Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Tajemství dlouhověkosti? Bohdalová, Vránová či Simonová mají recept!

28. listopadu 2023 • 04:34

Když Jiřina Bohdalová letos v říjnu oznámila, že končí svou divadelní kariéru, byl to pro většinu jejích fanoušků šok. Ne že by dvaadevadesátiletá dáma neměla právo trochu zvolnit, ale zrovna populární herečka je v našich vodách synonymem vitality a energie. Které další herečky mají recept na dlouhověkost?

Stovky divadelních i filmových rolí pro děti i dospělé, hlas propůjčený ikonickým večerníčkovým postavám, kuchařky a další knihy, moderování zábavních i kutilských pořadů, a to jsme ještě rozhodně nejmenovali vše. Jiřina Bohdalová je nejen jednou z nejoblíbenějších českých hereček, ale také jednou z těch nejpracovitějších. A právě práce a činorodost jsou věci, které legendární Bohdalku doslova nabíjí.

Jiřina Bohdalová energii stále neztrácí. Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Jiřina Bohdalová na narozeninách Františka Janečka: Chci už být prababička!VIDEO 

V 92 moc mladá na roli babičky

"Pořád něco dělám," odpovídá herečka v podstatě stále stejně na otázku na téma, jaké je tajemství dlouhověkosti. Před kameru se postavila v pěti letech a zůstala tam doteď, točila ještě letos v září film Jiřího Stracha Svatá. Mimochodem – ve svých 92 letech musela každý natáčecí den trávit dvě hodiny v maskérně, aby opravdu vypadala jako stará babička!

Ale když mluví o práci, nemyslí tím jen divadlo nebo natáčení filmů, ale i méně populární práce, jako je třeba žehlení. Ale jak řekla sama herečka, vždy si řekne, co udělat chce, a každý den to zkrátka dodrží.

Rodina a smích

Pro herečku je samozřejmě nesmírně důležitá její rodina, se kterou tráví většinu volných chvil. A pak také lidé, kteří se dovedou smát. "Jsem ráda mezi lidma, když takhle někam můžu jít a lidi se smějou, tak to je, jako když jsem zpocená a přijdu pod sprchu. To je nádherný!" prozradila.

Humor ostatně přichází s Jiřinou Bohdalovou téměř na každou akci, kam dorazí. I to byl zřejmě jeden z důvodů, proč se stala čestnou vykopávačkou fotbalového klubu Amfora složeného z populárních osobností. A pokud byste si mysleli, že se spokojí jen s kopnutím do mičudy, málo svou oblíbenkyni znáte. Ještě v roce 2019 předvedla společně s Karlem Šípem, Antonínem Panenkou a s dalšími pověstný bojový tanec haka (původně maorský tanec, který měl zastrašit nepřítele, většina ho asi bude znát v provedení ragbyové reprezentace Nového Zélandu). O tom, že nácvik i účinkování zvládla bez potíží, svědčí slova prezidenta Amfory Petra Salavy. "Nejtěžší na tom všem bylo dostat všechny v jednu dobu na jedno místo,“ přiznal Blesku.

Vaření miluje

Jiřina Bohdalová je také autorkou několika velmi úspěšných kuchařek, vaření je další z věcí, které opravdu miluje. K jejím opravdu šťastným chvilkám patří Vánoce, kdy se společně s rodinou (samozřejmě) dívají na pohádky, ona ale od plotny, kde se všechno peče, smaží a vaří.

Svou divadelní kariéru se rozhodla ukončit letos v Divadle Na Jezerce, kde hrála od roku 2005, a to na doporučení primáře Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze. „Přesto to nebylo ani trochu smutné loučení, ale naopak celé odpoledne jsme prosmáli při vzpomínkách na osmnáct let naší divadelní spolupráce. Probrali jsme absolutně všechno, co se za posledních dvacet let v divadle stalo,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel divadla Jan Hrušínský a jen potvrdil, že smích je kořením hereččina života. A ten Jiřina rozdává svým fanouškům opravdu po hrstech.

Yvetta Simonová (95)

Yvettu Simonovou většina zná díky duetům s Milanem Chladilem. Úspěšná byla ale i jako sólová zpěvačka. I tato dáma, zdá se, vypila nějaký elixír mládí. 4. listopadu letošního roku oslavila 95. narozeniny. Díky čemu je stále v kondici, prozradila o dva roky dříve čtenářům Blesku:

Cvičí 20 až 25 minut denně, sestavu přizpůsobuje aktuálnímu zdravotnímu stavu, ale nevynechává. V jiných rozhovorech zmiňuje i ona střídmost ve stravování, její jídelníček je plný ovoce a zeleniny, maso si dopřává jen bílé a omezuje ho. Zato si dopřává luštěniny, například sojové boby.

Alena Vránová (91)

Úctyhodných 91 let oslavila letos i talentovaná herečka Alena Vránová, kterou většina českého národa bude znát z filmu Pyšná princezna. Během svého hereckého života ztvárnila ale stovky nejrůznějších rolí na divadelních prknech, ve filmech či seriálech, získala i dvě divadelní Ceny Thálie.

Život se ale s herečkou rozhodně nemazlil, prošla si dvěma rozvody, přežila smrt své dcery. Ani o svém dětství nemluví jako o hezkém, naopak. I to byl prý jeden z důvodů, proč se jako dítě vrhla na herectví: milovala skutečnost, že se mohla za nějakou roli schovat, že mohla žít cizí život. O tom svém soukromém nemluví, její přátelé ji ale vidí jako velice autentickou, chytrou a oslnivou, ale především i neskutečně vtipnou.

Autor: Veronika Tichá
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.