Impotence

Jedná se o mužskou erektilní poruchu. Jejím projevem není jen dlouhodobá neschopnost dosáhnutí erekce, tedy ztopoření penisu, ale i o následné udržení. V současnosti se jedná o nejčastější sexuální poruchu, která se vyskytuje v určité míře až u poloviny mužů nad 45 let, přičemž není výjimkou její výskyt i u mnohem mladších mužů. 

Příčiny poruchy mohou být psychické jako stres, únava, které jsou obvykle krátkodobého rázu, ale i deprese nebo úzkostné stavy, které přetrvávají dlouhodobě. Somatické příčiny vycházejí z fyzického onemocnění jako cukrovka, endokrinní nebo neurologické poruchy. Impotence se může projevit i jako vedlejší účinek medikace, například u antidepresiv, diuretik nebo léků na vysoký krevní tlak

Impotence nemá vliv na plnohodnotné prožití orgasmu a nemá ani nic společného s neplodností čili sterilitou. Je také důležité brát v potaz, že u mužů v různých věkových kategoriích nastává erekce v různých časových rozmezích a starší muži potřebují delší čas nejen ke ztopoření ale i k následné regeneraci. 

Příznaky

Impotence se projevuje obtížemi s dosažením erekce, nebo její udržení. K erekci dochází, když se topořivá tělíska v penisu zaplní krví. V případě, že není krev hnána do penisu v dostatečné míře a s optimálním tlakem, nedochází k následnému ztopoření penisu. Impotence může být i projevem Peyronieovy nemoci, která má původ buď v poranění, nebo nějakého zánětu v penisu.

Léčba impotence

Léčba závisí na příčině impotence. Obvykle se impotence řeší úpravou životosprávy a medikací. Nejčastěji jsou předepisovány léky, které uvolňují hladká svalová vlákna kontrolující tok krve do penisu při sexuálním dráždění.  Pokud nepomůže léčba medikací lze přistoupit i operativnímu zákroku, kdy se zavádí do penisu různé typy implantátů.

Bylinky - K podpůrné léčbě můžou sloužit i bylinky a bylinné extrakty. Výtažky ze ženšenu, působí pozitivně na psychiku, mírní stres a podporuje chuť na sex.  Ginkgo biloba zase prospívá prokrvení penisu. Kladný účinek může být i působení psychoterapie.  

Pokud jsou problémy s erekcí zapříčiněny stresem či depresemi může pomoct třezalka nebo vrbka, které odbourávají úzkost a neklid. Proti vyčerpání a únavě je možné použít rozmarýn. Za impotencí mohou stát i problémy s vysokým krevním tlakem, případně obecně choroby, které postihují cévy. V tomto případě je vhodné užívat například jmelí, které pomáhá udržet krevní tlak v normě. Snížení krevního tlaku můžeme docílit i tinkturou ze žampionu či lesklokorky.

Pro podporu kardiovaskulárního oběhu se pak nabízí kupříkladu gotu-kola nebo ginkgo, které pomáhají zlepšit i periferní prokrvení. Životospráva je důležitým faktorem ovlivňující mužskou potenci. Doporučuje se vyřadit alkohol, cigarety, tučná jídla a uzeniny a naopak zvýšit pohybovou aktivitu.

Léky - Mezi nejznámější léky na impotence se řadí Viagra nebo Papaverin. Pozor kombinaci těchto léků s jinými, protože nesprávné kombinování může vést i ke smrti. Stejně tak by se o užívání těchto léků měli vždy s lékařem poradit pacienti se srdečními nebo cévními chorobami.  

Vyšetření impotence

Vyšetření se nesoustředí pouze na penis samotný, ale je nutné vyšetřit i prostatu a zjistit hladinu testosteronu a prolaktinu v krvi. Lékař by měl být obeznámen i s celkovou anamnézou pacienta a jeho psychickým stavem.

Někteří lékaři provádějí speciální vyšetření např. tzv. páskovou zkouškou, která odhalí, zdali je pacient schopen noční erekce. Pokud ano, jedná se o příčinu impotence psychického rázu. Jako další vyšetření může srovnávání tlaku krve v paži a současně v penisu, které ukáže, jestli je penis dostatečně zásoben krví.  

Nejnovější články

720p 480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.