Kopřivka | Jak vypadá, jak se léčí a jaké má příznaky u dětí? | Moje zdraví

Kopřivka

Kopřivka patří mezi nejčastější kožní problémy, projevit se může v jakémkoli věku. Pokud se s ní potýkáte, určitě víte, jak nekomfortní a svědivá může být. Víme, co kopřivku způsobuje, jak se projevuje a jaké jsou nejlepší způsoby, jak ji léčit.

 

Co je to kopřivka?

Příčinou kopřivky je obvykle alergická reakce. Nejčastějšími alergeny bývají potraviny, léky, některé rostliny, hmyzí bodnutí nebo kovy. Může se projevit po vystavení pokožky chladu nebo slunci. 

V důsledku hormonální dysbalance se může kopřivka vyskytnout také z nadměrného stresu. Při dlouhotrvajícím napětí tělo produkuje velké množství kortizolu, což vyvolává přehnanou reakci imunitního systému a následný vznik kopřivky.

Video se připravuje ...
Odborník o kopřivce: Jak se léčí a rozeznáme ji od jiné vyrážky?VIDEO 

Chladová a sluneční kopřivka

Kopřivka se ale může objevit i jako reakce na chlad (chladová kopřivka) nebo na sluneční záření (sluneční kopřivka). Občas kopřivku vyvolá změna tělesné teploty (cholinergní urtikarie vznikající v důsledku horečky, saunování, sprchování nebo sportu) a někdy kopřivka vzniká v důsledku tlaku nějakého předmětu na kůži nebo delšího tření (například oděvu). Kopřivku mohou také vyvolat některá onemocnění, výjimečně se objevuje i jako jeden z příznaků covidu-19.

Akutní kopřivka trvá až několik týdnů a pomfy se mohou objevovat každý den. Pokud kopřivka trvá déle než šest týdnů, jedná se už o kopřivku chronickou. Tento typ může přetrvávat až desítky let a je velmi těžké najít příčinu.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Příznaky

  • výsev pupenů
  • svědění

Kopřivka se projevuje výsevem vystouplých pupenů, které velice často doprovází svědění. Pupínky mívají červenou nebo bílou barvu. Kolem nich je větší zarudlá, silně svědící plocha, tzv. pomfus. Tato plocha může měnit svoji formu i velikost od nepatrné skvrnky až po velké mapovité plochy na celém těle. Kopřivka se může projevovat také tvorbou malých čirých nebo krví zalitých puchýřků. Projevy kopřivky se mohou objevit na obličeji, na rukou i po celém těle. Škrabání může vést k zanesení dalšího zánětu do kůže. Kopřivku výjimečně doprovází méně časté symptomy jako například únava, nevolnost, zvracení či dechové obtíže.

Léčba

  • antihistaminika
  • kortikosteroidy

Kopřivka většinou sama odezní. Pokud víme, na co máme alergii nebo jaký kontakt mohl kopřivku vyvolat, je nejlepší vyhnout se vyvolávající příčině.  Alergickou reakci a svědění pomáhají tlumit antihistaminika (např. Zodac, Zyrtec apod.).  Kopřivka může být součástí alergické reakce zvané anafylaktický šok, který vyžaduje okamžité zavolání rychlé lékařské pomoci.

V některých případech těžkých kožních projevů se na krátkou dobu nasadí kortikosteroidy, které účinkují rychle na podporu imunity a potlačují možnost zánětu. Na postižené místo se aplikují roztoky nebo masti s obsahem 1% mentolu.

V případě vzniku kopřivky vlivem stresu se předepisují antidepresiva, např. amitriptylin nebo doxepin. V případě rozvoje anafylaktického šoku je nutné urychleně přivolat lékařskou pomoc, aplikovat adrenalin a zajistit nemocnému průchodnost dýchacích cest.

Jelikož většinou není ihned zřejmá příčina, je vhodné vyhnout se všemu, co by mohlo kopřivku zhoršovat: Jedná se například o ostré sluneční světlo, alkohol, stres, těsné prádlo atd.

Nepříjemnému svědění mohou ulevit vlažné sprchy a doporučuje se nosit kvalitní vzdušné oblečení. Pomoci mohou rovněž chladivé gely a obklady a lokální přípravky na potlačení svědění. Pokud osoba bere nějaké léky dlouhodobě a trpí občasnou kopřivkou, je rovněž vhodné poradit se s lékařem a je-li to možné zkusit jiné léky nebo jinou alternativní léčbu.

Léčba vzniklé chronické kopřivky je těžší, protože se stala chronickou kvůli nezjištěné příčině jejího vzniku nebo silnou reakcí na látky, se kterými je člověk v každodenním styku. Taková kopřivka často přetrvává po delší dobu nebo se opakovaně vrací i několik let.

Jak vypadá kopřivka? 

 

 

Léky

Antihistaminika proti alergii, v těžších případech kortikosteroidy, roztoky nebo masti s obsahem mentolu, případně antidepresiva.

Bylinky a babské rady

Na kopřivku příznivě působí vojtěška, heřmánek, echinacea, kopřiva nebo šťovík kadeřavý. Při rozsáhlejší kopřivce jsou ideální bylinkové koupele, uklidňující účinky má například levandule. Vhodné je také chlazení postižených partií.

Homeopatika

Urtica je využívané homeopatikum na kopřivku, která vypadá jako žahnutí kopřivou.

Urtica D12 – 5 granulí 2krát po 10 minutách, pak 2krát po půl hodině, další den ještě 3krát – Na kopřivku, která vypadá jako žahnutí kopřivou.

Vyšetření

Obtíže s kopřivkou se řeší u kožního specialisty. Vyšetření spočívá v prozkoumání oblasti zasažené kopřivkou a v potvrzení, že se jedná o kopřivku a příčinou vyrážky není např. hmyzí kousnutí, spálení od kopřiv atd. Součástí vyšetření je dotazování na možný kontakt s různými dráždivými faktory v poslední době a zda má dotyčný i alergické projevy, především ztížené dýchání či polykání a otok krku. Lékař se také ptá, jaké léky dotyčný užívá. Pokud je pacient alergikem a je v dlouhodobé péči alergologa, kožní specialista konzultuje s alergologem postup a s jeho asistencí nasadí léčbu.

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na příčině
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

Pokud se kopřivka objeví v těhotenství, může se jednat o změny hladiny hormonů a změny v metabolismu. V těhotenství bývají alergické reakce utlumeny, takže riziko kopřivky z alergické reakce je spíše nižší. Někdy vzniká celková imunologická reakce s osypáním těla.

Kopřivka u dětí

Kopřivka se u dětí vyskytuje v jakémkoliv věku, výjimkou nejsou ani kojenci a batolata. Nejčastěji je příčinou kopřivky u dětí strava, kojenci ji mohou mít i z mateřského mléka. Spouštěčem bývá například alergie na bílkovinu kravského mléka, ořechy, sóju, vejce, čokoládu a syrové ovoce a zeleninu, především citrusy.

Dětská kůže je citlivější než u dospělých, proto občas nadměrně reaguje na okolní podněty jako je horko a chlad. Kopřivka se může objevit rovněž při kontaktu s některými rostlinami či po poštípání hmyzem. Vyrážku může způsobit i kosmetika, prací prostředky, plenky, některé kovy, nevhodný materiál oblečení a některé léky, například antibiotika. Kopřivka může také doprovázet nemoci, při kterých dítě trpí vysokou horečkou.

V případě akutního výsevu kopřivky u dětí je třeba nasadit dietu a vyloučit všechny potenciální alergeny. Vhodnou léčbou mohou být Fenistil kapky, které se dají zakoupit v lékárně. Lékař může rovněž dětem doporučit mazat mast s obsahem mentolu.

Možné komplikace

Možné komplikace Kopřivka vyvolaná alergií je často doprovázena dalšími silnými alergickými projevy, jako jsou dušnost, otoky a bolesti kloubů. Rizikem je také rozvoj anafylaktického šoku, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. 

Trvalé následky

Pokud se pacient nemůže vyvarovat styku s věcmi způsobující kopřivku, může se kopřivka stát chronickou. Začne se projevovat i vícekrát týdně na více místech a také se může stále opakovat.

Prevence

Základní prevencí je vyvarovat se jakémukoliv kontaktu s dráždivou látkou, o které víme, že jí špatně snášíme nebo jsme na ni alergičtí. Pokud se jedná o kopřivku, u které se nám nedaří identifikovat její příčinu, mohou pomoci některé změny každodenního režimu, například častější sprchování a omezení dlouhých koupelí ve vaně nebo změna oblečení. Přispět může rovněž zlepšení životního prostředí, omezení prašnosti a udržení optimální vlhkosti vzduchu v místech, ve kterých často přebýváme. Doporučuje se také kontrolovat složení stravy, jestli neobsahuje některé dráždivé směsi a nepoužívat příliš často repelenty a parfémy. Stejně tak důležité je pravidelně měnit ložní prádlo a čistit koberce a omezovat pobyt na ostrém slunci, zejména u malých dětí.

Kdy jít k lékaři

Pokud se nám nedaří zbavit kopřivky, která se projevuje agresivní formou a příčina jejího vzniku je neznámá, je vhodné navštívit kožního specialitu a s jeho pomocí odstranit příčiny problémů.

TIP NA VIDEO: Kožní nemoci - lupénka. Jak se dá léčit a jak vůbec vzniká?

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.