, ale soustřeďte se na to, co pro vás změna znamená, co můžete změnit vy, jak se chcete v nové situaci zachovat.

Stanovte si priority, uvědomte si, co je pro vás důležité a proč. „Všechno“ neberte jako odpověď. Buďte k sobě otevření a upřímní a připusťte, že některé věci ve vašem životě mají jinou váhu než druhé. Nad svými prioritami přemýšlejte častěji než jednou za pět let a upravujte podle nich své rozhodování.

Myslete pozitivně. Zní to jako fráze, která nejde naplnit. Pravda ovšem je, že povinnosti musíte udělat tak nebo tak. Je jenom na vás, jestli je budete vykonávat naštvaní a otrávení nebo konstruktivně a příjemně naladění. Co dnes pro sebe uděláte pěkného? Nebo pro někoho druhého?

Vaše emoce neovládají druzí, ale vy sami. Je to opravdu tak jednoduché, stačí se jen rozhodnout.

Autor: redakce Moje zdraví
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.