Co dělat, když plamen lásky ze vztahu vyprchal? | Moje zdraví

Co dělat, když plamen lásky ze vztahu vyprchal?

19. ledna 2023 • 14:00

Stejně jako se vtírá mráz do oken, vtírá se i chlad do naší duše. Co se stalo s partnerem, proč se chová jinak než dřív? Proč to mezi námi přestalo jiskřit?

Na začátku to bylo jako velký třesk. Chemie fungovala, vycházeli jsme si ve všem vstříc, vzájemným sporům jsme se smáli a problémy řešili s nadhledem. Nebylo důležité, kdo při drobných půtkách zvítězí, mnohem víc nás posilovalo, že jsme spolu a že dokážeme čelit nepřízni osudu. S pozitivními emocemi je to snadné. Když se pro něco nebo někoho nadchneme, otevírá se nový prostor pro rozvoj našeho emočního světa.

Video se připravuje ...
Zamilovali jste se na letní dovolené? Co udělat pro to, aby láska vydržela?VIDEO 

Co dělat, když po určité době dojde k ochlazení ve vztahu s partnerem? „K ochlazení ve vztahu většinou dojde tím, že na měsíce i roky o vztah přestáváme pečovat. Prioritu má práce, chod domácnosti, děti… a my si přestáváme dávat pozornost,“ vysvětluje Denisa Říha Palečková, česká lektorka v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje. Je jisté, že v každém vztahu přijdou časy, kdy se rozbouřená hladina pozitivních emocí zklidní. K tomu z biologického hlediska dochází i proto, abychom neztráceli ostražitost.

Jak z toho ven?

Ani nejlepší komedie netrvají déle než hodinu a půl. Neustále se veselit a smát bychom nevydrželi. Každý z nás rád proloží oblíbený romantický seriál nějakou detektivkou nebo thrillerem. Napětí ve svém životě totiž také potřebujeme. To ale neznamená, že bychom měli na vztah s partnerem rezignovat. Naopak je nutné ho neustále vyživovat. „Je důležité vědomě plánovat společný čas, který je opravdu jen pro dvojici. Může být i relativně krátký, ale nevyrušovaný. Například 10 minut pro objetí a přitulení se na gauči. Nebo 15minutová procházka, při které se držíme za ruce.

Nebo krátký rozhovor o tom, jak se partner či partnerka během dne cítili, a druhý to po něm jen zopakuje – neradí, nepřesvědčuje…“ uvádí Denisa Říha Palečková a dodává: „Důležité je nezačít druhého obviňovat. Ke změnám pomáhá, když se otevřeme a ukážeme i ve své zranitelnosti. Mluvíme o tom, co prožíváme, co nás trápí a co bychom potřebovali. Mluvíme o sobě, ne o tom druhém, co dělá špatně. Takto se cítím, tohle bych potřebovala…“ *

Už nemůžu…

Změny v emoční hladině mohou doprovázet také fyzické pocity. Připadá nám, že partner voní jinak. Nebo si všímáme určitých slovních vazeb, které nemůžeme vystát. Jak je možné, že to, co jsme na partnerovi kdysi milovali, najednou nenávidíme a jsme na to, lidově řečeno, alergičtí? „Většinou to vzniká tím, že v sobě něco potlačujeme. Že nás něco mrzí, a neozveme se. Že nám něco vadí, a mlčíme. Místo toho, abychom krůček za krůčkem, drobnost za drobností vyjadřovali, co potřebujeme, necháme v sobě vše nashromáždit a nabobtnat. Pak je toho najednou moc. Averze se vytváří z drobností, které jsme dlouhodobě přecházeli. Až už to nemůžeme vydržet a přemění se to v odpor,“ uvádí Denisa Říha Palečková.

Náš tip Knihu Tajemství šťastných vztahů napsala Denisa Říha Palečková pro všechny, kteří… si přejí žít šťastný a naplněný život, chtějí porozumět odlišnostem v mužském a ženském prožívání světa – na rovině každodenního života, komunikace i intimity, věří, že dynamiku boje, obviňování a vzájemného zraňování ve vztahu mohou přetavit ve vztah plný lásky, když se vezme za správný konec, hledají inspiraci, jak mít hlubší a šťavnatější prožitky při milování, potřebují ujištění, že na každou bolest je lék, když si dovolíme vidět její hlubší význam.

Celý článek najdete v aktuálním čísle Blesk zdraví. 

. • Autor: Cnc

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.