Onkojóga. Cvičení, které může ulevit pacientům s rakovinou | Moje zdraví

Onkojóga. Cvičení, které může ulevit pacientům s rakovinou

Onkojóga. Cvičení, které může ulevit pacientům s rakovinou
Onkojóga pomáhá cítit se lépe • Autor: iStock.com
8. února 2020 • 06:00

Procento lidí, kterým je diagnostikována rakovina jakéhokoliv druhu, neustále stoupá. Stejně tak úspěšnost léčby, je-li zachycena včas. Ale i přesto se pacienti nevyhnou bolestivým léčebným programům, stresu či emočnímu traumatu. Jednou z pomocí na cestě léčbou je dnes tak populární jóga, v tomto případě onkojóga. Jak pomáhá?

Jóga sama o sobě propojuje fyzické pozice s dýcháním a meditací, přičemž má blahodárný vliv na tělo i duši. Existují i speciální otevřené lekce pro pacienty s rakovinou, které mohou být přínosnou součástí podpůrné péče. Z diskuzních skupin a průzkumů přitom vyplývá, že vysoká úspěšnost je zejména u žen s rakovinou prsu. „Několik studií prokázalo, že jóga může bojovat s únavou a zlepšovat sílu a rozsah pohybu u pacientů podstupujících léčbu rakoviny,“ říká Dr. Maggie DiNome z Cancer Institute John Wayne v kalifornské Santa Monice. Není tedy ničím výjimečné, že se jóga používá jako doplňková léčba při rakovině. Proč? Co umí?

Jóga dokáže člověka dostat z energetického dna

Onemocnění rakovinou přináší nekomfortní pocit i tělesné projevy spojené s vyčerpávající únavou. „Pacienti procházejí zdlouhavým léčebným procesem, který je podobný horské dráze. Jednou přijde úleva, podruhé zhoršení zdravotního stavu. Toto vše je velmi energeticky vyčerpávající na fyzické i mentální úrovni,“ říká instruktorka onkojógy Mgr. Denisa Koubková z Domů Jógy v Praze. Je logické, že pacient chce pocítit úlevu a má potřebu být fyzicky aktivní, i když je energeticky na nule. Během lekcí onkojógy se mu tato touha daří naplnit. „Při józe pro pacienty s rakovinou se maximálně věnujeme pozorování vlastního těla a snažíme se pacientům pomoct vypořádat se s psychickými problémy a propojit fyzické a duševní pochody,“ vysvětlujete Denisa Koubková.

Onkojóga přináší pocit uvolnění a zvyšuje možnost uzdravení

Přínos onkojógy je lepší poznání vlastního těla, umění relaxovat, znovunalezení radosti a pochopení ze strany druhých. „Onkojóga spočívá v pomoci navést pacienta do maximální míry uvolnění těla a relaxace mysli, jaké je aktuálně schopný. Pokud jsou tělo a mysl uvolněné, zvyšuje se možnost uzdravení. Časem mnozí zjistí, že uvolnění – léčebná síla jógy – dokáže pomoci bez ohledu na to, nakolik jsou pacienti nemocní a kolik energie mají,“ tvrdí Denisa Koubková. Uvolnění mysli pomůže k odosobnění se od choroby, či dokonce ke snížení symptomů léčby samotné, jako jsou únava, bolest, vyčerpání, problémy se spánkem, emoční labilita a další. Minimálně obecně dokáže pomoci zvýšit náladu a celkovou pohodu. Nutno podotknout, že se nejedná pouze o domněnky, ale že přínosy jógy jsou dnes již doloženy řadou výzkumů.

Cvičení jógy je přínosem i pro blízké pacientů s rakovinou

Cílem jógy je propojovat fyzické cvičení s dechem, relaxací a meditací, tedy by logicky mohla přispět k posílení propojení tzv. tělesna a duševna a tím i k léčbě onkologických onemocnění. „Zlepšení psychického stavu a uvolnění napětí může přispět k zdárné léčbě onemocnění i zlepšení celkové kondice,“ potvrzuje praktická lékařka MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7. Kromě toho jóga může být prospěšná nejen pro nemocného, ale i pro pečující blízké osoby. Jestliže se praktikování jógy věnuje nemocný i jeho blízký, mohou se vzájemně motivovat a sdílet spolu čas i pocity.

Onkojógu je možné praktikovat v jakémkoli stádiu nemoci

Hlavním cílem onkojógy jsou koncentrace na fyzické možnosti těla spojené s dechem a získání celkové rovnováhy, poskytnutí správného vedení dýchání a tím zvýšení vitální kapacity plic, zpevnění ochablého svalstva, postury a flexibility, obnovení energie a odolnosti či vytrvalosti pro další léčbu a vytváření pozitivních návyků k osobnímu stylu života. „Důležitou součástí praxe jsou dechová cvičení a relaxace. Fyzická praxe je jemná, nenáročná vsedě a vleže, případně s pomůckami. Když je pacient po operaci a má problémy zvednout paže, tak daný cvik vynechá. Jde o procítění energie vevnitř těla,“ vysvětluje specialistka na onkojógu Denisa Koubková a dodává, že onkojóga se cvičí ve velmi malé skupině, takže instruktorka má možnost pracovat téměř individuálně.

Znáte někoho, kdo bojuje s onkologickým onemocněním? Sdílejte s ním myšlenku praktikování jemné onkojógy. Díky lekcím onkojógy se může začít cítit nejen psychicky a fyzicky lépe, ale setká se i s úzkým okruhem lidí, kteří procházejí podobným životním obdobím, což můžeme vašemu blízkému dodat potřebnou sílu a odhodlání nevzdat se.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.