Nateklá příušní žláza | Moje zdraví

Nateklá příušní žláza

Příušní žláza patří mezi párové slinné žlázy. Nachází se pod uchem nebo na okraji čelisti. Otok se může vyskytnout jednostranně nebo i na obou příušních žlázách.

Příčiny nateklé příušní žlázy

Otok příušní žlázy často souvisí se zánětem. Někdy bývá zarudlý a na dotek bolestivý. Otoky příušních žláz jsou typické pro dětské onemocnění příušnice. K otoku se přidává horečka, zarudnutí místa a bolest, například i při otevírání úst. Většinou se otok objeví nejdříve na jedné a po čase i na druhé straně. Nemoc je vysoce nakažlivá a může způsobit komplikace v podobě zánětu varlat nebo slinivky. Dnes se proti příušnicím děti nechávají povinně očkovat. Kromě virových existují i bakteriální nebo chronické záněty příušní žlázy.

Otok může být spojen i s ucpáním slinné žlázy, ke kterému může dojít kvůli kamínku. Bolest se objevuje hlavně při jídle a po něm. Hromadění slin v důsledku horšího odtoku bývá bolestivé a navíc se zvyšuje riziko zánětu.

Otok příušní žlázy může být zapříčiněn i nádorovým bujením. V takovém případě se objevuje spíše jen na jedné straně a nebývá bolestivý. Nádor může ale také utlačovat slinnou žlázu a způsobit zánět podobně jako kamínek. Nádory mohou být jak zhoubné (maligní), tak nezhoubné (benigní).

Pokud je otok příušní žlázy doprovázen pocitem sucha v ústech, zánětem spojivek nebo bolestí kloubů, může se jednat o autoimunitní onemocnění zvané Sjögrenův syndrom, který se řadí mezi revmatická onemocnění.

Kdy jít k lékaři?

Otok příušní žlázy by měl vždy posoudit lékař ORL, případně další odborníci.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.