Levandule, měsíček, sedmikráska: Květy nejen na ozdobu, ale i jako koření
Nudí vás již tradiční chutě a chtěli byste zkusit něco nového? Pak vyzkoušejte ochucovat jídla jedlými květy, které můžete najít na vaší zahradě nebo na louce.
K nejoblíbenějším jedlým květům patří voňavá levandule. Ve středověku platila za bič na mor, její silice dodnes používají parfuméři. Vynikající jsou levandulové sušenky, modrofialovými kvítky můžeme ozdobit a dochutit jakýkoli dezert, zmrzlinu či sorbet. Levandule patří do čeledi hluchavkovitých stejně jako hluchavka. Kvítky hluchavky můžeme použít například jako ozdobu sladkého dezertu.
Dobře se snoubí s mátou. Květy měsíčku zpestří smaženici, salát nebo nákyp. Měsíček ulehčuje trávení a díky obsahu beta-karotenů blokuje účinky volných radikálů. Macešku podle legendy prostřelil svým šípem bůžek lásky Kupido, čímž ji obdařil afrodiziakálními účinky. Její sametové květy se hodí k dozdobení obložených mís a chlebíčků.
Brutnák má mnoho krásných vlastností – dovede zahnat melancholii a posílit odvahu. Modrá barva jeho květů byla malířům vzorem pro barvu šatu Panny Marie… Květy brutnáku můžeme posypat chléb s máslem, listy chutnající po okurkách krájíme do osvěžujícího salátu.
„Sedmikrásko, ten kdo stůně, toho léčí tvoje vůně,“ zní lidová písnička. Nenápadná chudobka má blahodárný vliv na trávení a dýchací cesty. Květy vyniknou v ovocných a zeleninových salátech, ozdobí zmrzlinu či koktejl.
Fialky jsou léčivé, mají antiseptické účinky. Vzpomínáte na fialkové bonbony? Zase přicházejí do módy! Největší boom fialky jednoznačně zažívají ve Francii. „Během návštěvy v muzeu parfémů v jihofrancouzském městě Grasse jsem mimo jiné dostala sborník příspěvků z kolokvia věnovaného violce vonné, respektive fialce a ještě dalším druhům. Za kapitolami o destilaci a stabilizaci těkavých složek vůně či módních trendech v parfumářství byla i kapitola ‚Violka a kulinářství‘. Přišlo mi to úchvatné; myslela jsem si totiž, že fialkové bonbony jsou nějaký secesní úlet,“ popisuje svou vzrůstající fialkovou vášeň Jana Vlková. S fialkami už zkusila kdeco, v největší oblibě má asi ty podomácku kandované.
Obliba smažených cuketových květů k nám přišla ze slunné Itálie. „Jedlé květy cukety mají naprosto úžasnou chuť a vůni. Jakmile přijde jejich sezóna, dám se s dětmi do obalování. Nikdy to nevydržíme a ujídáme už během smažení,“ potvrzuje Kateřina Winterová, protagonistka kulinářského pořadu ČT „Herbář“.
Mne zase při pohledu do zahrady vždy skvěle naladí krásné květy begonií. Ty často samy opadávají – to je chvíle, kdy se na ně vrhnu a zdobím jimi slaná i sladká jídla. Ba co víc – chuť dužnatých stonků begonie je podobná rebarborové. Tak žádné váhání a vzhůru do přípravy koláče!
Na voňavém talíři
Růže a kulinářství jdou dobře dohromady – plátky voňavých květů můžete zdobit zmrzliny, dorty, moučníky i nápoje. Výtečné jsou kandované růžové plátky. Sladkost ozdobená květem karafiátu (pozor, před použitím je nutné oddělit trpký kalich!) zrychlí tep snad každému. Květ karafiátu vyluhovaný ve víně naopak působí jako utišující prostředek na nervy. A víte, co rozzáří váš úsměv a nastartuje vás k lepším výkonům?
Různobarevné květy lichořeřišnice, jež svou ostrou chutí připomínají ředkvičky. Za to, že se dostaly až do českých zahrádek, vděčíme Španělům, kteří je v 16. století dovezli z Peru. Poupata řeřich lze naložit do octa podobně jako kapary.
Okvětní okrajové plátky chryzantémy, vznešenější sestřenky naší kopretiny, jsou rovněž velmi chutné. Obyčejný salát či pomazánku pozvednou do nadoblačných výšin – nejen, že krásně vypadají, ale i chutnají. Jen pozor na středový terč, který je velice hořký.
Afrikán funguje jako účinný odpuzovač hmyzu a barevně doplňuje květinové záhonky, ale dá se využít i k přizdobení a okořenění chuťově málo výrazných zeleninových jídel – maďarské letní lečo s afrikánem získá navíc cosi z jihoamerické pikantnosti.
Večernice vonná, něžná na pohled, ale pěkně ostrá, jakmile ji poznáte lépe, rozkvétá, když se ostatní květy v zahradě chystají ke spánku. Chutná hořce, protože její sestřenice jsou z rodu hořčic. Její jemné kvítky dotáhnou chuťově nevýrazné pokrmy k dokonalosti, „naostří“ však třeba i horkou čokoládu!
Z jedlých květinek se můžete těšit i v rámci domácnosti – stačí je nasadit do květináčů. V domácích podmínkách se dá pěstovat téměř vše. Množství inspirace přináší ve své knize „Zahrádka v květináči“ její autorka Anita Blahušová. Z knihy, kterou vydalo nakladatelství Smart Press, jsme pro vás vybrali dva „hot“ recepty.
Letní barevný salát
Omyjte a natrhejte listy různých druhů salátu, podle chuti vmíchejte další přísady, jako jsou rajčata, paprika nebo třeba mozzarella. Na zálivku použijte panenský olivový olej rozmíchaný s trochou citronu a navrch přidejte hrst po okurkách chutnajících květů brutnáku a pikantních okvětních lístků oranžového měsíčku.
Ledové kostky do koktejlů
Osvěžující ledové kostky s květy brutnáku nebo fialek vyrobíte velmi jednoduše. Květy omyjete, umístíte do formiček na led a zalijete vodou. Po zamrznutí je můžete přidat do ledových čajů nebo letních koktejlů.