Úžasné léčivé schopnosti našich mazlíčků | Moje zdraví

Úžasné léčivé schopnosti našich mazlíčků

Úžasné léčivé schopnosti našich mazlíčků
Naši miláčci mají úžasné schopnosti • Autor: iStock
14. září 2024 • 06:00

Podle statistik patří Češi k největším chovatelům domácích mazlíčků na světě. V oblibě máme zejména psy a kočky, ale i ptáky a drobné hlodavce. Mnohdy přitom ani netušíme, jak na nás přítomnost zvířecích kamarádů působí.

Domácí mazlíčci dokážou příznivě ovlivnit nejen fyzické, ale i psychické zdraví člověka,“ říká MUDr. Zoran Nerandžič z Kliniky rehabilitačního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK. Podle jeho zkušeností zároveň bývají vydatnými pomocníky také při rehabilitaci, někteří z nich se mohou stát dokonce i skvělými diagnostiky. Ovšem pod podmínkou, že také dokážeme respektovat jejich potřeby a zajistíme jim péči a bezpečí. Za tyto služby se nám pak bohatě odvděčí.

Tyran, nebo pomocník?

K animoterapii neboli terapii s pomocí zvířat se doktor Nerandžič dostal tak trochu náhodou. Před lety zaskočil jako zdravotník za kolegu na letním táboře pro handicapované děti, kterého se spolu s dětmi účastnili i koně, psi a kočky. Poprvé se tak na vlastní oči přesvědčil o tom, jak užitečnými pomocníky člověka zvířata mohou být. A díky tomu se později začal o zvířecí terapii víc zajímat. „Psi, kteří dokážou milovat bezvýhradnou láskou, u nás patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům,“ říká. „Tahle zvířata vás ovšem mohou poslouchat na slovo, ale i nepříjemně tyranizovat. Záleží na tom, jak si je vychováte.“ Pokud jim podle jeho slov hned na začátku dáme jasně najevo, kdo je doma pánem, pak s poslušností nejspíš žádný problém mít nebudeme. Jestliže ale bez mrknutí oka vyhovíme všem jejich rozmarům, pak ochotně převezmou vedení rodinné „smečky“. A mohou tím způsobit nejen nám, ale i lidem v našem okolí, řadu problémů. Doktor Nerandžič je proto přesvědčený, že člověku prospěšný může být jen dobře vychovaný pes.

Léčivé psí procházky

Domácí mazlíček dokáže od základu pozměnit náš zaběhlý životní styl. „Pokud si pořídíte třeba psa, musíte počítat s tím, že potřebuje třikrát denně vyvenčit,“ říká veterinář Leoš Železný. „A to za jakéhokoli počasí.“ Pravidelné procházky tak nenápadně rozpohybují i toho největšího lenocha. Domácí mazlíček vás také naučí lépe hospodařit s časem a pečlivěji od sebe oddělovat práci a odpočinek. Řada studií například potvrzuje, že majitelé psů bývají v práci efektivnější. Nemají totiž během dne čas na to odskočit si s kolegy na prodloužený oběd a zameškaný čas dohánět po pracovní době. Dobře vědí, že doma na ně čeká čtyřnohý člen rodiny. Každodenní procházky s ním přitom prospívají nejen pejskovi, ale i jeho páníčkovi. Se psy se přitom dá nejen chodit na procházky, ale i sportovat. Ať už mu budeme dělat tanečního parťáka při dogdancingu, nebo s ním trénovat agility, obdobu koňského parkuru. Díky novým aktivitám můžeme výrazně prospět svému zdraví. „Pravidelný pohyb snižuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu i imunitu,“ vypočítává doktor Nerandžič benefi ty, které tím získáme. „Lidé, kteří trpí diabetem 2. typu, mohou leckdy díky zvýšeným pohybovým aktivitám dokonce vysadit i inzulin,“ dodává lékař zajímavý postřeh. Podle jeho slov se rychleji zotavují i lidé po infarktu nebo cévních mozkových příhodách, kteří musejí dopřát pohyb svému zvířecímu svěřenci.

Větší šance na uzdravení

Právě pes bývá skvělým pomocníkem při rehabilitaci. „Leckdy dokonce přiměje svého pána k tomu, aby začal používat i ochrnutou část těla, za kterou se někdy tak trochu stydí,“ míní doktor Nerandžič. „Takový majitel musí přece svému psovi nasadit obojek nebo náhubek a během procházky ho kočírovat.“ Nezáleží přitom na velikosti psího mazlíčka ani na plemeni. Prospět člověku může stejně dobře mohutný malamut jako drobný peruánský naháč. Speciálně vycvičené psy proto využívají i v některých nemocnicích či jiných zdravotnických zařízeních. Rehabilitační lékař dodnes vzpomíná na případ pacienta s ochrnutými končetinami, kterého trápily bolestivé křeče v pravé ruce. Právě jemu vydatně pomohl zmíněný peruánský naháč. Během polohování pacient přikládal bolavou končetinu na jemně vibrující psí tělo, jehož tělesná teplota je o několik stupňů vyšší než u člověka. Za několik málo minut se díky tomu bolestivý stah uvolnil. Pejsek se navíc s mužem dělil o piškotky a olizoval mu tvář. A tímto svérázným způsobem ho znovu naučil polykat potravu.

Nadílka dobré nálady

V poslední době se začíná dokonce také víc hovořit o tom, že psi dokážou díky dokonalému čichu signalizovat i některé nemoci včetně covidu-19. Zmíněná dovednost však vyžaduje speciální výcvik, který je u nás teprve v začátku. Ale i náš „obyčejný“ domácí mazlíček může zlepšit nejen naše zdraví, ale i duševní rozpoložení. „Procházky se psem, který má vždycky dobrou náladu, dokážou zlepšit náladu i jeho páníčkovi,“ míní MVDr. Železný. „Velmi prospěšný může být domácí mazlíček zejména pro osamělé a starší lidi.“ A nejen proto, že je vytáhne ven na procházku. Zároveň získají živého tvora, s nímž si mohou povídat a mazlit se s ním. O tom, jaká „kouzla“ dokáže domácí mazlíček, se nejednou přesvědčil také doktor Nerandžič. „Setkal jsem se s klienty z domovů důchodců, kteří díky přítomnosti psa doslova psychicky pookřáli,“ upozorňuje. „Navzájem si vyprávěli o tom, co jejich čtyřnohý kamarád dělal, a začali tak mezi sebou víc komunikovat a také o sebe víc dbát.“ Díky procházkám s ním přestali trpět zácpou a před usnutím nepotřebovali prášky na spaní. Kvalita jejich života se tak po všech stránkách zlepšila.

Kočky jsou také léčitelky

Ale ne každý si troufá na poměrně náročnou péči o psa. „Pro starší a méně pohyblivé lidi je určitě vhodnější kočka,“ radí veterinární lékař. „Pokud je odmala zvyklá být s námi v bytě, má dobrou výživu a zdravotní péči, nijak nestrádá.“ A také ona může být dobrou léčitelkou, pokud ovšem respektujeme její specifické kočičí vlastnosti. Na rozdíl od psa bývá větší individualistka, přijde se pomazlit jen tehdy, když má na to ona sama náladu. Chce mít také obvykle koutek v bytě, kam se může schovat, kde má svůj klídek a pohodičku. Také ona však dokáže osamělému člověku zpestřit život a dodat mu pocit, že má vedle sebe živého tvora, který ho potřebuje a kterému na něm záleží.

Morčata procvičí motoriku

Domácí mazlíčci mohou ale prokázat dobré služby nejen starším a osamělým lidem, ale i dětem. „Kontakt se zvířaty dokáže urychlit jejich neuropsychologický vývoj,“ míní doktor Nerandžič. „Leckdy začnou dokonce mluvit právě díky soužití s kočkou nebo se psem dřív než jejich vrstevníci.“ Kromě toho si podle jeho slov tyto děti uvědomí, že i zvířata mají své potřeby. Naučí se je respektovat a vážit si jich. A také se leccos dozvědí o koloběhu života i životních rituálech, k nimž patří i rituál rozloučení. Dost možná se s ním poprvé seznámí ve chvíli, kdy na zahradě vykopou hrobeček pro své morče nebo myšku. Právě drobní hlodavci přitom velmi dobře pomáhají dětem, které mají problémy s jemnou motorikou. Pro malé chovatele jsou navíc lépe zvladatelní než velká zvířata. Péče o domácího mazlíčka má podle slov doktora Nerandžiče také dobrý vliv na děti s autismem, které žijí ve svém uzavřeném světě. Kočka nebo pejsek mohou v takovém případě hrát roli prostředníka s okolním světem. „Dítě, které má doma zvířátko, se rychleji naučí zodpovědnosti,“ doplní veterinární lékař Leoš Železný. Nesmí ovšem podle jeho slov domácího mazlíčka považovat za pouhou hračku, která ho po chvíli přestane bavit.

Hygiena a pravidla jsou nutná

Soužití se zvířaty ovšem přináší i některá rizika. „Nemocí přenosných ze zvířete na člověka ale naštěstí moc není,“ uvádí veterinární lékař Leoš Železný. „Vážným nebezpečím bývala vzteklina, která představovala pro člověka smrtelné riziko.“ Díky plošné vakcinaci psů a koček je však už tato nemoc u nás prakticky neznámým pojmem. Studenti veterinární medicíny se s ní seznamují obvykle jen prostřednictvím skript. V některých případech však dochází k přenosu infekčních nebo parazitárních onemocnění. Při dodržování správné hygieny můžeme ale většině těchto nemocí celkem snadno zabránit.

Někdo se pere s alergií

Snad nejčastěji se však v poslední době hovoří o alergiích na kočičí a psí srst. „Těchto alergií je opravdu relativně hodně,“ přiznává veterinární lékař. „Pokud máme z tohoto onemocnění obavy, můžeme si ale nechat udělat dermatologické testy u alergologa ještě dříve, než si domácího mazlíčka pořídíme.“ Popřípadě se můžeme sami otestovat tím, že zkušebně párkrát navštívíme domácnost, kde mají psa nebo kočku. Nejnovější studie navíc dokazují, že děti, které prožívají své dětství na farmě se zvířaty, mívají alergií podstatně méně než jejich vrstevníci vyrůstající ve sterilním prostředí. Mají totiž imunitní systém lépe trénovaný než ti, kteří znají zástupce zvířecí říše jen z obrázkových knížek. Soužití s domácími mazlíčky tak určitě přináší víc benefitů než rizik. 

Při hlazení kočičí srsti se navíc vyplavují hormony dobré nálady, podobně jako při hlazení psího kožichu. Podle slov veterinárního lékaře se při zmíněném hlazení prokazatelně snižuje také krevní tlak.

• Při léčbě mohou pomáhat nejen psi (canisterapie), kočky (felinoterapie), koně (hipoterapie), ale například i delfíni (delfi noterapie) nebo ptáci (ornitoterapie).

• Psi dokážou díky skvělému čichu nejen předpovídat přírodní katastrofy a odhalovat drogy, ale i signalizovat různé nemoci. Loni začali na mezinárodním letišti u Helsinek pracovat čtyři psi vycvičení na odhalování koronavirové nákazy u lidí.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví 5/21

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.